در حال بارگذاری ...
 • جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره به کار خود پایان داد

  کورش زارعی: همه برای اخلاق قدم برداریم

  آیین اختتامیه جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره با حضور مسئولین استانی و کشوری و هنرمندان این عرصه هنری در کرمانشاه برگزار و از برگزیدگان آن با اهدا جوایزی تقدیر به عمل آمد.

  به گزارش ایران تئاتر آیین اختتامیه جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره با حضور چهره‌های سرشناسی چون اتابک نادری، سروش طاهری و سعید اسدی که داوری آثار را بر عهده داشتند و همچنین عباس سروری رییس حوزه هنری استان کرمانشاه، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، محمد درند مدیر مرکز هنرهای نمایش اداره فرهنگ و ارشاد کرمانشاه، خانواده مرحوم عارف لرستانی، صلاح‌الدین قره تپه رییس سازمان بسیج هنرمندان استان و بسیاری از مسئولین و پیشکسوتان تئاتر کرمانشاه برگزار شد.
  کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در این مراسم ضمن ذکر فاتحه‌ای نثار روح مرحوم عارف لرستانی هنرمند کرمانشاهی کشور گفت: با توکل و یاری خداوند پس از یک سال توقف بار دیگر جشنواره تئاتر سوره با همکاری محافل حوزه هنری و کمک‎‌های دلسوزانه فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری به ویترین جشنواره‌های حوزه بازگشت. جشنواره‌ای که در حال تعطیلی بود با حمایت فاضل نظری با شعار «اخلاق برای همه» دوباره زنده شد.

   

  تئاتر چیزی جز مکارم‌ اخلاق نیست
  وی در مورد شعار جشنواره توضیح داد: تئاتر چیزی به جز مکارم‌الخلاق نیست. چرا که تمامی اولیا و انبیای الهی فقط برای یک مطلب به میان ما آمدند. آن هم اخلاق است. پیامبر اعظم (ص) می‌فرمایند «من برای آن مبعوث شدم که مکارم‌الخلاق را تمام کنم». خاتم الانبیا به همین معنا است. ایشان با بیان این مطلب می‌گوید که «من بعثت یافتم تا اخلاق را به عنوان آخرین پیامبر تمام کنم». در واقع تمامی پیامبران و اولیای الهی آمدند تا راه سعادت بشری را به ما نشان دهند. همچنین ارزش‌های اخلاقی و انسانی را در جامعه ترسیم کنند.
  زارعی افزود: شما هنرمندان قدر خود را بدانید. چرا که با هنر خود به نوعی معلمان اخلاق در جامعه هستید. همچنین با رسالت هنری خود باید پا جای پای پیامبران بگذارید و راه آن‌ها را ادامه دهید. هنرمندان تئاتر باید با تولیدات هنری خود به هم‌نوعان خود درس اخلاق دهند و زنگ هشداری به عموم مردم در مورد مسائلی که مسئولین از آن غافل شده‌اند به صدا در بیاورند. چرا که جامعه از بی‌اخلاقی‌ها رنج می‌برد. دروغ و فساد و تهمت در میان بسیاری از مردم دیده می‌شود و علاج آن به دست شما هنرمندان انجام می‌شود.

  وی در پایان گفت: امیدوارم با شعار انتخاب شده برای جشنواره در مسیری قدم برداریم که انبیا قدم برداشته‌اند. این رسالت سنگینی است که بر عهده شما هنرمندان تئاتر است و باید آن را به درستی انجام دهید. همچنین امیدوارم تا همه ما هنرمندان دست به دست هم دهیم و برای اخلاق قدم برداریم.
  عباس سروری رییس حوزه هنری استان کرمانشاه که از مدیران با سابقه حوزه هنری کشور است گفت: از همه مسئولین و حضار محترم شرکت کننده در این برنامه تشکر و قدردانی دارم؛ اما لازم است از خانواده مرحوم عارف لرستانی که در جمع ما حاضر هستند تشکر ویژه به خاطر قبول دعوت ما و حضور در برنامه اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره کنم.
  وی ادامه داد: مردم کرمانشاه مردمی مهمان‌نواز‌اند و پهلوانی آنها به همین جهت معروف است. انشالله میزبان خوبی برای جشنواره و تمامی مهمانان آن در استان کرمانشاه بوده‌ایم. جشنواره تئاتر سوره کار خود را با اجرای نمایش در منطقه یک به میزبانی کرمانشاه کار آغاز و با تمام توان به سمت بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره خواهد رفت.

