در حال بارگذاری ...
 • با حضور هنرمندان و اهالی تئاتر در مجموعه تالار مولوی

  اکبر عالمی:دلخواه علاوه بر قدرتش در تدریس بازیگری توانا است

  آئین افتتاح نمایش «مفیستو» نوشته آرین منوشکین به کارگردانی مسعود دلخواه، با حضور اکبر عالمی و جمعی از هنرمندان و صاحب نظران در مجموعه مولوی برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر مراسم افتتاحیه نمایش «مفیستو» نوشته آرین منوشکین به کارگردانی مسعود دلخواه با حضور دکتر محمدرضا خاکی، مدرس و کارگردان تئاتر؛ دکتر اکبر عالمی، مدرس و پژوهشکر سینما؛ دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ هوشنگ قوانلو، بازیگر؛ امیرحسین حریری، رئیس مرکز تالار مولوی و جمعی از اهالی تئاتر، شب گذشته در مجموعه تئاتر مولوی برگزار شد.
  در ابتدای این مراسم دکتر مسعود دلخواه ضمن خوشامدگویی به حاضرین با اشاره به حضور فارغ التحصیلان جوان رشته نمایش در مفیستو گفت: مفیستو، اثر آرین منوشکین، اقتباسی از رمانی با همین نام از کلوس مان است که از مهم ترین آثار ادبی قرن بیستم به شمار می‌آید و با ترجمه ناصر حسینی مهر در ایران منتشرشده است.
  وی با اشاره به اقتباس دیگری از این اثر با ترجمه محمدرضا خاکی افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب این متن، حضور بیش از ۳٠ کاراکتر در آن است که امکان بهره‌مندی از بازیگران بیشتری را روی صحنه فراهم می‌کند.
  کارگردان نمایش مفیستو ادامه داد: زمان اجرای متن اصلی این اثر نمایشی حدود سه ساعت است که در این اجرا کوتاه‌تر شده و حضور تعداد زیاد بازیگران و همسرایان به سبب ایجاد تنوع به جذابیت کار می‌افزاید.
  این مدرس دانشگاه افزود: نمایش مفیستو از دو بخش تشکیل‌شده که با آنتراکتی پانزده‌دقیقه‌ای از هم تفکیک می‌شود.
  در ادامه دکتر محمدرضا خاکی، کارگردان تئاتر با تبریک به مسعود دلخواه و گروه مفیستو برای تلاش مستمر و چندماهه باهدف اجرای این نمایش گفت: اجرای این متن از سویی دشوار و سوی دیگر بسیار لذت‌بخش است. دشوار از این نظر که این متن را می‌شناسم، اجراهای دیگری از آن دیده‌ام و به واسطه ترجمه اقتباس دیگری از مفیستو با جنبه‌های مختلف آن آشنا هستم.
  وی افزود: اما کار با فارغ‌التحصیلان نمایش در غالب یک گروه جوان و مستعد، انرژی زیادی را به اثر تزریق می‌کند که نکته‌ای مهم، ارزشمند و لذت‌بخش است.
  خاکی ادامه داد: درحال‌حاضر مسیر تئاتر در کشور ما به سمت فشردگی و کوچک شدن، پیش می‌رود اما در کشورهای اروپایی و جوامعی باسابقه تئاتری بیش از ما، اجراهایی به روی صحنه می‌رود که چند ساعت به‌طول می‌انجامد و امیدوارم مخاطبان مفیستو نیز از لحظه لحظه این اثر نمایشی ارزشمند، لذت ببرند.
   در بخش دیگری از این مراسم دکتر سرسنگی با اشاره به صبوری اهالی هنر و فرهنگ در شرایط حاضر گفت: در چهار سال گذشته دولت آقای روحانی به دلیل اولویت رفع مشکلات کشور در حوزه اقتصاد و ضرورت تنش‌زدایی در سیاست داخلی و خارجی، هنرمندان با شرایط دشواری رو‌به‌رو بودند و برای رسیدن به شرایط مطلوب، صبوری زیادی نشان دادند.
  معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با ابراز امیدواری از تحقق وعده‌های دولت در حوزه فرهنگ و هنر در این دوره، افزود: امیدوارم در چهار سال دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی، شاهد توجهی ویژه‌ به بخش فرهنگ و هنر باشیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز توجه بیشتری به نقش خود در حمایت از آثار فرهنگی و هنری داشته باشد.
  وی تأکید کرد: به گواه فعالین تئاتر، متأسفانه تئاتر دانشگاهی ما در چند سال اخیر دچار افول شده و در بخش‌های آموزش و تولید آثار نمایشی با رکود مواجه هستیم. روشن است که رسیدن به تئاتر مطلوب و توسعه‌یافته، بدون توجه به تئاتر دانشگاهی، محقق نخواهد شد و امیدوارم این مهم، موردتوجه مسئولین فرهنگی کشور قرار گیرد.
  سرسنگی با آرزوی موفقیت برای کارگردان و عوامل نمایش مفیستو، افزود: حضور نزدیک به ۷٠٠ متقاضی برای همکاری در این نمایش و تلاش صمیمانه دکتر دلخواه در به‌کارگیری نسل جوان در تولید یک اثر ارزنده، مفیستو را به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تالار مولوی تبدیل کرده است که ارتباطی مناسب با مخاطب برقرار خواهد کرد.
  در ادامه این مراسم اکبر عالمی، درک آثار هنری را نیازمند داشتن سعادت دانست و گفت: کارگردان نمایش مفیستو از چند جنبه، فرد قابل‌توجهی است و همکاری با وی تجربه خوبی برای جوانان و دانشجویان به‌حساب می‌آید.
  وی افزود: مسعود دلخواه از سویی یک مدرس دانشگاهی فعال و برجسته محسوب می‌شود و از سوی دیگر بازیگری توانا است که نمونه حیرت‌انگیز بازی وی درحال‌حاضر در نمایش «روال عادی» مجموعه ایرانشهر، قابل‌بررسی است.
  امضای پوستر نمایش مفیستو با حضور دکتر عالمی، دکتر خاکی و دکتر سرسنگی پایان‌بخش این مراسم بود.
  گفتنی است؛ نمایش «مفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه، نخستین نمایش از مجموعه اجراهای بزرگ تالار مولوی در سال ۹۶ است که باهدف به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان و دانشجویان تئاتر از هشتم تیر تا اوایل مردادماه، هرروز در ساعت ۱۹:۳٠ روی صحنه می‌رود.

