در حال بارگذاری ...
 • «همسرچینی» با حضور جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه افتتاح شد

  سعید خاکسار: ریشه جامعه مطلوب در تئاتر است

  آیین افتتاح نمایش«همسرچینی» به کارگردانی مرجان قمری عصر روز پنجشنبه هشتم تیرماه با حضور جمعی از هنرمندان، اهالی رسانه در خانه نمایش برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر نمایش«همسرچینی» به نویسندگی رحمت امینی و کارگردانی مرجان قمری روز پنجشنبه با اجرای مراسمی اجرای خود را در خانه نمایش اداره برنامه‌های تئاتر آغاز کرد.
  این مراسم با اجرای پیمان شیخی و توضیح اینکه از یک سال گذشته خانه نمایش هر روز میزبان دو اجرا است و امروز نیز دو نمایش«همسر چینی» و «مکعب» با وقفه‌ای یک ‌ساعته اجرای خود را در سالن آغاز می‌کنند از سعید خاکسار پیشکسوت نمایش‌های کمدی دعوت به صحبت کرد.
  سعید خاکسار ضمن خوش آمد گویی و تشکر از حاضرین در مراسم گفت:« خانم قمری به اعتقاد من یکی از زحمت‌کش‌ترین بازیگرانی است که می‌شناسیم. به ‌جرأت می‌گویم که او با دست‌خالی و باپشتکارش توانسته امروز اولین کارش را به روی صحنه ببرد»
  او ادامه داد:«مسئله‌ای که در تئاتر کمدی اهمیت دارد این است که پیش از آنکه بخواهم من چیزی از نمایش یاد بگیرم مسرور و شادمان شوم. اگر قصد و قرض این باشد که تئاتر کمدی چیزی به من یاد دهد من راه را اشتباه رفتم. ابتدا امر باید تماشاگر شادمان از سالن تئاتر بیرون رود،  این ‌یکی از اصلی‌ترین مسائل در کار طنز و نمایش‌های کمدی است».
  این پیشکسوت ادامه داد:« خاطرمان باشد که تماشاگران نمایش، این قطره ‌قطره با حضور شما جمع می‌شود و پدید آمدن علاقه پشت علاقه باعث رشد این اتفاق مهم می‌شود. امیدوارم این صحنه هر لحظه پرشکوه‌تر و بیشتر به‌ سوی آینده ی بهتر گام بردارد.»
  خاکسار گفت:«جامعه‌ای که تئاتر ندارد و مردمش به رفتن تئاتر عادت ندارد ایمان داشته باشید که دچار بیماری است چون ریشه و بنای یک جامعه مطلوب که می‌تواند سرشار از شادمانی باشد تئاتر است. زمانی که به‌عنوان بازیگر روی صحنه برای تو ببیندِه اجرا می‌کنم یک هم پنهانی در وجود تو و من است. این هم پنهانی در وجود همه ما است، آن چیزی که در حال حاضر می‌بینیم آشکار ما است. آن پنهان باید به منصه ظهور برسد و نمایش کمدی تنها قادر است آن را به ما نشان دهد. برای مرجان قمری آرزوی موفقیت و توانایی هر چه بیشتر دارم.»
  رحمت امینی نویسنده «همسرچینی» نیز در ادامه این مراسم ضمن خوش آمد گویی به حاضرین گفت:« برای گروه تئاتر مناسبت‌ترین و هیجان‌انگیزترین چیز این است که تماشاگر زیاد داشته باشد فارغ از اینکه قیمت بلیت چقدر است و تبلیغات کار چگونه است. امیدوارم در روزهای این ده نیز این حجم تماشاگر در این سالن حضور پیدا کنند.»
  او ادامه داد:« پیشینه این نمایشنامه برمی‌گردد به 25 سال پیش. تاکنون دو اجرا از این متن توسط حسن وارسته انجام‌شده است. در نخستین اجرا محسن تنابنده در آن بازی داشت و در ادامه مرجان قمری و رسول نقوی در آن بازی کردند که اجرای بسیار خوبی در تئاتر شهر بود. »
  این نویسنده افزود:« همسرچینی هر بار که اجرا شده بسیار پر مخاطب و دل‌پذیر بوده امیدوارم خانم مرجان قمری نیز در اولین تجربه جدی در کارگردانی - بازیگر خوبی است- موفق عمل کند. نخستین تجربه حتماً نکاتی دارد»
  امینی در ادامه ضمن تشکر از حضور سعید خاکسار گفت:« همیشه خاطره خوشی از اجرای  اثر«کاکا سیاه» ایشان که یک اثر جهانی است و در دوره‌ای توانست به‌خوبی نمایش ایرانی را با تئاتر ترکیب کند در ذهن من است.»
  علی سلیمانی کارگردان نمایش«مکعب» که پس از نمایش«همسر چینی» اجرا دارد نیز در ادامه این مراسم گفت:«افتخار می‌کنم که استاد سعید خاکسار به‌عنوان استاد من و مرجان قمری در روز اول نمایش هر دو ما حضور دارند. لطفاً تا پایان تیرماه این دو نمایش را مشایعت کنید.»
   
  مطالب مرتبط

  توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود:

نقد و بررسی «جعفرخان از فرنگ برگشته» در دهمین نشست نقد صحنه
  توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود:

  نقد و بررسی «جعفرخان از فرنگ برگشته» در دهمین نشست نقد صحنه

  دهمین نشست نقد صحنه با حضور داوود فتحعلی بیگی، رحمت امینی، علی رضا نراقی، مصطفی مرادیان و بهزاد صدیقی و با همکاری موسسه ی افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزارمی شود.

  |

  نقدی بر نمایش « جعفرخان از فرنگ برگشته» به کارگردانی رحمت امینی

مضحکۀ رودررویی‌های نافرجام
  نقدی بر نمایش « جعفرخان از فرنگ برگشته» به کارگردانی رحمت امینی

  مضحکۀ رودررویی‌های نافرجام

  ایران تئاتر- بهروز فائقیان: اجرای «جعفرخان از فرنگ برگشته» در هماهنگی با متن نمایشنامه موفق می‌شود در موضعی غیر جانب‌گیرانه تنها ترسیم کنندۀ موقعیتی باشد که در آن نمایندگان فرهنگ‌های مختلف هر یک در به رسمیت شناختن نگرش و تلقی ویژۀ خود هرگز جایی برای همزیستی‌های مسالمت ...

  |

  یادداشت بهروز محمودی بختیاری بر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

معایب دیرینه و مفاسد نوین
  یادداشت بهروز محمودی بختیاری بر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

  معایب دیرینه و مفاسد نوین

  ایران تئاتر: دکتر بهروز محمودی بختیاری استاد دانشگاه تهران به مناسبت اجرای نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» به نویسندگی حسن مقدم و کارگردانی رحمت امینی در تماشاخانه سنگلج یادداشتی را در اختیار ایران تئاتر قرار داد.

  |

  رحمت امینی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

اجرای «جعفر خان از فرنگ برگشته» ادای دین به کمدی نویس ایرانی است
  رحمت امینی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  اجرای «جعفر خان از فرنگ برگشته» ادای دین به کمدی نویس ایرانی است

  ایران تئاتر: تقابل میان سنت و مدرنیته بحث جذابی برای خلق درام است و در نمایش «جعفر خان از فرنگ برگشته» نیز بعنوان تم اصلی مورد توجه قرار گرفته است. رحمت امینی که در سال‌های اخیر بیشتر در حوزه مدیریت تئاتر فعالیت داشته و جزو کارگردان های با تجربه تئاتر محسوب می‌شود، در تجربه ...

  |

  نظرات کاربران