در حال بارگذاری ...
 • در افتتاحیه نمایشگاه آثار داوود رشیدی مطرح شد:

  مسجد جامعی: امیدوارم به‌زودی موزه تئاتر افتتاح شود

  همزمان با هشتاد و چهارمین سالروز تولد زنده‌یاد داوود رشیدی نمایشگاهی از آثار، جوایز، عکس‌ها و دستخط این بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تئاتر شهر افتتاح شد.

  به گزارش ایران تئاتر یکشنبه 25 تیرماه، همزمان با هشتاد و چهارمین سالروز تولد زنده‌یاد داوود رشیدی بازیگر صاحب‌نام تئاتر کشورمان، نمایشگاه ویژه‌ای از آثار این هنرمند با طراحی امیر اثباتی در سالن انتظار تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر افتتاح شد.
  در ابتدای این مراسم احترام برومند ضمن سلام و خیرمقدم به میهمانان گفت: من از امیر اثباتی تشکر می‌کنم که باهمراهی ایشان و مهدی شفیعی و پیمان شریعتی این نمایشگاه برگزار شد. نمایشگاه تا پنجم شهریور همزمان با اولین شب سالگرد درگذشت داوود رشیدی ادامه دارد و هرروز به‌جز شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۹ ورود برای عموم آزاد است. تقارن سالروز تولد داوود رشیدی و افتتاح نمایشگاه با اجرای نمایش اعتراف برای ما ارزنده است.
  وی افزود: من در پشت‌صحنه نمایش «اعتراف» از علی نصیریان تقاضا کردم تا امشب در جمع ما صحبت کند. الآن دوباره، به نمایندگی از خانواده رشیدی و برومند از ایشان می‌خواهم که به مناسبت تولد داوود رشیدی برای ما صحبت کنند.
  نصیریان: داوود رشیدی با هنرمندی تئاتر را به همه آموزش داد
  در ادامه این مراسم علی نصیریان ضمن خیرمقدم به حضار گفت: این همزمان شدن تولد داوود رشیدی و برپایی نمایشگاه با اجرای نمایش اعتراف فرصتی است تا من از هنرمند گرامی داوود رشیدی یاد کنم.
  نصیریان درباره داوود رشیدی اظهار داشت: این هنرمند در اوایل دهه ۴۰ از اروپا آمد و به ما پیوست. باهم کارهای متعددی انجام دادیم. یکی از امتیازات داوود رشیدی دانش و معلوماتش نسبت به کار و آشنایی‌اش با ادبیات نمایشی بود. انتخاب‌هایش نشان می‌دهد که بادانش و هوشمندی بسیار در تئاتر، فیلم و سریال بازی کرده و البته مدیریت تئاتر و فرهنگی خوبی هم داشت. او تئاتر را به همه آموزش داد. کسانی هستند که اثرگذاری کمی در تئاتر دارند ولی داوود ماندگار و اثرگذار بود.

  مسجد جامعی: امیدوارم به‌زودی موزه تئاتر افتتاح شود
  احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران هم در این مراسم اظهار داشت: من خوشحالم که نام این هنرمند سال‌های طولانی پابرجاست. یادداشت‌های داوود رشیدی گوشه‌هایی از شخصیتش را اثبات می‌کند. من از احترام برومند و امیر اثباتی تشکر می‌کنم که این یادداشت‌ها را بسیار زیبا کنار هم گذاشتند و در معرض دید عموم قراردادند. امیدواریم شهرداری به ما کمک کند تا به‌زودی موزه تئاتر را افتتاح کنیم. امیدوارم این مجموعه هم در موزه تئاتر ایران باشد.

