در حال بارگذاری ...
 • یادداشت رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

  امید که سوگواره «محراب خون» همه‌ساله برگزار گردد

  محمد یاقوتپور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به مناسبت برگزاری اولین سوگواره استانی تعزیه «محراب خون» یادداشتی را منتشر کرد.

  به گزارش ایران تئاتر از تئاتر خوزستان، اولین سوگواره استانی تعزیه «محراب خون» استان خوزستان به مناسبت سالروز شهادت حضرت علی (ع) از تاریخ 26 الی 30 خردادماه 96 در شهرستان شوشتر برگزار می‌شود و محمد یاقوتپور رئیس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به همین مناسبت یادداشتی را منتشر کرد.

  در متن این یادداشت آمده است:
  شبیه‌خوانی هنر آیینی، مذهبی و بومی کهن‌سالی است که به‌عنوان هنر ویژه ایرانیان در کل جهان شناخته‌شده است‌. اگر ازنقطه‌نظر فرهنگ‌عامه به این مهم بنگریم، شبیه‌خوانی هنری روایتی و سینه‌به‌سینه است و شناخت عوامل و وقوف به رموز حرکتی و میدان گیری و چهره‌آرایی و آشنایی با روان‌شناسی و سمبولیسم (نمادگان) رنگ در لباس و همچنین دستگاه‌های آوازی و انطباق آواز با شعر و سپس تجلی هر دو در قالب حرکات نمایشی و سایر نکات موجود در یک تعزیه برای درک هرچه بیشتر این هنر لازم است.
  اما در این ماه مبارک و با سپاس از مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر دفتر انجمن هنرهای نمایشی شهرستان شوشتر و همچنین هیئت‌مدیره و مدیر کوشا و ساعی و اهل‌فن کانون شبیه‌خوانی انجمن هنرهای نمایشی خوزستان که ازجمله فعال‌ترین‌ مدیران کانون‌های شش‌گانه انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان می‌باشند بایستی به روسپیدی و بی‌واهمه ادعا کرد که خوزستان همواره در مراتب والای برپایی تعزیه در کشور زبان زد بوده و هست و همواره سوگنامه‌های پررمز و رازی به خامه محرران پراحساس این استان نگارش یافته و ساکنان این دیار در سوگ اولیا خویش به زیبا وجهی به تعزیت نشسته‌اند و غم این عزیزان را در مصاف با بدی‌ها، به مویه‌های جان‌گداز نشان داده‌اند و سوگنامه‌های دل‌نشین سروده‌اند.

  باشد که در کنار برپایی سوگواره استانی نمایش‌های مذهبی و آیینی محرم و صفر این اتفاق مهم و این اولین سوگواره استانی به همت انجمن هنرهای نمایشی نیز در ایام شهادت شهید عدل و محراب امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب ازاین‌پس همه‌ساله برگزار گردد.

  محمد یاقوتپور
  رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان

   
  نظرات کاربران