در حال بارگذاری ...
 • سینا شفیعی کارگردان نمایش «اسماعیل» در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  تئاتر رضوی گردهمایی از هنرمندان و برای رفع دغدغه‌هایشان است

  سینا شفیعی  کارگردان‌ و نویسنده تئاتر ؛ امسال با نمایش «اسماعیل» در جشنواره تئاتر رضوی حضور دارد .وی در گفت‌وگو با ایران تئاتر به مسائل تئاتر نگاهی انداخت.

  به گزارش ایران تئاتر سینا شفیعی نویسنده و کارگردان نمایش «اسماعیل» از استان البرز که برای اولین بار در بخش صحنه‌ای دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی شرکت دارد ، در آستانه آغاز این جشنواره ؛ درباره روند شکل‌گیری و تولید نمایش و همچنین نمایش‌های راه‌یافته به بخش صحنه‌ای این دوره جشنواره تئاتر رضوی  گفت :اسماعیل را نوروز امسال نوشتم .داستان شخصی است که خادم مشهدالرضا است و اکنون پسرش مریض است. او دچار چالشی برای درمان بچه‌اش می‌شود.«اسماعیل» در چند شب اجرا عموم بازخورد خوبی داشت اما بایستی دید که این کار نظر داوران را نیز جلب می‌کند یا خیر !

  شفیعی نوشتن نمایشنامه را متکی به تحقیق و پژوهش نمی‌داند . ازنظر او نمایشنامه بایستی دغدغه نویسنده باشد و موضوع انتخابی وی نیازی به تحقیق نداشت. او نوشتن هر آنچه به زندگی مرتبط باشد را بیشتر از کارهای سفارشی دوست دارد بنابراین به نظرش «اسماعیل» یک دغدغه شخصی و ذهنی در شابلون دراماتیک است .او کار کردن در وادی دینی ،معنوی را سخت می‌داند و به نظرش نمایش نباید دائماً توصیه و سفارش داشته باشد‌،چراکه انجام این مسئله تماشاگر را از مضمون واقعی نمایش دور می‌کند .او ساخت و تولید نمایشی مرتبط به امام رضا را کاری سخت برشمرد و آشنایی‌زدایی از ذهن تماشاگر برای کلیشه‌های موجود را یکی از مشکلات ساخت این اثر می‌داند.

  وی در رابطه با تمهیدات لازم در اجرای نمایش گفت:«نمایش ما یک رئالیسم جادویی است. درواقع برای طراحی دکور دوتا خانه را باید می‌ساختیم که باکمی خلاقیت این کار انجام شد .با توجه به رئالیست بودن متن اصلاً رویکرد رئالیستی برای اجرا نداشتم . شیوه اجرا کمی سورئال است تا تخیل تماشاگر را به پرواز درآوریم .ازنظر من در این نوع جنس کارها ؛توجه به مضمون زیاد است و نباید فرم اجرا را تبدیل به شعار کنیم . »

  شفیعی در پایان در رابطه بااهمیت جشنواره تئاتر رضوی ادامه داد:«من به‌شخصه چون نمی‌توانم اجرای عموم داشته باشم برای جشنواره کار می‌کنم .جشنواره رضوی به دلیل اعتبار خود یکی از بهترین نمونه‌های جشنواره برای شرکت کردن است . تأثیر تئاتر رضوی به جغرافیای اطراف خود تاکنون بیشتر بوده  است ؛ مثلاً تئاتر مشهد هم‌اکنون پیشرفت خوبی دارد اما دیگر شهرها هنوز هم اجرای عموم‌های دینی کم و محدود دارند. تئاتر رضوی گردهمایی از هنرمندان و برای رفع دغدغه‌هایشان است . متأسفانه ساخت تئاتر دینی به دست بعضی افراد افتاده است که اصلاً چنین دغدغه‌ای ندارند و چنین اتفاقی باعث گم‌شدن ارزش‌های تئاتر دینی است.آیا قدرت تولید تئاتری که بدون شعار تماشاگر را منقلب کند نداریم؟»

  اجرای عموم این نمایش نیز در سه روز 4 ،5 و 6 مرداد در کرج برگزار شد.

  دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی ٨ تا ١١ مردادماه ١٣٩٦ در خراسان شمالی برگزار می‌شود.
  مطالب مرتبط

  ایرنا متن و حاشیه‌های یک اتفاق تئاتری را بررسی می‌کند؛

دمیدن بولتن سازان در آتش دشمنان انقلاب
  ایرنا متن و حاشیه‌های یک اتفاق تئاتری را بررسی می‌کند؛

  دمیدن بولتن سازان در آتش دشمنان انقلاب

  طلایه‌داری هنرمندان تئاتر در بازتاب مفاهیم ارزشمند گنجینه دفاع مقدس و آموزه‌های هدایت بخش شعائر دینی تنها گوشه‌ای از ارادت خانواده تئاتر کشور به رعایت هنجارها، اجرای قانون و توجه به عرف جامعه ایران اسلامی را بازتاب می‌دهد.

  |

  در نخستین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی اتفاق افتاد

ارسال بیش از 155 طرح به جشنواره تئاتر خیابانی رضوی جنوب کرمان
  در نخستین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی اتفاق افتاد

  ارسال بیش از 155 طرح به جشنواره تئاتر خیابانی رضوی جنوب کرمان

  آثار ارسال شده ،شنبه ۲۱ مهر و یک شنبه ۲۲ مهر توسط هیئت بازبینی جشنواره مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و پس از آن آثار برگزیده نهایی طی یک رقابت از ۲۷ تا ۳۰ آبان در جنوب کرمان حضور خواهند داشت

  |

  کارگردان نمایش «سال گذشته در حرم»:

ایده یابی در جشنواره های موضوعی دشوار است
  کارگردان نمایش «سال گذشته در حرم»:

  ایده یابی در جشنواره های موضوعی دشوار است

  کارگردان نمایش «سال گذشته در حرم» حاضر در سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی، با بیان اینکه بسیاری از منتقدان جشنواره بر تکراری بودن آثار اجرا شده در جشنواره گلایه می کنند، گفت: ایده یابی در جشنواره های موضوعی دشوار است

  |

  سینا شفیعی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

همه ماها ناخواسته در زندگی نقش بازی می کنیم
  سینا شفیعی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  همه ماها ناخواسته در زندگی نقش بازی می کنیم

  ایران‌تئاتر: نمایش پلاس پلاس به توان 2 به نویسندگی و کارگردانی سینا شفیعی روایتگر زندگی مرد میانسالی به نام راجرز است که برای اثبات توانایی و استعدادهایش تلاش زیادی می کند .در کارنامه کاری شفیعی در حوزه نویسندگی و کارگردانی می توان به آثاری نظیر سمنو، دریازدگی ، آوای آب، ...

  |

  نظرات کاربران