در حال بارگذاری ...
 • مسعود دلخواه در گفتگو با ایران تئاتر

  اجرای «بیگانه» در اروپا امسال شدنی نیست

  مسعود دلخواه که این روزها درگیر دو اثر نمایشی «روال عادی» و «مفیستو» است، سفر گروه اجرایی نمایش «بیگانه» به اروپا در سال جاری را منتفی دانست.

  به گزارش ایران تئاتر مسعود دلخواه کارگردان، بازیگر و استاد دانشگاه که این روزها همزمان در دو پروژه تئاتری یکی در مقام بازیگر و دیگری در مقام کارگردان مشغول است، خبر منتشر شده درباره بعضی از رسانه‌ها مبنی بر اجرای نمایش «بیگانه» آلبر کامو در اروپا را در سال جاری منتفی دانست.

  دلخواه با بیان اینکه پس از اجرای نمایش «بیگانه» در تئاترشهر صحبت‌هایی برای اجرای این نمایش در اروپا به خصوص فرانسه انجام شدف گفت: این اجرا به ویژه پس از حضور سیفر فرانسه که به دیدن نمایش آمد قوت گرفت اما واقعیت این است که با توجه به اینکه این روزها در دو نمایش همزمان مشغول هستم عملا امکان سفر به اروپا برای اجرای این اثر در سال جاری شدنی نیست.

  مسعود دلخواه که از روز 30 خردادماه جاری به عنوان بازیگر در نمایش «روال عادی» به کارگردانی محمدرضا خاکی در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود، این روزها مشغول آماده‌سازی نمایش «مفیستو» در مقام کارگردان برای اجرا در همین تماشاخانه است، درباره روند اجرای آثار نمایشی با تعداد زیاد پرسوناژ اظهار داشت: شرایط تولید تئاتر در حال حاضر به شکلی است که اجرای نمایشی با این تعداد پرسوناژ به نوعی یک دیوانگی می‌خواهد اما من اصولا در تئاتر به درآمد فکر نمی کنم زیرا معتقدم باید شرایطی فراهم کرد تا بازیگران جوان و به خصوص بازیگران شهرستان‌ها هم بتوانند توانایی‌هایشان را نشان بدهند.

  این کارگردان وبازیگر مطرح تئاتر ادامه داد: بر همین اساس با انتشار فراخوانی که یش از 600 شرکت‌کننده در آن حضور داشتند حدود 80 نفر به مرحله دوم راه پیدا کردند و در مرحله دوم نیز دو یا سه کاندید برای هر نقش با یکدیگر به رقابت پرداختند و نهایتا حدود 25 بازیگر برای اجرای نهایی انتخاب شدند.

  دلخواه درباره شیوه اجرایی این اثر نیز توضیح داد: ایده‌های زیادی را برای اجرای این نمایشنامه در ذهن دارم، اما شیوه اصلی اجرا در جریان تمرینات مشخص خواهد شد. این نمایش با رویکردی نو و خلاق اجرا خواهد شد و تماشاگران، اثری متفاوت از آثار قبلی‌ام را تجربه خواهند کرد.

  او همچنین با اشاره به اینکه پویایی تئاتر در جامعه نیازمند حمایت مسئولین از این هنر  است، خاطر نشان کرد: برای اجرای این نمایش تاکنون هیچ کمک هزینه‌ای دریافت نکردم اما اجرای پروژه‌های بزرگ نیازمند حمایت جدی از طرف مراکز مهم حامی تئاتر کشور است و  امیدوارم سازمان‌ها و ارگان‌هایی که در این زمینه فعال هستند به ویژه وزارت علوم در زمان اجرای این اثر از این نمایش که توسط گروهی از فارغ التحصیلان و دانشجویان و حتی بازیگرانی از شهرستان‌ها اجرا می‌شود، حمایت کند.

  نمایش «مفیستو»، شرح حال یکی از گروه‌های تئاتری آلمان در زمان جنگ جهانی دوم و پیش از آن است. بیشتر شخصیت‌های این نماشنامه شامل بازیگران و عوامل صحنه هستند که در شرایط دشوار اجتماعی و فرهنگی سعی در ادامه فعالیت تئاتری خود دارند. این نمایشنامه، اثری قدرتمند از آرین منوشکین کارگردان و نویسنده فرانسوی است که با طرح مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی زمان خود ضمن ایجاد ارتباط با مخاطب عام، با هنرمندان و مخاطبان تئاتری نیز ارتباطی خاص ایجاد می‌کند چراکه روایتگر شرایط ویژه یک گروه نمایشی است.
  مطالب مرتبط

  مسعود دلخواه در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

اجرای مدرنی از شاه لیر را در تابستان به صحنه می‌برم
  مسعود دلخواه در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

  اجرای مدرنی از شاه لیر را در تابستان به صحنه می‌برم

  ایران تئاتر: مسعود دلخواه سالها است که به عنوان مدرس، کارگردان و بازیگر در تئاتر و سینمای ایران فعالیت می کند و سوای تبحرش در کارگردانی، یک بازیگر کاریزماتیک و خوش چهره است که بازی های موفقی هم از او در ذهن مخاطب باقی مانده است.

  |

  مروری بر نمایش های برگزیده فصل سرد از منظر یک منتقد تئاتر

رقابت شهرستانی ها در تهران
  مروری بر نمایش های برگزیده فصل سرد از منظر یک منتقد تئاتر

  رقابت شهرستانی ها در تهران

  ایران تئاتر- رضا آشفته: فصل زمستان سال 96 نسبت به سه فصل پیش از اُفت برخوردار است و آن حال و هوای پُر رقیب به حال و هوای معمولی‌تری تبدیل شده است و شاید آخر سال مناسبتی چون تئاتر فجر و همان سرمای زمستانی مانع از حضور کارهای دقیق تر و پویاتر شده و شاید این هم تصادفی باشد و ربطی به ...

  |

  با نقش‌آفرینی اکبر زنجانپور در سالن اصلی تئاترشهر

مسعود دلخواه «لیرشاه» را به صحنه می‌آورد
  با نقش‌آفرینی اکبر زنجانپور در سالن اصلی تئاترشهر

  مسعود دلخواه «لیرشاه» را به صحنه می‌آورد

  مسعود دلخواه قصد دارد در تیر و مرداد ۹۷، نمایش «شاه لیر» یکی از بزرگترین تراژدی‌های ویلیام شکسپیر را در سالن اصلی تئاترشهر به صحنه ببرد؛ اثری که زنجانپور در آن ایفاگر نقش لیرشاه است.

  |

  مسعود دلخواه کارگردان مفیستو در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد:

ضعف‌هایی در نمایشنامه‌نویسی ایران است که در رشته های دیگر نیست
  مسعود دلخواه کارگردان مفیستو در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد:

  ضعف‌هایی در نمایشنامه‌نویسی ایران است که در رشته های دیگر نیست

  ایران تئاتر: نمایش «مفیستو» اقتباس تئاتری از یکی از مهمترین رمان های قرن بیستم با همین عنوان است که با الهام از داستان دکتر فاستوس و مفیستوفلس (شیطان در افسانه‌های آلمانی) و در اعتراض به سیاست‌های فرهنگی حزب نازی در آلمان نوشته شده است. «مفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه روز ...

  |

  نظرات کاربران