در حال بارگذاری ...
در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

«میرزاکشون» بر اساس شیوه های نمایش ایرانی به صحنه می‌رود

نمایش «میرزا کشون» به کارگردانی فرشاد منظوفی‌نیا براساس شیوه‌های متنوع نمایش ایرانی نوشته شده. این نمایش هشت بازیگر دارد که ۱۵ نقش ایفا می‌کنند.

به گزارش دریافتی ایران تئاتر فرشاد منظوفی‌نیا با این توضیح که نمایش‌نامه «میرزا کشون» با برخورداری از متنی منسجم براساس شیوه‌های متنوع نمایش ایرانی نوشته شده و از پتانسیل خوبی برای اجرا بهره‌مند است، افزود: در این اثر طیف وسیعی از جنبه‌های متفاوت نمایش ایرانی از نقالی تا تخت حوضی دیده می‌شود و تماشاگر نه چندان آشنا با نمایش ایرانی و شیوه‌های آن با دیدن آن می‌تواند به شناخت خوبی از فرهنگ نمایشی کشورمان دست یابد.

وی با بیان این که در نمایش «میرزا کشون» به طور خاص از شیوه سیاه‌بازی استفاده شده، ادامه داد: در خلال آن از نقالی، شهر فرنگ خوانی و شیوه‌های دیگر نیز استفاده می‌شود. در این نمایش هشت بازیگر، 15 نقش ایفا می‌کنند. ساختار (نمایش در نمایش) که از ویژگی‌های نمایش ایرانی است، این اجازه را به گروه اجرایی می‌دهد در عین باورپذیری با جابه‌جایی نقش‌ها داستان را پیش ببرند.

کارگردان «فاستوس 2016» جشنواره آیینی و سنتی را مهم‌ترین مرجع برای زنده نگه داشتن ارزش‌های فرهنگی و هنری نمایش ایرانی دانست و تصریح کرد: گستره وسیعی که این جشنواره آن را پوشش می‌دهد موجب اعتلای هویت هنر ایرانی است.

در نمایش «میرزا کشون» مبارک و هم دستانش برای تامین پول دیه دست به اقداماتی می‌زنند.

شاهین علایی‌نژاد، وحید شاهینی، سودابه جعفرزاد، رضا فرحی، افسانه باباامینه، مجید اکبری، باران ستوده و دانیار عباسی بازیگران نمایشند.

نویسنده این اثر فرهاد نقدعلی است. دستیارکارگردان رضا فرحی، موسیقی احسان تارخ، طراح صحنه فرشاد منظوفی‌نیا و طراح لباس نفس قربانی محسوب می‌شوند.
راستین معتبرزاده نوازنده تار، امیررضا بهاج نوازنده کمانچه، نیوشا سردشتی نوازنده تنبک و نوید غفوری نوازنده داریه هستند.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از 8 تا 15 شهریورماه با دبیری داوود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

یادداشت داوود فتحعلی بیگی به بهانه زادروز یک استاد

سعدی افشار گرمی‌بخش جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بود
یادداشت داوود فتحعلی بیگی به بهانه زادروز یک استاد

سعدی افشار گرمی‌بخش جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بود

داوود فتحعلی بیگی دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی همزمان با سالروز تولد زنده‌یاد سعدی افشار ـ هنرمند باسابقه نقش سیاه، یادداشتی را به یاد این هنرمند نوشت.

|

بررسی خصایص و ویژگی‌های یک گونه نمایشی

تأثیر آیین‌ها بر نمایش‌های شادی‌آور سنتی در ایران
بررسی خصایص و ویژگی‌های یک گونه نمایشی

تأثیر آیین‌ها بر نمایش‌های شادی‌آور سنتی در ایران

ایران تئاتر: «تأثیر آیین‌های شادی‌آور بر شکل‌گیری خصایص و ویژگی‌های نمایش‌های شادی‌آور سنتی» عنوان مقاله‌ای به قلم دکتر محمدحسین ناصربخت است که در کتاب «مجموعه مقالات دومین سمینار نمایش‌های آیینی و سنتی» توسط انتشارات نمایش منتشرشده است. پیش از این بارها در مورد ...

|

نظرات کاربران