در حال بارگذاری ...
 • برای اولین حضور در هجدهمین دوره جشنواره

  آثار بخش «جوانه‌های نمایش ایرانی» جشنواره آیینی سنتی معرفی شدند

  در میان ۲۰ نمایش‌ پذیرفته‌شده توسط ستاد جشنواره، نمایشنامه‌هایی ازحمید امجد وزنده یاد محمود استادمحمد به چشم می‌خورد که به شیوه‌های مختلف نمایش ایرانی ازجمله نقالی، تخت حوضى و شبیه‌خوانی به اجرا درخواهند آمد.

  به گزارش ایران تئاتر در بخش نمایش‌های سنتی ایرانی، پنج نمایش بانام‌های «ازدواج روستایی» نوشته و کارگردانی سیدمسعود حسین نژاد از سبزوار، «پستو‌خانه» نوشته حمید امجد به کارگردانی ویدا (مائده) موسوی از اصفهان، «دیوان تئاترال» نوشته محمود استادمحمد به کارگردانی علی (آرش) فلاحت‌پیشه از تهران، «مجلس زال و رودابه» نوشته و کارگردانی محمد حاج‌محمدی از کرج، «مضحکه غول چراغ جادو» نوشته و کارگردانی مهدی ملکی از تهران برای حضور در جشنواره هجدهم پذیرفته‌شده اند.
  در بخش نقالی نیز مجالس نقل؛ «حکایت بانو گشسب و فرامرز ...» توسط بهار فهرستی از تهران، «داستان بیژن و منیژه» توسط ویانا پرویزیان از تهران، «داستان‌های شاهنامه به زبان کودکانه» توسط آندیاحیدری از کرمانشاه، «رستم و اشکبوس» توسط یکتا سادات‌مالکی از بوشهر، «رستم و سهراب» توسط گلبرگ اسدی- باران دارپوئی از همدان، «رستم و اکوان دیو» توسط علیرضا متشفع از اهواز، «زال و سیمرغ» توسط اسما رنجبری از تبریز، «گردآفرید» توسط حورا تیلا از آبادان، «نقل رستم و اشکبوس» توسط محمد میرزاپور از کرج، «نقل رزم رستم و اسفندیار» توسط کیمیا یعقوبی گودرزی از تهران، «هفت‌خوان رستم» توسط محمدجواد خاک‌نژاد از مشهد به اجرا درخواهند آمد.
  در بخش شبیه‌خوانی؛ مجالس «تعزیه علی اکبر (ع)» به سرپرستی داوود بهمنی از تهران، «جوانمرد قصاب» نوشته میرعزا و به سرپرستی امیر سلیمانی‌مقدم از تهران، «حضرت عباس (ع)» به سرپرستی نصرالله باباعلی از تفرش و «مهمانی امام حسین (ع)» به کارگردانی حسین سلجوقی نژاد از کرمان به جشنواره راه پیدا کرده‌اند.
  بخش جوانه‌های نمایش ایرانی برای اولین بار در جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی برگزار خواهد شد و در آن آثار نمایشی ایرانی با هنرنمایی کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌رود. این بخش به منظور پشتوانه سازی برای نمایش سنتی ایران و آشنایی نسل آینده با شیوه های نمایش ایرانی شکل گرفته است.
  هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی از 8 تا 15 شهریور ماه 1396 در تهران برگزار می شود.

   
  مطالب مرتبط

  داود فتحعلی‌بیگی:

هدف جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی حفظ، اشاعه و احیا است
  داود فتحعلی‌بیگی:

  هدف جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی حفظ، اشاعه و احیا است

   دبیر هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی به دلایل رو به فراموشی رفتن این‌گونه نمایش‌ها اشاره کرد و بابیان اینکه باید از زوایای مختلف به جشنواره نگاه کرد تا آثارش را دید، گفت: تعزیه‌خوان‌ها در دوره‌های اول، جشنواره را مطربی می‌دانستند اما امروز در هر دوره‌ای نزدیک به 50 ...

  |

  نظرات کاربران