در حال بارگذاری ...
 • گفتگو با نویسنده و کارگردان نمایش «پلاک 729»

  از مسئولان تقاضا دارم به فکر تئاتر در شهرستان‌ها باشند

  ایران تئاتر:مهدی کردی نویسنده و کارگردان نمایبش «پلاک ۷۲۹» در گفتگو باایران تئاتر تاکید کرد: «وقتی همه امکانات در مرکز باشد بی‌شک هنرمندان شهرستانی برای دیده شدن مجبورند به تهران بیایند. به نظر من اگر امکانات لازم در شهرستان‌ها مهیا باشد بچه‌های شهرستان برای رسیدن به موقعیت بهتر نیازی به حضور در تهران ندارند و تحقق این مهم نیازمند حمایت مسئولان است.»

   نمایش «پلاک 729» کاری از گروه هنری محراب از بندر گز استان گلستان است که از روز دوشنبه به مدت 5 روز در پلاتوی اجرای تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود. در این خصوص گفتگویی با مهدی کردی نویسنده و کارگردان این نمایش انجام دادیم که در ادامه آن را می‌خوانید:

   

  نمایش «پلاک 729» بر چه موضوعی تأکید دارد؟

  من همیشه اصلی را در زندگی پذیرفته‌ام که انسان‌ها را باید در موقعیت‌های خاص محک زد تا به واقعیت‌های درونی آن‌ها پی برد. یعنی خیلی مواقع عادت داریم شعارهای کلی و حرف‌های بزرگ بزنیم اما وقتی در یک موقعیت خیلی ساده و پیش‌پاافتاده قرار می‌گیریم، با مشکل روبرو می‌شویم. این  اتفاقات خیلی کوچک و پیش‌پاافتاده در زندگی ما به‌کرات اتفاق می‌افتند و شاید اصلا دیده نشوند اما همین ها هستند که اتفاقات بزرگ زندگی ما را خلق می کنند. نمایش «پلاک 729» نیز بر پایه همین عقیده طراحی و به اجرا در آمد. داستان در خصوص یک پستچی است که به اشتباه نامه ای را که مربوط به پلاک 729 است به پلاک 726 که ساکنان آن یک زوج خوشبخت هستند می برد و آنها را وارد یک بازی می کند. این بازی به مرور عشق این زن و مرد نسبت به یکدیگر را به نفرت تبدیل می کند و زندگی آنها را در چند ساعت از هم می پاشد.

   

  متن نمایش در فضای جغرافیایی آمریکا سیر می کند، درصورتیکه می توانست در حال و هوای فرهنگ بومی خودمان باشد و لطمه ای به کار وارد نشود، چرا تصمیم گرفتید کارتان را در یک فضای جغرافیایی دیگر به نگارش در آورید؟

  بی شک این کار را می شد در فضای بومی خودمان هم به نگارش درآورد و شاید کار بهتری نیز برای مخاطبان ارائه می شد اما نویسندگان نمایش در ایران با یکسری مشکلات روبه رو هستند که خیلی از آنها را مجاب می کند نمایش نامه های خود را در فضایی خارج از کشورمان به رشته تحریر در آورند. یکی از این مسائل این است که ما در نمایشهای خارجی دست مان برای هرگونه شوخی و حرفی باز است و حرف ها و شوخی های ما به کسی بر نمی خورد اما وقتی کار با محتوای بومی نوشته می شود مجبوریم یک نوع خودسانسوری داشته باشیم تا به شخص یا گروهی بر نخورد و برای کار مشکل ایجاد نکند.

   

   

  نمایش «پلاک 729» را در پلاتوی اجرا که به نظر سنخیتی با کار صحنه ای شما ندارد روی صحنه بردید. چرا این ریسک را پذیرفتید؟

  همانطور که عنوان کردید این کار، کار پلاتویی نبود اما مجبور شدیم برای اینکه نمایش دیده شود این ریسک را بپذیریم. ما حدود یکسال برای این نمایش تلاش کردیم. بچه ها از درس و کارشان گذشتند تا نمایش به مرحله اجرا برسد. در استان گلستان این نمایش 6 جایزه در حوزه های بازیگری، کارگردانی ونویسندگی دریافت کرده است و این تلاش ما را متقاعد کرد که به تهران بیاییم تا نمایش بازتاب بهتری داشته باشد. با آقای شریعتی صحبت کردیم و او با نگاه مثبت کار ما را پذیرفتند اما سالنی که در اختیار ما قرار گرفت سالن پلاتو بود. ما مجبور شدیم در فرمت اجرا تغییراتی ایجاد کنیم، از زمان نمایش بکاهیم و حتی میزانسن‌ها را تغییر دهیم که تا حدودی موفق بودیم. به هر حال اینکه فرصت در اختیار ما گذاشته شد تا یک نمایش را از بندر گز به تهران بیاوریم، اتفاق مثبت و فرخنده ای است.

   

  آیا بهره گیری از یک تیم جوان و تا حدودی کم تجربه اجرای شما را در تئاتر شهر با مشکل روبه رو نکرد؟

  این بازیگران محصول کارگاه نمایش گروه محراب بندرگز هستند و ما همه تلاشمان را کردیم تا آنها به خود باوری برسند و بتوانند خود را به نمایش کشور تحمیل کنند. که به نظرم بازی شان قابل قبول بود و مطمئن هستم آینده درخشانی در انتظار آنهاست.

