در حال بارگذاری ...
 • مدیر تالار مولوی مطرح کرد

  درخواست حمایت از مدیران تئاتری و فرهنگی وزارت علوم دارم

  مدیر مرکز تئاتر مولوی خواستار حمایت معاونت فرهنگی وزارت علوم و مدیران تئاتری کشور از اجرای پروژه‌ نمایشی «مفیستو» شد.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، امیرحسین حریری با اشاره به اجرای نمایش «مفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه در تالار مولوی بیان کرد:‌ این پروژه نمایشی از برنامه‌های مصوب شورای هنری تالار مولوی بود که در قالب یک اجرای نمایشی، برنامه‌های آموزشی، علمی و هنری را هم در خود داشت تا بر این اساس در یک بازه زمانی چند ماهه برای جوانان، علاقه‌مندان و دانشجویان مستعدی که در سراسر کشور به دنبال این هستند تا هنر و ظرفیت‌های خلاقانه خود را در عرصه هنرهای نمایشی به منصه ظهور برسانند فرصت مناسبی فراهم شود.

  او ادامه داد: بر این اساس یک فراخوان برای علاقه‌مندان، با اهداف از پیش تعیین شده به سرپرستی دکتر دلخواه شکل گرفت و مشارکت بیش از ۷۰۰ دانشجو، فارغ‌التحصیل و علاقه‌مند از سراسر کشور و به طور مشخص از مراکز آموزش عالی نشان دهنده اعتمادی بود که نسل جوان به مرکز تالار مولوی به عنوان خاستگاه تئاتر دانشگاهی داشت.

  حریری گفت: برای آماده‌سازی این پروژه بیش از ۱۰ روز و روزانه شاید بیش از ۱۵ ساعت گروه کارگردانی و مجموعه تالار مولوی وقت گذاشتند و به دنبال این بودند که بهترین‌ها را برای پروژه انتخاب کنند و در نهایت حدود یکصد نفر از کسانی که در آزمون شرکت کرده بودند برای این پروژه انتخاب شدند. پس از گذشت بیش از شش ماه تمرینات مستمر و طولانی پروژه‌ای آماده اجرا شد که یک اثر اندیشه‌ورز با قواعد درست و اصولی تئاتر دانشگاهی و آکادمیک محسوب می‌شود.

  مدیرمرکز تالار مولوی اضافه کرد: ما به هدف غایی این پروژه اعتقاد داشتیم و تصمیم گرفتیم هر چه در اختیار داریم را برای این کار صرف کنیم که در این راستا معاونت فرهنگی دانشگاه تهران نیز همکاری داشت، اما در زمانی که پروژه به زمان اجرا نزدیک شد با توجه به تمام مذاکرات و مکاتباتی که با مسئولان و مدیران مربوط در نهادهای مختلف صورت گرفته بود انتظارمان این بود که این پروژه از حداقل بودجه برخوردار باشد ولی نگرانی‌های ما را برخی مدیران و نهادهای مربوط تاکنون برطرف نکرده‌اند.

  حریری با اشاره به استقبال خوبی که از نمایش «مفیستو» صورت گرفته است، گفت:‌ تلاش بر این بوده تا از هر گونه نگاه اقتصادی در این پروژه پرهیز شود و نمونه‌اش قیمت پایین بلیت‌هایی است که برای این نمایش سه ساعته در نظر گرفته‌ایم، اما با این حال این پروژه نیازمند حمایت مسئولان است چون مأموریت آن‌ها اساسا حمایت از این گونه کارهاست.

  او با اشاره به اینکه تاکنون هزینه‌های گروه اجرایی به طور شخصی و توسط خود گروه تأمین شده و نیز با اشاره به صحبت‌هایی که با مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی برای حمایت از این اثر صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: طبق مکاتبات و مذاکرات صورت گرفته صریحا از مقام عالی فرهنگی وزارت علوم و مدیرکل فرهنگی این وزارتخانه در خواست می‌کنم که نسبت به حمایت از این نمایش و همچنین این نوع نمایش‌ها التفات بیشتری داشته باشند تا ‌«مفیستو» صرفا به یک استثنا تبدیل نشود.
  مطالب مرتبط

  مسعود دلخواه کارگردان مفیستو در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد:

ضعف‌هایی در نمایشنامه‌نویسی ایران است که در رشته های دیگر نیست
  مسعود دلخواه کارگردان مفیستو در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد:

  ضعف‌هایی در نمایشنامه‌نویسی ایران است که در رشته های دیگر نیست

  ایران تئاتر: نمایش «مفیستو» اقتباس تئاتری از یکی از مهمترین رمان های قرن بیستم با همین عنوان است که با الهام از داستان دکتر فاستوس و مفیستوفلس (شیطان در افسانه‌های آلمانی) و در اعتراض به سیاست‌های فرهنگی حزب نازی در آلمان نوشته شده است. «مفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه روز ...

  |

  نقدی بر اجرای مفیستو به کارگردانی مسعود دلخواه

پست شدن ژن برتر
  نقدی بر اجرای مفیستو به کارگردانی مسعود دلخواه

  پست شدن ژن برتر

  ایران تئاتر_رضا آشفته: اگر بپذیریم که مفیستو اثری سیال ذهن و بر پایه ی مکتب اکسپرسیونیستی نوشته و اجرا شده، همان بهتر که نگاه ساختارگرا را بر آن روا دانست و اگر هم آن را اثری چندگانه و برگرفته از تلفیق مکتبها در نظر بگیریم که در پایان نیز به جهانی دیگر و عالم برزخ گره می خورد و ...

  |

  نظرات کاربران