   

  تئاتر، ضامن سلامت جامعه است
  سروری با درخواستی از هنرمندان تئاتر گقت: تقاضایی که از اهالی تئاتر دارم این است که برای سلامتی مردم کاری کنند. چرا که در کرمانشاه در مکانی به نام پارکینگ شهرداری که محل تجمع مطب پزشکان شهر و بسیار شلوغ است. شاید این گره به دست هنرمندان تئاتر و با تئاتر درمانی و اجرای مستمر در تمامی فصول سال میسر شود. در بسیاری از کشورهای اروپایی نمایش‌هایی وجود دارد که سالیان سال است که به اجرای یک نمایش می‌پردازند و مخاطب خود را همیشه دارند.
  وی با اشاره به منطقه یک جشنواره تئاتر سوره گفت: اتفاق خوبی که در جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره در کرمانشاه رخ داد، همکاری نزدیک و بسیار خوب حوزه هنری با مرکز هنرهای نمایشی اداره فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه، شهرداری، شورای شهر کرمانشاه و سازمان بسیج هنرمندان استان در برگزاری این جشنواره بود. این اولین باری بود که همه این سازمان‌ها و ارگان‌ها مشترک به برگزاری یک رویداد فرهنگی هنری می‌پردازند.
  رییس حوزه هنری استان کرمانشاه افزود: از آغاز انقلاب تا به امروز سوژه‌های مهم و بزرگی برای تولید نمایش و نمایشنامه‌نویسی و بهره‌گیری از آن جهت تعالی زندگی روزانه مردم وجود دارد. سوژه‌هایی که می‌تواند با پرداخت نمایشی حال مردم ما را روز به روز بهتر از قبل کند.

   

  بیداری مردم با زبان هنر وظیفه ما است
  سروری افزود: در روزگاری قرار داریم که امپریالیسم رسانه‌ای مثل ماهواره‌ها در حال هجوم به سوی افکار مردم و تخریب آن به نفع مقاصد خود است. وظیفه ما در این شرایط بیداری مردمی با زبان هنر و در راس آنها هنر تئاتر است.
  وی در پایان گفت: از همه همکاران در حوزه هنری مرکز و استان و تمامی مسئولان کشوری و استانی که در این جشنواره ما را یاری کردند کمال قدردان و سپاس‌گذار هستم.

   

  اهدای جوایز در بخش تقدیر
  در این مراسم از هنرمندان شایسته تقدیر و برگزیدگان آن معرفی شدند. به این ترتیب تقدیر شده‌های جشنواره تئاتر منطقه‌ای سوره در منطقه یک به شرح زیر است:
  جایزه تقدیری بخش موسیقی شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی را به «عیسی اسماعیل‌پور» برای آهنگ نمایش «تراژدی پارک اتابک» از آذربایجان شرقی و «علیرضا محرابی» برای نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین اهدا شد.
  جایزه تقدیری بخش طراخی صحنه شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی را به «مصطفی دهشت» برای طراحی صحنه نمایش «ترنم» از کرمانشاه اهدا شد.
  جایزه تقدیری بخش نمایشنامه‌نویسی شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی را به «سیدمرتضی هاشم‌پور» برای نمایش «تراژدی پارک اتابک» از آذربایجان شرقی، مجید کاظم‌زاده‌مژدهی برای نمایش «بینایی» از گیلان و «محمد پورجعفری» برای نمایش «معصومیت پنهان» از گیلان اهدا شد.
  جایزه تقدیری بخش طراحی صحنه شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی را به «مصطفی دهشت» برای طراحی صحنه نمایش «ترنم» از کرمانشاه اهدا شد.
  جایزه تقدیری بخش بازیگری زن شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی به صورت مشترک به «سعیده شکری» برای بازی در نمایش «دایرگی» از آذربایجان غربی و «نکیسا ناپلئونی» برای بازی در نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین اهدا شد.
  جایزه تقدیری بخش بازیگری مرد شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی به صورت مشترک به «مهدی خدایی» برای بازی در نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین و «محمد رسائلی» برای بازی در نمایش «بینایی» از گیلان اهدا شد.
  جایزه تقدیری بخش کارگردانی شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی به «سیروس مصطفی» برای نمایش «تراژدی پارک اتابک» از آذربایجان شرقی اهدا شد.

