در حال بارگذاری ...
 • با حضور شهردار شهر وورزبورگ آلمان

  جشنواره تئاتر me با یاد جانباختگان حملات تروریستی تهران به پایان رسید

  نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر me (من) آلمان روز گذشته ۲۱ خردادماه با حضور نمایندگانی از آلمان و ایران به پایان رسید که این اختتامیه تحت تاثیر حملات تروریستی تهران قرار داشت.

  به گزارش ایران تئاتر نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر «me» روز یکشنبه 11 ژوئن با حضور موچاتار ال قوساین شهردار شهر وورزبورگ، جعفر مهیاری دبیر این جشنواره، اسون هونکه مدیر جشنواره و جمعی از هنرمندان ایرانی، آلمانی، فرانسوی، هلندی و بلژیکی در سالن اصلی تئاتر نیونرپلاتس آلمان برگزار شد.

  در این مراسم که تحت تاثیر وقایع تروریستی تهران قرار داشت، شهردار وورزبورگ نیاز جهان امروز را توجه به موضوع صلح و گفتمان جهانی خواند و گفت: هنر زبان صلح است و تراژدی و کمدی می‌خواهند انسان را با خود آشنا سازند. جهان امروز نیازمند نمایش‌واره‌هایی است که در یونان باستان اجرا می‌شد، نمایش‌واره‌هایی که انسان‌ها را به اندیشیدن، نوع دوستی و دوری از خشونت دعوت می‌کردند؛ اما امروز به خاطره وسعت جهان باید شرایط این گفتمان فرهنگی را با فستیوال‌های نمایشی در همه شهرهای جهان فراهم کرد.

  قوساین، هنر تئاتر را بهترین زبان برای ایجاد فضای فرهنگی خواند و گفت: تئاتر یک رویکرد چند وجهی دارد. اینکه ارتباط بی‌واسطه‌ای بین هنرمند و مخاطب به وجود می‌آورد و نیازی نیست که آنها هم زبان یا هم فرهنگ باشند، بلکه در روی صحنه فضایی شکل می‌گیرد که انسانیت معنا می‌شود. از سوی دیگر در کنار این ارتباط هنرمندان سایر کشورها در کنار هم به گفتمان فرهنگی می‌پردازند و نتیجه آن رشد هنرمندان در سراسر دنیا خواهد بود. به همین دلایل ما در شهرداری وورزبورگ از فستیوال «me» حمایت کردیم و قصد داریم تا سالیان سال این حمایت را ادامه دهیم. این جشنواره دبیری از فرهنگ شرق و مدیری از فرهنگ غرب دارد و این دو به یک نقطه اشتراک رسیده‌اند و فستیوالی را برگزار کردند که می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد. ما نیز از همین امروز حمایت خود را برای ادوار آینده این رویداد اعلام می‌کنیم و از مدیران این فستیوال می‌خواهیم که سال آینده این فستیوال با گروه‌های بیشتری برگزار شود.

   در ادامه این مراسم، اسون هونکه رئیس این جشنواره نیز گفت: جشنواره تئاتر me می‌خواهد پایگاهی باشد برای گروه‌های نمایشی مستقل که زبان تئاتر را برای ایجاد رابطه بین انسان‌ها انتخاب کردند. این جشنواره سیاسی نیست ولی می‌خواهد هنرمندان کشورهای مختلف را گردهم آورد تا درباره انسانیت و فرهنگ‌ها سخن بگویند.

  او در ادامه افزود: اولین دوره این فستیوال اگرچه با جمعی کوچک پدید آمد، اما ما هدف‌های بزرگی را دنبال می‌کنیم و به آینده این جشنواره خوشبین هستیم. جشنواره تئاتر me بطور منظم هرساله در همین زمان در نیونرپلاتس برگزار خواهد شد

  جعفر مهیاری دبیر جشنواره تئاتر me نیز در این مراسم ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های عزادار ایرانی گفت: متاسفانه ما جشنواره تئاتر me را زمانی آغاز کردیم که حادثه بمب‌گذاری در شهر کابل بسیاری را داغ دار کرده بود و امروز در حالی جشنواره را به پایان می‌بریم که توحش دنیای معاصر جان بسیاری از هموطنان من را گرفت و بسیاری را عزادار کرد. همین موضوع خود نشان می‌دهد که دنیای امروز نیازمند گفتگو و باز شدن دریچه‌های گفتمان فرهنگی است، راهی که هنر به ویژه تئاتر می‌تواند آن را هموار کند.

  مهیاری افزود: رویکرد اصلی ما در این جشنواره این است که گروه‌های مستقل نمایشی تجربیات و تفکرات خود را در یک گردهمایی به اشتراک بگذارند. این اتفاق می‌تواند برای همه، هنرمندان و مخاطبان آن یک تجربه فرهنگی باشد و شاهد بودیم که در نخستین جشنواره تئاتر me نیز این رویکرد شکل گرفت. اینکه در این جشنواره ما میزبان مخاطبان مختلفی بودیم، از شهروندان آلمانی، ایرانی، فرانسوی و حتی مهاجران سوری و افغان، خود نشان می‌دهد که هنر تئاتر حتی در شکل تجربه‌گرای خود نیز می‌تواند با تمامی فرهنگ‌ها ارتباط برقرار کنند و خوشحالیم که اولین قدم را محک برداشتیم.

  نخستین جشنواره تئاتر me با حضور گروه‌های نمایشی از کشورهای فرانسه، هلند، بلژیک، آلمان و ایران برگزار شد و مدیر کمپانی‌های مختلف و نمایندگان کشورهای اروپایی و آسیایی در این رویداد نمایشی حضور داشتند.
  مطالب مرتبط

  پایان ورک شاپ و تولید یک اثر مشترک

نمایش «ما» با حضور هنرمندان ایران و فرانسه روی صحنه رفت
  پایان ورک شاپ و تولید یک اثر مشترک

  نمایش «ما» با حضور هنرمندان ایران و فرانسه روی صحنه رفت

  هنرجویان تئاتر ایران که برای تولید یک اثر مشترک به کشور فرانسه رفته بودند، شب گذشته 28 جولای (6 مردادماه) اولین اجرای خود را در شهر سن اتین و در سالن (theater de Tardy) روی صحنه بردند.

  |

  با ابراز همدردی به حادثه دیدگان بمب گذاری کابل

جشنواره تئاتر من با دو اثر ایرانی در آلمان افتتاح شد
  با ابراز همدردی به حادثه دیدگان بمب گذاری کابل

  جشنواره تئاتر من با دو اثر ایرانی در آلمان افتتاح شد

  جشنواره بین المللی تئاتر «me» (من) با نمایش، ویدیوآرتی از محمدحسین تهرانی و اجرای نمایش «فرستنده ها» به کارگردانی حمید مهنانی در سالن تئاتر نیونرپلاتس (Neunerplatz) وورزبورگ آلمان افتتاح شد.

  |

  با کارگردانی مشترک جعفر مهیاری و دیزی فل

فرانسوی‌ها در روز جهانی تئاتر از «فراتر از کلمات» استقبال کردند
  با کارگردانی مشترک جعفر مهیاری و دیزی فل

  فرانسوی‌ها در روز جهانی تئاتر از «فراتر از کلمات» استقبال کردند

  نمایش «فراتر از کلمات» به کارگردانی جعفر مهیاری که از ۱۹ مارس (۲۹ اسفندماه) در شهر سن اتین فرانسه به صحنه رفته است، با توجه به استقبال تماشاگران اجرای ویژه در روز جهانی تئاتر خواهد داشت.

  |

  نظرات کاربران