   
  مطالب مرتبط

  شهرام کرمی در نشست رونمایی از کتاب مطرح کرد:

کتاب «مدیریت تئاتر» نقشه راه می‌دهد
  شهرام کرمی در نشست رونمایی از کتاب مطرح کرد:

  کتاب «مدیریت تئاتر» نقشه راه می‌دهد

  اولین نشست از سری نشست‌هایی تحت عنوان «پاراگراف۱» با رونمایی از کتاب مدیریت تئاتر، ترجمه دکتر مجید سرسنگی شامگاه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷، در مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران، برگزار شد.

  |

  مسعود دلخواه کارگردان مفیستو در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد:

ضعف‌هایی در نمایشنامه‌نویسی ایران است که در رشته های دیگر نیست
  مسعود دلخواه کارگردان مفیستو در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد:

  ضعف‌هایی در نمایشنامه‌نویسی ایران است که در رشته های دیگر نیست

  ایران تئاتر: نمایش «مفیستو» اقتباس تئاتری از یکی از مهمترین رمان های قرن بیستم با همین عنوان است که با الهام از داستان دکتر فاستوس و مفیستوفلس (شیطان در افسانه‌های آلمانی) و در اعتراض به سیاست‌های فرهنگی حزب نازی در آلمان نوشته شده است. «مفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه روز ...

  |

  نقدی بر اجرای مفیستو به کارگردانی مسعود دلخواه

پست شدن ژن برتر
  نقدی بر اجرای مفیستو به کارگردانی مسعود دلخواه

  پست شدن ژن برتر

  ایران تئاتر_رضا آشفته: اگر بپذیریم که مفیستو اثری سیال ذهن و بر پایه ی مکتب اکسپرسیونیستی نوشته و اجرا شده، همان بهتر که نگاه ساختارگرا را بر آن روا دانست و اگر هم آن را اثری چندگانه و برگرفته از تلفیق مکتبها در نظر بگیریم که در پایان نیز به جهانی دیگر و عالم برزخ گره می خورد و ...

  |

  مدیرعامل خانه هنرمندان در دیدار از «مفیستو» مطرح کرد

ضرورت تعامل با تالار مولوی در حمایت از تئاتر دانشگاهی
  مدیرعامل خانه هنرمندان در دیدار از «مفیستو» مطرح کرد

  ضرورت تعامل با تالار مولوی در حمایت از تئاتر دانشگاهی

  مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به ضرورت حمایت از تئاتر دانشگاهی، گفت: امیدوارم بتوانیم با ایجاد تعامل بین خانه هنرمندان ایران و مرکز تالار مولوی از نمایش «مفیستو» حمایت کنیم.

  |

  بازیگران جوان‌ استان‌ها در سالن‌های نمایش تهران

حضور موفق بازیگران جوان تئاتر یزد در نمایش «مِفیستو»
  بازیگران جوان‌ استان‌ها در سالن‌های نمایش تهران

  حضور موفق بازیگران جوان تئاتر یزد در نمایش «مِفیستو»

  هادی آقابزرگی و میلاد افواج دو تن از بازیگران جوان تئاتر استان یزد این روزها در نمایش «مِفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه در تالار مولوی نقش آفرینی می‌کنند.

  |

  نظرات کاربران