در حال بارگذاری ...
 • مهدی آشوغ کارگردان نمایش «چنار لاله» در گفتگو با ایران تئاتر

  جشنواره‌های دینی برای هنرمندان همانند نقشه راه است

  مهدی آشوغ کارگردان‌ نمایش «چنار لاله» جشنواره تئاتر رضوی را یک اتفاق فرخنده می‌داند و معتقد است؛ این جشنواره کوچک‌ترین کار برای حفظ و احترام به کرامات اما رضا(ع) است.

  نویسنده و کارگردان نمایش «چنار لاله» که از استان خوزستان به دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی راه یافته درباره نمایش خود به ایران تئاتر گفت: «چنار لاله» یک نمایش بومی محلی است و در رابطه با چوپان امامزاده‌ای است که مرید امامزاده است؛ اما بر اساس اتفاقاتی که در زندگی او رخ می‌دهد، ایمان خود را از دست داده و به کرامت امامزاده شک می‌کند.
  مهدی آشوغ در ادامه درباره شیوه اجرایی نمایش «چنار لاله» توضیح داد: فضای نمایش فضایی همچون نمایشنامه‌های کلاسیتک فضایی قصه‌گو دارد و شیوه اجرایی آن هم کاملا منطبق بر متن است. البته می‌توان گفت که تا حدودی به سمت رئالیسم جادویی حرکت کردیم.
  آشوغ که در سال 94 برای اولین بار با نمایش «آسا» در بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر رضوی شرکت کرده و سال گذشته نیز در بخش نمایشنامه نویسی این جشنواره حضور داشته، درباره حضور در دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی به ایران تئاتر می‌گوید: امسال سومین سالی است که در این جشنواره شرکت دارم و علت آن هم ارادت ویژه‌ایی است که به امام رضا(ع) دارم و هرکاری برای ایشان از دستم بر بیاید، انجام خواهم داد.
  کارگردان نمایش «چنار لاله» همچنین در رابطه با جشنواره تئاتر رضوی عنوان می‌کند: اینکه در ایران جشنواره‌ای در رابطه با ستایش امام رضا(ع) برگزار می‌شود و تئاتری‌ها را دور هم جمع می‌کند، بسیار اتفاق فرخنده‌ای است. این کوچکترین کار برای حفظ و احترام به کرامت اما رضا(ع) است. بعضی هنرمندان جشنواره‌های موضوعی را نمی‌پسندند، زیرا اعتقاد دارند که نباید تفکر هنرمند در قالب و چارچوب خاصی قرار گیرد. اما به نظر من جشنواره‌های دینی نقشه راه تئاتر و هنرمندان است. خود من یک احترام خاصی برای امام رضا(ع) قائل هستم و به خاطر ایشان در این جشنواره شرکت می‌کنم. زیرا اعتقاد دارم هر کاری که از دستم بر می‌آید برای امام رضا(ع) باید انجام داد. اما کثرت پیدا کردن جشنواره‌های موضوعی، باعث کم شدن کیفیت آثار می‌شود. در واقع باید تعداد جشنواره‌های موضوعی کم شود، اما رسیدگی و امکانات آن افزایش پیدا کند؛ و در کنار این‌گونه جشنواره‌های موضوعی، جشنواره‌هایی با موضوعات آزاد بیشتر برگزار شود.
  مهدی آشوغ که نمایش «چنار لاله» را در اندیمشک اجرا کرده تا کار خود را با مخاطب محک بزند، امیدوار است بعد از جشنواره تئاتر رضوی بتواند این اثر نمایشی را مجددا در اندیمشک و شهرهای اطراف آن برای عموم اجرا کند. 
  محسن خدادادی، محمد لهراسبی، سوسن بشیر ذرتی، مهنوش بلیان و شکوفه جودکی بازیگران نمایش «چنار لاله» هستند.

   
  مطالب مرتبط

  در نخستین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی اتفاق افتاد

ارسال بیش از 155 طرح به جشنواره تئاتر خیابانی رضوی جنوب کرمان
  در نخستین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی اتفاق افتاد

  ارسال بیش از 155 طرح به جشنواره تئاتر خیابانی رضوی جنوب کرمان

  آثار ارسال شده ،شنبه ۲۱ مهر و یک شنبه ۲۲ مهر توسط هیئت بازبینی جشنواره مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و پس از آن آثار برگزیده نهایی طی یک رقابت از ۲۷ تا ۳۰ آبان در جنوب کرمان حضور خواهند داشت

  |

  کارگردان نمایش «سال گذشته در حرم»:

ایده یابی در جشنواره های موضوعی دشوار است
  کارگردان نمایش «سال گذشته در حرم»:

  ایده یابی در جشنواره های موضوعی دشوار است

  کارگردان نمایش «سال گذشته در حرم» حاضر در سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی، با بیان اینکه بسیاری از منتقدان جشنواره بر تکراری بودن آثار اجرا شده در جشنواره گلایه می کنند، گفت: ایده یابی در جشنواره های موضوعی دشوار است

  |

  علی مرادخانی معاون امور هنری در اختتامیه جشنواره تئاتر رضوی عنوان کرد

بازشناسی گنجینه‌های معرفتی از وظایف جشنواره‌های رضوی است
  علی مرادخانی معاون امور هنری در اختتامیه جشنواره تئاتر رضوی عنوان کرد

  بازشناسی گنجینه‌های معرفتی از وظایف جشنواره‌های رضوی است

  علی مرادخانی معاون امور هنری در مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی گفت: به نظر می‌رسد جشنواره‌ها باید برای اهالی هنر و تئاتر دستاوردی داشته باشند و فکر می‌کنم از کارهای مهمی که جشنواره رضوی توانسته انجام دهد این است که هنرمندان را در این ارتباط با هم پیوند داده ...

  |

  نظرات کاربران