در حال بارگذاری ...
 • به قلم داریوش نصیری و مرتضی زیوری؛

  نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» توسط نشر آناپنا منتشر شد

  نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» نوشته مشترک داریوش نصیری و مرتضی زیوری با موضوع جنگ تحمیلی و تفحص شهدا از سوی نشر آناپَنا به چاپ رسید.

  به گزارش دریافتی ایران تئاتر، نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» نوشته داریوش نصیری و مرتضی زیوری توسط نشر آناپَنا منتشر و در بازار کتاب توزیع شد.

  این نمایشنامه درام مهرماه سال93 با نام پیشین «خش‌خشِ بی‌سیم» با کارگردانی مشترک نویسندگانش در سومین دوره جشنواره تئاترشهر در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌خوانی خوانش شد که از میان 126 اثر رسیده به جشنواره، جزو 14 اثر برگزیده و برتر هیات داوران قرار گرفت.

  دکتر نصرالله قادری ـ نمایشنامه‌نویس،کارگردان و استاد دانشگاه ـ در مقدمه‌یی بر این نمایشنامه نوشته: اثر از ساحت کمی در شکل «تک‌پرده‌یی کوتاه» پرداخت شده است. در استیلیزه‌ترین شکل ممکن و در ساحت کیفی پروپاگاندا، پیامش را ابلاغ می‌کند و پرسش اصلی را ارائه می‌دهد:«کی این جنگ لعنتی‌رو شروع کرد؟». دو عالم هم‌نشین می‌شوند. در تابوت‌ها را نباید بست. چرا؟ چون خیلی زیادن. انگار همه‌شون توی یه سنگر شهید شدن. این سنگر به قاعده ایران عزیز بزرگ است. ایرانی که هنوز صدای «خاطره‌یی به نام تو» را می‌شنود؛ اگر فقط گوشی برای «شنیدن» باشد. چشمی برای «دیدن» باشد. زبانی برای «مزه‌کردن» باشد. مشامی برای «بوییدن» باشد، و دستی برای «لمس‌کردن». اگر هنوز «احساسی» باشد.

  در صفحه بیست‌ویک نمایشنامه می‌خوانید:

  عماد: وقتی می‌اومدم به خاطر روزی بود که پسرم تو خاکی که مال خودشه با افتخار راه بره و منتی رو سرش نباشه. به فکر روزهایی بودم که با افتخار بهش بگم به خاطر اون هر چیزی‌رو به جون خریدم که جونش یک لحظه هم تو خطر نباشه. هر روز اون تقویم جیبی‌رو ورق می‌زدم؛ همونی که الان سوخته و فقط جلدش مونده تو اون تابوت کنار تیکه‌استخون‌ها. حسرت تمام روزهایی‌رو می‌خوردم که کنارش نیستم. بگیر این لامذهب‌رو راه بنداز طاها. می‌خوام این چیزهارو بهش بگم. راهش بنداز. مگه تو بی‌سیم‌چی نیستی؟ مگه خطِ سرّی اون عراقی‌هارو شنود نمی‌کردی؟ راهش بنداز!

  گفتنی است این نمایشنامه بر مبنای آیه 169 سوره آل‌عمران قرآن حکیم نگارش شده که می‌فرماید:«شهدا زنده‌اند و نزد خدای خویش روزی می‌خورند».

  نمایشنامه «خاطره‌یی به نام تو» در 34 صفحه توسط انتشارات آناپنا به چاپ رسیده و توزیع شده است. علاقه‌مندان به مطالعه این متن نمایشی می‌توانند آن را از کتاب‌فروشی‌های معتبر تهران تهیه کرده و برای کسب اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت انتشارات www.anapana.ir مراجعه بکنند.
  مطالب مرتبط

  انتشار دو کتاب هم‌زمان از یک کارگردان تئاتر

نمایشنامه «آسمان پا به‌ماه» و مجموعه‌شعر «زبانم در شورش کلمات» روانه بازار کتاب شد
  انتشار دو کتاب هم‌زمان از یک کارگردان تئاتر

  نمایشنامه «آسمان پا به‌ماه» و مجموعه‌شعر «زبانم در شورش کلمات» روانه بازار کتاب شد

  مجموعه‌شعر «زبانم در شورش کلمات» و نمایشنامه «آسمان پا به‌ماه» نوشته سعیده آجربندیان در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز حضور داشتند، به ترتیب از سوی دو انتشارات «نصیرا» و «آوای کلار» به چاپ رسیده‌اند.

  |

  از میان 160 اثر متقاضی؛

نمایش «جهنم + من» به نخستین دوره تئاتر خیابانی در دانشگاه‌های کشور راه یافت
  از میان 160 اثر متقاضی؛

  نمایش «جهنم + من» به نخستین دوره تئاتر خیابانی در دانشگاه‌های کشور راه یافت

  نمایش «جهنم + من» به نویسندگی و کارگردانی داریوش نصیری پس از بازبینی توسط هیات انتخاب نخستین دوره تئاتر خیابانی، از میان 160 اثر متقاضی شرکت در این جشنواره، برای اجرا در فضای دانشگاه‌های کشور انتخاب شد.

  |

  داریوش نصیری، نویسنده و کارگردان نمایش «U-Turn» حاضر در جشنواره تئاتر فجر

تهران دچار تراژدی تنهایی انسان‌ها شده است
  داریوش نصیری، نویسنده و کارگردان نمایش «U-Turn» حاضر در جشنواره تئاتر فجر

  تهران دچار تراژدی تنهایی انسان‌ها شده است

  احمدرضا حجارزاده: امسال در بخش آثار نمایش‌های خیابانی سی‌‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تماشاگران شاهد یک نمایش متفاوت ـ هم در محتوا و هم شیوه اجرایی ـ خواهند بود. نمایش «U-Turn» به نویسندگی و کارگردانی داریوش نصیری اثری است که با استناد به آیات قرآن کریم، مضمونی ...

  |

  نظرات کاربران