   

  برگزیدگان پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره در کرمانشاه به این ترتیب است:
  هیئت داوران در بخش موسیقی این جشنواره هیچ‌کدام از آثار را شایسته کسب مقام برتر ندانستند.
  جایزه برگزیده بخش طراحی صحنه شامل لوح سپاس و نیم سکه بهار آزادی به «مرتضی نجفی» برای نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین اهدا شد.
  جایزه برگزیده بخش نمایشنامه‌نویسی شامل لوح سپاس و یک سکه بهار آزادی به «حمیده وحیدی» برای نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین اهدا شد.
  جایزه برگزیده بخش بازیگری زن شامل لوح سپاس و یک سکه بهار آزادی به «آزاده کرم‌بخش» برای بازی در نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین اهدا شد.
  جایزه برگزیده بخش بازیگری مرد شامل لوح سپاس و یک سکه بهار آزادی به «ابراهیم عباسعلی‌زاده» برای بازی در نمایش «تراژدی پارک اتابک» از آذربایجان شرقی اهدا شد.
  جایزه برگزیده بخش کارگردانی شامل لوح سپاس و یک سکه بهار آزادی به «مرتضی نجفی» برای نمایش «از پشت روزنه‌ها» از قزوین اهدا شد.
  همچنین در پایان نمایش‌های «تراژدی پارک اتابک» به کارگردانی «سیروس مصطفی» از آذربایجان شرقی و نمایش «از پشت روزنه‌ها» به کارگردانی «مرتضی نجفی» از قزوین و نمایش «بینایی» به کارگردانی «مجید کاظم‌زاده‌مژدهی» از گیلان برای حضور در بیست‌وپنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره معرفی شدند.
  گفتنی است، پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره در کرمانشاه به عنوان میزبان منطقه یک جشنواره 16 الی 18 تیرماه برگزار شد.

   
  مطالب مرتبط

  عباس سروری از جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره گفت:

جشنواره موجب بالا بردن سطح هنرهای نمایشی استان‌ها می‌شود
  عباس سروری از جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره گفت:

  جشنواره موجب بالا بردن سطح هنرهای نمایشی استان‌ها می‌شود

  رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه با تاکید بر جایگاه مهم جشنواره تئاتر سوره در دنیای تئاتر ایران گفت: برگزاری جشنواره تئاتر سوره موجب بالا بردن سطح دانش هنرهای نمایشی هنرمندان استان‌ها می‌شود

  |

  مدیر کل هنرهای نمایشی در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی:

رویکرد سی و هفتمین جشنواره فجر توجه به مخاطب عمومی است
  مدیر کل هنرهای نمایشی در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی:

  رویکرد سی و هفتمین جشنواره فجر توجه به مخاطب عمومی است

  جشنواره تئاتر فجر استان‌ها با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی و و نادر برهانی مرند دبیر سی وهفتمین جشنواره بین المللی فجر در کرمانشاه به ایستگاه پایانی خود رسید.

  |

  با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی و دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی کرمانشاه برگزار می‌شود
  با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی و دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

  مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی کرمانشاه برگزار می‌شود

  مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی کرمانشاه با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی و نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار خواهد شد.

  |

  در نشست خبری همایش تئاتر خرداد مطرح شد

اختتامیه تئاتر خرداد در حسینیه جماران برگزار می‌شود
  در نشست خبری همایش تئاتر خرداد مطرح شد

  اختتامیه تئاتر خرداد در حسینیه جماران برگزار می‌شود

  کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در نشست خبری پنجمین همایش تئاتر خرداد گفت: اختتامیه پنجمین همایش تئاتر مردمی خرداد 12 خرداد در حسینیه جماران برگزار می‌شود.

  |

  نظرات کاربران