در حال بارگذاری ...
 • در جشنواره آیینی سنتی اجرا می‌شود

  مجلسی با حضور کودکان زیر 12 سال

  «مجلس مهمانی امام حسین (ع)» محمدحسین سلجوقی‌نژاد با حضور کودکان زیر ۱۲ سال برای حضور در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی آماده می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر، محمدحسین سلجوقی‌نژاد شبیه‌گردان، با بیان این که علاقه زیادی به نسخ غریب دارد توضیح داد: تاکنون 114 مجلس تعزیه کارکردم که از این میان حدود هشت نسخه معروف بودند و بقیه به‌اصطلاح غریب هستند.
  وی ادامه داد: با توجه به این که در چهار دوره جشنواره حضور داشتم و این رویداد دارای مقاطع سنی مختلف است تصمیم گرفتم «مجلس مهمانی امام حسین (ع)» که غریب است را در «بخش نونهالان» اجرا کنم. تا پرداختن به این اثر بکر پشتوانه‌ای باشد برای گروه‌هایی که مشغول فعالیت در این حوزه هستند.
  سلجوقی‌نژاد با این توضیح که در «مجلس مهمانی امام حسین (ع)» شبیه‌خوان‌های زیر 12 سال حضور دارند، افزود: این مجلس به سرپرستی خودم با حضور بزرگ‌سالان اجرا شده ولی می‌خواستم با حضور در «بخش نونهالان» جشنواره تاکید دوباره‌ای نسبت به علاقه بچه‌ها به امام حسین (ع) داشته باشم و جوان‌ها را پیرامون داستان و روایت‌های مذهبی مشتاق‌تر کنم. این مجلس با حضور بچه‌ها تغییراتی داشته و زمان آن کوتاه‌تر شده است.
  وی کار کردن با بچه‌ها را سخت توصیف کرد و گفت: با توجه به صدا و تیپ، شبیه‌خوان‌های کودک را انتخاب کردم. نزدیک به 6 ماه تمرین داشتیم تا میزانسن، ردیف موسیقی و ردیف آوازی را به آن‌ها یاد بدهم.
   «مجلس مهمانی امام حسین (ع)» نسخه‌ای اصل از دوران قاجار است. این اثر درباره حبیب بن مظاهر و علاقه او به امام حسین (ع) است. او 2 بار جان خود را فدای سالار شهیدان می‌کند.
  محمدمهدی فتاحی، محمدعلی یزدانی، محمدعلی معین‌قفقازی، وحید سلجوقی‌نژاد و وحید مختارآبادی از جمله شبیه‌خوان‌های این اثرند.
  بخش مجالس شبیه خوانی (یادواره استاد هاشم فیاض) با هدف تولید مجالس جدید و ترویج نمونه‌های اصیل شبیه‌خوانی برای دومین دوره در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی برگزار می‌شود.

   
  مطالب مرتبط

  کارگردان مجلس تجارت حضرت محمد(ص) و ازدواج با حضرت خدیجه(س) :

متنی که اصول تخصصی شبیه‌خوانی در آن رعایت شده را به جشنواره آئینی و سنتی آوردم
  کارگردان مجلس تجارت حضرت محمد(ص) و ازدواج با حضرت خدیجه(س) :

  متنی که اصول تخصصی شبیه‌خوانی در آن رعایت شده را به جشنواره آئینی و سنتی آوردم

  امیر سلیمانی‌مقدم که مجلس «تجارت حضرت محمد(ص) و ازدواج با حضرت خدیجه(س)» را برای بازبینی جشنواره آیینی و سنتی آماده می کند معتقد است؛ این مجلس کوتاه‌ترین و در عین حال اثربخش‌ترین دیالوگ‌ها را دارد.

  |

  نظرات کاربران