   

  برای آخرین سوال می خواستم در خصوص وضعیت تئاتر در شهرستان بگویید؟ در حال حاضر با چه مشکلاتی روبه رو هستید؟

  وقتی همه امکانات در مرکز باشد بی شک شهرستانها با مشکلات متعددی روبه رو می شوند که عمده ترین آن در بحث بودجه است. بچه های تئاتر برای موفقیت نیاز به دیده شدن دارند و به نظر من اگر امکانات لازم در شهرستانها مهیا باشد بچه های شهرستان برای رسیدن به موقعیت بهتر نیازی به حضور در تهران ندارند.

  در بحث مخاطب نیز هنوز تئاتر در شهرستانها آنگونه که باید پروش نیافته و خیلی از مردم تئاتر را نمی شناسند و آنهایی هم که تئاتر را در سبد خانوار دارند کار کمدی می بینند و این مسئله نیز نیاز به حمایت دارد. از مسئولان تقاضا داریم به فکر تئاتر در شهرستانها باشند.

   

  لازم به ذکر است نمایش پلاک 729 با بازی مهدی کردی، فرهنگ عمرانی، امیرحسین صید آبادی، مهدیه کاویان وسیده فاطمه میرکریمی تا روز جمعه 18 خردادماه همه روزه ساعت 18 در پلاتوی اجرای تئاتر شهر به روی صحنه می رود.

   

   گفتگو از علی رحیمی
  مطالب مرتبط

  گفتگوی صمیمی ایران تئاتر با نسیم سلیمانپور هنرمند شناخته شده تئاتر ایران در جهان

​نمی دانم چرا در ایران شناخته شده نیستم
  گفتگوی صمیمی ایران تئاتر با نسیم سلیمانپور هنرمند شناخته شده تئاتر ایران در جهان

  ​نمی دانم چرا در ایران شناخته شده نیستم

  ایران تئاتر- علی رحیمی : او را بی هیچ تردیدی باید یکی از پدیده اخیر تئاتر جهان بنامیم. هنرمندی که با ایجاد یک تحول عمیق و معنادار در سبک و سیاق این هنر خیلی سریع پر آوازه شد و این روزها کمتر سالن مشهوری است که کارهای او را در برنامه خود نگنجانده باشد.

  |

  در گفتگو با اعضای هیئت انتخاب آثار برگزیده جشنواره های استانی جشنواره فجر مطرح شد:

جشنواره فجر می تواند بر توسعه تئاتر استانها تاثیرگذار باشد
  در گفتگو با اعضای هیئت انتخاب آثار برگزیده جشنواره های استانی جشنواره فجر مطرح شد:

  جشنواره فجر می تواند بر توسعه تئاتر استانها تاثیرگذار باشد

  ایران تئاتر: اعضای هیئت انتخاب آثار برگزیده جشنواره های استانی جشنواره فجر معتقدند که این جشنواره می تواند نقش بسزایی در ارتقای کیفی و کمی تئاتر استانها داشته باشد.

  |

  در حاشیه همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها عنوان شد

پریسا مقتدی: سیاست های اخیر جشنواره تئاتر فجر در رشد کمی و کیفی آثار استانی موثر بوده است
  در حاشیه همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها عنوان شد

  پریسا مقتدی: سیاست های اخیر جشنواره تئاتر فجر در رشد کمی و کیفی آثار استانی موثر بوده است

  پریسا مقتدی مدیر بخش استانهای جشنواره فجر در حاشیه همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در گفت و گو با ایران تئاتربا اشاره به نقش این جشنواره در توسعه تئاتر استانها گفت: سیاست های سالهای اخیر جشنواره فجر در رشد کمی و کیفی آثار استانی موثر بوده است.

  |

  فرهاد مهندس پور در جلسه بررسی آثار دومین روز از همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتراستان‌ها:

جشنواره تئاتر فجر را باید راهی برای  گفت و گو بنامیم
  فرهاد مهندس پور در جلسه بررسی آثار دومین روز از همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتراستان‌ها:

  جشنواره تئاتر فجر را باید راهی برای  گفت و گو بنامیم

  ایران تئاتر: فرهاد مهندس پور دبیر جشنواره بین المللی فجر گفت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته برای جشنواره فجر در سال آتی، تغییرات زیادی در فرم نمایش های استانی صورت گرفته است که مهمترین آن حضور گروههای نمایشی جوان است که با هدف کشف استعداد انجام می گیرد.

  |

  تدبیری ارزشمند از هنرمندان تئاتر کشور:

تئاتر در شهرهای زلزله زده می ماند
  تدبیری ارزشمند از هنرمندان تئاتر کشور:

  تئاتر در شهرهای زلزله زده می ماند

  ایران تئاتر- علی رحیمی: در روزهایی که مردم نوع دوست کشورمان پس از پایان التهاب های اولیه در مناطق زلزله زده کرمانشاه، به مرور این استان را ترک می کنند، اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری داوطلبانه هنرمندان در تدبیری ارزشمند، از حضور طولانی مدت خود در شهرهای زلزله زده خبر داد.

  |

  نظرات کاربران