در حال بارگذاری ...
 • با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی

  فرهاد مهندس پور دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شد

  فرهاد مهندس پور، نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر با حکم مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منصوب شد.

  به گزارش ایران تئاتر فرهاد مهندس‌پور که برای دومین بار در مسیر سی و شش ساله جشنواره بین المللی تئاتر فجر دبیری این رویداد بزرگ هنری را بر عهده گرفته است؛ دبیری بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیزدر پرونده کاری این هنرمند قرار دارد.

  در متن این حکم آمده است:
  هنرمندارجمند
  جناب آقای فرهاد مهندس پور
  جشنواره بین المللی تئاتر فجربا پیشینه 35 ساله خود و تجربیات ارزشمند ادوار گذشته وحضور گروه های نمایشی برجسته از ایران ودیگرکشورهای جهان اعتبار وجایگاه ویژه ای در میان رویدادهای بین المللی تئاتر منطقه یافته است.
  خوشبختانه در سالیان اخیر وباافزایش اجراهای تئاتر درسراسر کشور، این رویداد نیز سهم عمده واساسی خود را به مرور تولیدات نمایشی سال اختصاص داده واز این طریق به ساختاری کارآمدتر دست پیداکرده است.
  بی شک رویکرد و برنامه های جشنواره بین المللی تئاترفجر به عنوان بزرگترین رویدادتئاتری کشور، در جهت گیری جریان عمومی تئاتربسیار اثرگذاراست. بااین شرایط وباتوجه به گسترش دایره مخاطبان، فعالان، دانش آموختگان و تشکل های صنفی حوزه تئاتر ضروری است تابرپایه تجربیات ارزشمند ادوار پیشین و شناخت چالش هاوفرصت های موجود، تدابیر امیدبخش دربرنامه ریزی و اجرای این رویدادبزرگ هنری به کار گرفته شود.
  با سوابق ارزشمند جنابعالی در حوزه های حرفه ای و آموزشی وهمچنین تجربیات گرانقدرتان در مدیریت های اجرایی و تخصصی تئاتر، امیدوارم باحضور شما درجایگاه دبیر سی وششمین جشنواره بین المللی تئاترفجر وبا بهره گیری از تمام توان مشاوره ای، حمایتی و اجرایی تئاترکشور، شاهد برگزاری جشنواره ای پویا و موفق باشیم.
  مهدی شفیعی
  مدیرکل هنرهای نمایشی

   

  شایان ذکر است، فرهاد مهندس پور، مدرس و کارگردان تئاتر، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و استادیار گروه بازیگری – کارگردانی دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس که در سابقه فعالیت خود ریاست شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش و ریاست انجمن نمایش را دارد.
  این کارگردان تئاتر دارای دکترای پژوهش هنر، کارشناس ارشد بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ا ست.
  نمایش «به خورشید سپارید» در سال 1366 آغازی بر کارگردانی تئاتر او بوده و پس از آن «داوری ایندرا»، «سرودی کنار گودال»، «گالیله»، «نی لبک و بهمن»، «مکبث»، «دیر راهبان»، «روز رستاخیز» را روی صحنه برده است. فرهاد مهندس پور کارگردانی 3 تله تئاتر «استنطاق»، «یغمای با شکوه خورشید» و «سه پاس از حیات طیبه نوجوان نجیب و زیبا» را نیز در سال های 77، 85 و 86 انجام داده است.
  حضور در جشنواره ها و سمینار های مختلف ایرانی و خارجی تئاتر به عنوان سخنران، داوری جشنواره های متعدد بین المللی و سراسری تئاتر، نگارش بیش از 60 عنوان مقاله پژوهشی و نقد هنری، نگارش و چاپ 6 عنوان کتاب و دریافت جایزه بهترین فیلم مستند جنگی از جشنواره فیلم دفاع مقدس، جایزه بهترین نمایش سال از انجمن منتقدان تئاتر ایران، جایزه برگزیده ربع قرن تلاش برای شکل گیری ادبیات نمایشی دفاع مقدس و جایزه پژوهشگر برتر دانشگاه تربیت مدرس و ... از دیگر فعالیت های این کارگردان شناخته شده تئاتر به شمار می رود.
  فرهاد مهندس پور علاوه بر برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد در استان های کشور در دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، هنر، سوره، آزاد اسلامی (اراک، بوشهر، تنکابن و رامسر) به تدریس مشغول است.

   
  مطالب مرتبط

  جواد آتش‌باری عضو هیأت داوری بخش پوسترهای تئاتر فجر در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

بی‌توجهی به کیفیت پوسترهای تئاتر به آثار نمایشی لطمه می‌زند
  جواد آتش‌باری عضو هیأت داوری بخش پوسترهای تئاتر فجر در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

  بی‌توجهی به کیفیت پوسترهای تئاتر به آثار نمایشی لطمه می‌زند

  جواد آتش‌باری عضو هیأت داوری بخش پوستر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر معتقد است؛ طراحی پوسترهای تئاتر از جهات مختلفی مورد کم توجهی واقع شده و کارکردهای آن کم اهمیت تلقی می‌شود.

  |

  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله 5

لایو گذاشتن‌های جشنواره‌ای تا و واکنش‌های عجولانه به یک اتفاق
  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله / 5

  لایو گذاشتن‌های جشنواره‌ای تا و واکنش‌های عجولانه به یک اتفاق

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: انتشار عجیب لایو از داخل سالن‌های تئاتر، بچه‌های کرج و جلب نظر مساعد وزیر، واکنش‌های عجولانه به یک اتفاق، نمایش گوشه‌ای از توانایی‌های هنر تئاتر در جشنواره فجر، از جمله عناوین جدیدترین حاشیه‌های نوشته شده توسط حواشی الدوله است.

  |

  نگاهی به نمایش «قند خون»

روبرویی با تکه‌ای از واقعیت
  نگاهی به نمایش «قند خون»

  روبرویی با تکه‌ای از واقعیت

  ایران تئاتر،کیوان اسماعیلی: نمایش «قند خون» که نوشته و کارگردانی لیلی عاج است، شعار نمی دهد، فریبت نمی دهد، تنها با تکه‌ای از واقعیت روزگار مردمانی روبرویت می‌کند که همین‌جا و در همین سرزمین و در کنارمان زندگی می‌کنند.

  |

  یادداشت مریم اقبالی بر اپرای عروسکی خیام نمایش حاضر در فجر36

از عشق تو سر ز خاک برخواهم کرد
  یادداشت مریم اقبالی بر اپرای عروسکی خیام نمایش حاضر در فجر36

  از عشق تو سر ز خاک برخواهم کرد

  مریم اقبالی بازی‌دهنده‌ پیشکسوت گروه تئاتر عروسکی «آران» که از سال ۸۱ همزمان با تاسیس این گروه پرآوازه دنیای عروسک ها با آن همراه بود یادداشتی را که به بهانه «اپرای عروسکی خیام» به رشته تحریر درآورده بود در اختیار ایران تئاتر قرار داد.

  |

  گفت و گو با لیلی عاج کارگردان «قند خون» نمایش حاضر در فجر36

با افتخار می گویم که یک کارگرزاده ام
  گفت و گو با لیلی عاج کارگردان «قند خون» نمایش حاضر در فجر36

  با افتخار می گویم که یک کارگرزاده ام

  ایران تئاتر: این روزها گروه پراکسیس، نمایشی را به روی صحنه برده است که می خواهد حرف دل این روزهای بسیاری از کارگرانی را بزند که به دلیل تعطیلی کارخانه های صنعتی، با مشکلات متعددی روبرو شده اند.

  |

  نظرات کاربران