در حال بارگذاری ...
 • در جشن اردیبهشت تئاتر آذربایجان شرقی مطرح شد

  محمد محمدپور: تئاتر ما آبرو و حیثیت هنر استان است

  با حضور مدیران فرهنگی و فعالان هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، جشن اردیبهشت تئاتر استان در تالار سلوی تبریز برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر آذربایجان شرقی، محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در این آئین ضمن تبریک به مناسبت ولادت امام حسین(ع)، با تاکید بر سهم تئاتر در اقتصاد کشور، گفت: هنرهای نمایشی در اقتصاد دنیا سهم ویژه‌ای دارد، در استان ما نیز باید درباره اقتصاد تئاتر تصمیمات و حرکتهای جدی انجام گرفته و تنها به حمایت دولت متکی نباشد.

  وی با بیان اینکه معیار و ملاکهای ارزیابی گروههای تئاتری باید مشخص و واضح باشد، گفت: نباید اجازه دهیم کار ضعیف به صحنه برود، زیرا تئاتر ما آبرو و حیثیت هنر استان است، در عین حال باید علاوه بر کیفیت کار، ذایقه‌ی مخاطب را نیز در نظر گرفت.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به طرح و بررسی مشکلات هنرمندان تئاتر در آئین اردیبهشت تئاتر ایران، گفت: بطور قطع مشکلات هنرمندان بیشتر از موارد مطرح شده است نه صرفا در تئاتر بلکه در تمامی حوزه‌های فرهنگی و هنری، اما ما مصصم به حرکت در این راه ناهموار هستیم.

  محمدپور اضافه کرد: همه‌ هنرمندان از همان بدو ورود به عرصه‌ی هنر کاملا واقفند که این مسیر ناهموار است و برای طی این ناهمواری‌ها نیز به مهارت، صبر، حوصله، همدلی و هم‌افزایی و استفاده از پتانسیل‌ها نیاز داریم؛ باید همواره محدودیت‌ها را درنظر بگیریم، چراکه در غیر این صورت حرکتمان دچار خدشه می‌شود

   وی گفت: مسائل و مشکلات تئاتر استان فقط مربوط به محدودیت‌ها نبوده، بلکه بخشی از موارد نیز به رفتار و منش خود فعالان این عرصه بازمی گردد، متاسفانه گاه خود باعث بسته شدن مسیرها می شویم، حداقل راههایی که با سختی و مرور زمان باز شده به روی خود نبندیم، مگر می توان مرز های فرهنگی را ببندیم و انتظار داشته باشیم که تئاتر ما رشد کند.

  محمدپوربا تاکید بر اینکه تکثر فضای رقابت را دامن خواهد زد، اضافه کرد: تئاتر استان ما باید به لحاظ کمی رشد کند، فضای حاکم هنزی در میان استانها  مجامع ملی و بین المللی قابل قبول نیست با توجه به پیشینه هنری این منطقه این شرایط شایسته استان نیست و در کنار این مسله باید به کیفیت هنر توجه ویژه شود.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با ابراز گله‌مندی از ثبت 15 گروه تئاتر در استان، اضافه کرد: استان ما دارای تاریخچه‌ی ارزشمندی در عرصه‌ی فرهنگ و هنر است، فضای مناسب و سایت مربوطه نیز جهت ثبت گروه‌های تئاتر فراهم است؛ در این راستا کیفیت هم نقش مهمی دارد؛ برخی هنرمندان می‌گویند که به خاطر دل تئاتر کار می‌کنم، اما این کار درستی نبوده و در هیچ جای دنیا چنین موردی اتفاق نمی‌افتد.

  محمدپور با تاکید بر اینکه، معیارها و ملاک‌های ارزیابی تئاتر باید مشخص باشند، بیان کرد: نباید اجازه‌ دهیم که کاری ضعیف بر روی صحنه اجرا شود؛ چرا که این اجراها، حیثیت تئاتر استان بوده و کیفیت کار هرگز نباید با رفاقت یا نیاز مالی شخص معامله شود.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در رابطه با واگذاری مجتمع 29 بهمن به بخش خصوصی تشریح کرد: بحث واگذاری سالن‌ها با ارجحیت گروه‌های هنری است، تلاش ما این است که هنرمندان به سرمایه‌گذاری در این حوزه وارد شوند.   

  وی با اشاره به اهمیت بخش فرهنگ و هنر در جامعه، خاطرنشان کرد: در این راستا از استاندار محترم نیز درخواست کرده‌ایم که در حوزه‌ی فرهنگ و هنر نیز کارگروه رفع موانع تشکیل شود، چرا که این بخش از حیات بشری، بسیار با اهمیت و مهم است.
  مطالب مرتبط

  در جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز رخ داد

امضای تفاهم نامه و اختصاص سالن های شهرداری تبریز به انجمن هنرهای نمایشی
  در جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز رخ داد

  امضای تفاهم نامه و اختصاص سالن های شهرداری تبریز به انجمن هنرهای نمایشی

  جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز در محل تئاتر شهر تبریز و به ریاست دکتر شهرام دبیری برگزار و تفاهم نامه ایی بین کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز و انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی منعقد شد

  |

  با هدف تولید محتوای بومی در حوزه ادبیات نمایشی در آذربایجان شرقی

نخستین جشنواره ملی نمایش ‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» برگزار می‌شود
  با هدف تولید محتوای بومی در حوزه ادبیات نمایشی در آذربایجان شرقی

  نخستین جشنواره ملی نمایش ‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» برگزار می‌شود

  نخستین جشنواره ملی نمایش ‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» ،  با هدف تولید محتوای بومی در حوزه ادبیات نمایشی،  تاکید بر جایگاه بی‌بدیل تبریز در این هنر و ایجاد بستر و انگیزه برای تولید آثار در شان تبریز، برگزار می‌شود.

  |

  نگاهی به جشن‌های اردیبهشت تئاتر ایران در سال 96

فرصت مغتنم استان‌ها برای بزرگداشت روز ملی تئاتر
  نگاهی به جشن‌های اردیبهشت تئاتر ایران در سال 96

  فرصت مغتنم استان‌ها برای بزرگداشت روز ملی تئاتر

  ایران تئاتر- حسین سینجلی : جشن‌های اردیبهشت تئاتر در استان‌ها فرصت مغتنمی است که ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند با برگزاری منظم آن تاثیر بسزایی در افزایش انگیزه فعالان و مخاطبان تئاتر در سراسر ایران داشته باشند. فرصتی که با ثبت روزملی هنرهای نمایشی می تواند همراه ...

  |

  اردیبهشت ماه 96 به روایت حواشی الدوله

از حرف تا عمل فاصله بسیار است
  اردیبهشت ماه 96 به روایت حواشی الدوله

  از حرف تا عمل فاصله بسیار است

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: فشردگی برنامه‌های تئاتری در اردیبهشت‌ماه آنقدر زیاد است که اغراق نیست این ماه را تئاتری‌ترین ماه سال بنامند؛ جشن‌های صنفی خانه تئاتر، جشن‌های اردیبهشت تئاتر ایران، جشنواره دانشگاهی و اجرای روزانه نزدیک به صد نمایش در تهران یک طرف، اظهارنظر ...

  |

  نظرات کاربران