  صالحی امیری: داود رشیدی در گفتمان تئاتر تأثیر بسزایی داشته
  صالحی امیری درباره افتتاح نمایشگاه آثار ویژه استاد داود رشیدی عنوان کرد: داود رشیدی بزرگمردی از جامعه هنری است که همه ما مدیون هنرنمایی‌های این مرد بزرگ در عرصه‌های مختلف هستیم. او از معدود کسانی است که در گفتمان تئاتر در سرزمین ما تأثیر بسزایی داشته و می‌توان به‌درستی گفت که بسیاری از هنرمندان تئاتر کشورمان مدیون حضور او و هم‌نسلانش هستند.
  وی افزود: بنده چند روز قبل از افتتاح این نمایشگاه افتخار این را داشتم که از نزدیک با خانواده زنده‌یاد رشیدی دیداری داشته و ابراز ارادت خود را به این عزیزان اعلام کنم. امروز هم حسب وظیفه به تئاتر شهر آمدم تا با قرائت فاتحه‌ای یاد این هنرمند شریف تئاتر کشورمان را به سهم خود گرامی بدارم.

   

  مرادخانی: آثار داود رشیدی در موزه تئاتر جایگاه ویژه ای دارد
  علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در تایید صحبت های مسجد جامعی تصریح کرد: مدتی است با اتفاقات خوبی که افتاده موفق به خریداری مکانی برای ساخت موزه تئاتر شدیم و امیدوارم با حمایت دوستان شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران شاهد افتتاح این موزه باشیم که به طور حتم آثار ویژه زنده یاد داود رشیدی در آن جایگاه ویژه ای دارد.
  درنهایت شمع تولد داوود رشیدی توسط یگانه دخترش، لیلی رشیدی خاموش شد و تابلویی به نشانه یادبود و احترام از طرف مرکز هنرهای نمایشی به همسر داوود رشیدی اعطا شد.
  گفتنی است؛ قرار است در روز پایانی این نمایشگاه (5 شهریور) همزمان با سالروز درگذشت این هنرمند، مراسمی به یاد داوود رشیدی برگزار شود.

   

  سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، حجت الاسلام مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، علی مراد خانی معاون هنری وزارت ارشاد اسلامی ، محسن مهرعلیزاده، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، مهرداد آگاهی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، سیروس ابراهیم زاده، افسانه چهره آزاد، شهرام کرمی،  اتابک نادری، احترام برومند، لیلی رشیدی، عادل بزدوده ، مرضیه برومند، بهرام شاه محمدلو، علی دهکردی، امیر اثباتی، مریم معترف، شاهرخ فروتنیان، علی اکبر عبدالعلی زاده ، روح الله جعفری، اسماعیل داورفر، شهرام کرمی، افسانه زمانی، وحید موسائیان، فرزین محدث،شبنم فرشادجو، صالح میرزا آقایی، رسول صادقی و... از جمله مهمانان ویژه مراسم افتتاح نمایشگاه آثار زنده یاد داود رشیدی بودند.

   
  مطالب مرتبط

  در نشست وزیر ارشاد با معاون امور هنری و دبیران جشنواره‌های هنری فجر مطرح شد:

توجه به عناصر هویتی ضروری است
  در نشست وزیر ارشاد با معاون امور هنری و دبیران جشنواره‌های هنری فجر مطرح شد:

  توجه به عناصر هویتی ضروری است

  سیدعباس صالحی در نشستی با معاون امور هنری، مدیران کل این معاونت و دبیران جشنواره‌های هنری فجر بر توجه به عناصر هویتی در برگزاری جشنواره‌های فجر تأکید کرد.

  |

  با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر در مدرسه سینما و تئاتر هنر هفتم برگزار شد

تقدیر و خاطره‌بازی تئاتری‌ها با رضا بابک
  با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر در مدرسه سینما و تئاتر هنر هفتم برگزار شد

  تقدیر و خاطره‌بازی تئاتری‌ها با رضا بابک

  جمعی از هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان با حضور در مدرسه سینما و تئاتر هنر هفتم، به بهانه روز جهانی کودک از رضا بابک هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون قدردانی کردند.

  |

  نظرات کاربران