در حال بارگذاری ...
 • قطب‌الدین صادقی:

  «یک دقیقه و سیزده ثانیه» تلنگری بر وجدان عمومی جامعه است

  قطب‌الدین صادقی نویسنده، مدرس دانشگاه، شب گذشته به تماشای نمایش «یک دقیقه و سیزده ثانیه» نشست و این اثر را تلنگری بر وجدان عمومی جامعه خواند.

  به گزارش ایران تئاتر، نمایش «یک دقیقه و سیزده ثانیه» با نویسندگی مشترک محمد چرمشیر و بهمن عباسپور و کارگردانی شهرام گیل‌آبادی که از یکم مرداد اجراهای خود را در سالن سمندریان تماشاخانه ایران‌شهر آغاز نموده؛ میزبان قطب‌الدین صادقی نویسنده و کارگردان تئاتر بود. وی پس از تماشای نمایش عنوان کرد:
  به نظر من اجرای جذابی بود که توسط سه بازیگر حرفه‌ای و توانا، سه قصه به‌موازات هم که عامل وحدت‌بخش آن‌ها مکانی است که این کارتن‌خواب‌ها به‌عنوان زائده‌های اجتماعی جمع شده‌اند و انگار یک‌جور تفاله جامعه هستند؛ پیش می‌رود. یک‌جور سقوط اخلاقی، جسمی، روحی و فکری؛ که از این افراد، انسان‌های بدون فضیلت ساخته. نحوه بیان بسیار مبتنی بر یک ارتباط مستقیم روایی با مخاطب است؛ که بازیگران از شور و انرژی درونی خود برای بیان لحظات، تصاویر یا موقعیت‌های گوناگون استفاده می‌کنند. این چهار تصویر را که کنار هم می‌گذاریم، درواقع پرده‌ای را کنار زده‌ایم به‌عنوان یک پستوی تاریک و هولناک از جامعه ایرانی؛ که در آنجا بخشی از هم‌وطنان ما قربانیانی هستند که هیچ‌گاه میدان سخن نیافتند و براثر حوادث سال گذشته، یک‌بار دیگر به این افراد توجه شده.
  صادقی افزود: «یک دقیقه و سیزده ثانیه» در دایره تئاتر مستند می‌گنجد؛ تئاتری مبتنی بر روایت مستقیم و بدون عبور از فیلتر شکلی میزانسن های تصویری تئاتر. «یک دقیقه و سیزده ثانیه» در ترکیب، یک نوع بازتاب خشن و هشداردهنده از تئاتر معاصر ما را یادآوری می‌کند؛ که می‌تواند با تلنگری که بر وجدان عمومی جامعه می‌زند، بخشی از شهروندان خودآگاه را متوجه احساس مسئولیتی بکند که در‌ قبال این افراد دارد. به‌عنوان بخشی از تئاتر که از انسان ایران، زندگی ایران، بحران ایران و جامعه ایرانی سخن در میان می‌آورد؛ من اجرا را دارای یک حسن نیت شرافتمندانه می‌دانم.
  در این نمایش ۸۰ دقیقه‌ای که نگاهی به معضلات اجتماعی زنان به‌ویژه وضعیت زنان کارتن‌خواب دارد، سیما تیرانداز، پانته‌آ بهرام، مینا دریس و لادن مستوفی ایفای نقش می‌کنند. همچنین از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به هانیه جوادی منش (دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، قربان نجفی (مشاور کارگردان)، بهمن عباسپور و علی پالیزدار (تهیه‌کنندگان)، محمد قدس (مجری طرح و مدیر تولید)، ندا نصر (طراح لباس)، فریدون محرابی (طراح صحنه و نور)، سمانه گلکار (موسیقی)، احسان رافتی و آرزو آزادپور (عکاسان)، مهدی گودرزی (تصویربردار)، محمدصادق زرجویان (طراح گرافیک)، صادق داوری فر (طراح صدا)، فضل ا...تاری (ساخت تیزر)، آرزو آزاد پور (مدیر بین‌الملل)، امیر پارسائیان مهر (مدیر ارتباطات و روابط عمومی)، میثم تحریری و شمیس پورشاه‌رضایی (همکاران روابط عمومی)، گروه جارچی، گروه پژواک و گروه تئاتر مارکت (تبلیغات مجازی) اشاره کرد.
  «یک دقیقه و سیزده ثانیه» ساعت ۲۱ در سالن استاد سمندریان مجموعه ایرانشهر میزبان مخاطبان خواهد بود. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به تیوال مراجعه فرمایند.

   
  مطالب مرتبط

  شورای عالی راهبردی تئاتر

  شورای عالی راهبردی تئاتر نقش مشورتی برای مدیرکل دارد. شورای عالی تئاتر مسائل و مشکلات تئاتر را تحلیل و بررسی می کند سپس نتایج آن را در اختیار مدیرکل قرار می دهد تا با این روش تصمیم گیری در تئاتر شکل فردی نداشته باشد.

  |

  در نشست «تأثیر متقابل تئاتر ایران و فرانسه» مطرح شد:

ژان کلود کریر:منطق‌الطیر؛ دلیل وابستگی من به ایران است
  در نشست «تأثیر متقابل تئاتر ایران و فرانسه» مطرح شد:

  ژان کلود کریر:منطق‌الطیر؛ دلیل وابستگی من به ایران است

  عصر روز سه‌شنبه 9 بهمن نشستی با عنوان «دیالوگ، بدون مرز و تأثیر متقابل تئاتر ایران و فرانسه» در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد. ژان کلود کریر فیلمنامه نویس و نمایشنامه‌نویس مشهور فرانسوی به‌عنوان یکی از مهمانان اصلی در ویدئویی که از بیمارستان ارسال کرده بود گفت: ...

  |

  قطب الدین صادقی:

جشنواره تئاتر کوردی سقز نقش مهمی در رشد و توسعه هنر جامعه امروز دارد
  قطب الدین صادقی:

  جشنواره تئاتر کوردی سقز نقش مهمی در رشد و توسعه هنر جامعه امروز دارد

  دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز با بیان اینکه برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری موجب انسجام و ارتباط بیشتر هنرمندان می شود، گفت: جشنواره تئاتر کوردی سقز نقش مهمی در رشد و توسعه هنر جامعه امروز دارد

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی در محل تمرین نمایش «رستم و سهراب»مطرح کرد؛

تلاش شما و این اجرای هنرمندانه حال مرا خوش کرد
  مدیرکل هنرهای نمایشی در محل تمرین نمایش «رستم و سهراب»مطرح کرد؛

  تلاش شما و این اجرای هنرمندانه حال مرا خوش کرد

  روز گذشته 13 آبان ماه شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر به همراه جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر با حضور در آسایشگاه کهریزک و در کنار مدیر و مسئولان این آسایشگاه به تماشای تمرین نمایش «رستم و سهراب» نشستند.

  |

  نظرات کاربران