در حال بارگذاری ...
 • به همت کنگره سرداران شهید خراسان شمالی

  نمایشنامه«غریبانه» با موضوع شهدای غواص منتشر شد

  نمایشنامه «غریبانه» در خصوص شهدای غواص به قلم جواد روحانی و به همت کنگره سرداران شهید استان خراسان شمالی به چاپ رسید.

  به گزارش ایران تئاتر نمایشنامه «غریبانه» سرگذشت و زندگینامه شهید غواص محمدولی حاجیان است که به نویسندگی جواد روحانی به چاپ رسیده است.
  پس از انتشار نمایشنامه‌های «یک‌شب شیرین» و «ازیادرفته‌ها» با ادبیات نظم به همت کنگره سرداران شهید استان خراسان شمالی بار دیگر نمایشنامه «غریبانه» به نویسندگی جواد روحانی منتشر شد. این اثر سرگذشت و زندگی‌نامه شهید غواص محمدولی حاجیان از شهدای شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالی است.
  در این کتاب نویسنده تمام سعی خود را نموده تا با جلوگیری از کلیشه شدن در تحریر زندگی‌نامه شهدای معظم اینبار زندگی‌نامه را به‌صورت نمایشنامه درآورده و در یک فضای سورئال با حضور روح شهید و هم‌سنگر وی تمامی مستندات را به‌صورت واقعی بیان کند.
  داستان این کتاب به سال 71 برمی‌گردد که هم‌سنگر شهید پس از آزادی از اسارت متوجه این می‌شود که شهید مفقودالاثر بوده و تا آن زمان اثری از او پیدا نشده است. تصمیم می‌گیرد به منطقه‌ای که شهید را در آنجا پس از گلوله خوردن و به شهادت رسیدن برای آخرین بار زیر نی‌ها پنهان نموده بود برود.
  البته نمایش از آنجایی آغاز می‌شود که ما انتظار شخصی را برای ملاقات می‌بینیم و بعد از رویارویی و درگیری‌های بین دو نفر در پایان متوجه می‌شویم یکی از آنان روح شهید بوده است و تمامی اتفاقات در ذهن هم‌سنگر شهید است.
  جواد روحانی متولد 1360 شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر تئاتر، تلویزیون و رادیو است.
  او فعالیت خود را از سال 1374 در حوزه تئاتر آغاز نمود و بعدها با شکل‌گیری استان خراسان شمالی در حوزه‌های نویسندگی، کارگردانی، تهیه‌کنندگی و بازیگری تئاتر، تلویزیون و رادیو فعالیت خود را ادامه داد.

   
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران