در حال بارگذاری ...
 • مرداد و شهریور در پردیس تئاتر شهرزاد؛

  "شیرهای‌خان‌باباسلطنه" به صحنه می‌رود

  شیرهای‌خان‌باباسلطنه به کارگردانی افشین هاشمی مرداد و شهریور در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می‌رود.

  به گزارش ایران تئاتر نمایش "شیرهای‌خا‌ن‌بابا‌سلطنه" به نویسندگی و کارگردانی افشین‌هاشمی مرداد و شهریور امسال در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می‌رود.
  گلاب آدینه ​​نیاز به معرفی ندارد؛ سیاه است و از صحنه‌ی دوم می‌آید. محمدرضا مالکی و شهرام مسعودی قدّاره‌بند و یقه‌چاک؛ یکی گنده‌لات است و چون نامش قدّاره‌به‌کف و دیگری نوچه‌اش و جان‌برکف. علیرضا ناصحی، وحید نفر، محمدرضا آزادفرد  و افشین هاشمی ​از سر و وضع‌شان پیداست خوب خورده‌اند و دارند؛ سه والیِ قهریّه، فکریّه، عدلیّه و خان‌بابا. مسیح کاظمی، فاطمه حیدری‌فر و الناز سلیمانی بزرگ و پیر و خُرد؛ که درد کشیده‌اند و مردم‌اند و از نداری دُزدَند. احسان بیات‌فر و مانیا علیجانی عینکی و دخترکش؛ هردوی آن‌ها را باز خواهید دید که گویی دیگری‌اند اما شما بدانید خودشان‌اند.
  صبا گرگین‌پور و مهدی پناهی اولی گداست که می‌شود سخن‌گو و سپس در جامه‌ی تاجرِ چینی پدیدار می‌شود، دومی ارباب است و تا آخر ارباب. محمد دائی‌چین، مبین دودانگی، معین طاهری‌طاری و صابر گل‌‌محمدی  ​ 
  ببینیدشان می‌شناسیدشان؛ قلتشن‌اند.
  و مونا فرجاد طیّاره‌ی نمایش که از دیارِ دور آمده به این‌جا. سازونوا‌ اما با پنجه‌ی شیرینِ مهرانِ فلاحیِ تارنواز است و سوزِ سازِ بهزادِ حسن‌زاده‌ی کمانچه‌کش، که تقّه‌های تنبکِ محمد نوبهار سر ضرب نگه‌شان می‌دارد؛ این سه از دلشدگی گذشته‌اند و دیگر ول شده‌اند؛ پس نامِ خود را گذارده‌اند ول‌شدگان. بازوی چپ و راست، مینا صفدری و شیماه خاسب‌اند؛ همسایگانی که یاری کرده‌اند تا کارگردان، کارش بگردد. احسان بیات‌فر؛ امینِ کارگردان است و پول در جیب داشته برای مخارج و حواسش هست به کم و زیادِ مداخل. سعید قاسمی و امیرحسین بلوری هم کمکِ این سه هستند، هرجا که لَنگ باشند. احمد ساکت؛ طرح زده سکوی بازی و هرچه بند و بساط بر آن است. اسدالله فراهانی ساخت و ساز کرده هرچه احمد خان فرموده و طرح زده؛ از شمشیر و چاقو و قمه تا تخت و زندان و همه. جامه‌ها را اما نرمین نظمی نقش زده بر کاغذ برای خیاطان و بُرِش‌زنان؛ و کمپانیِ تازه‌تأسیسِ زیبو پارچه‌ها و دوخت و دوز جامه‌ها را بر عهده گرفته‌؛ هم جنسِ صاحبانش خوب‌ست، هم آن‌چه می‌دوزند تا خلایق تن کنند. اگر دکمه‌ای بیفتد یا نخی بگسلد، نگین سلیمانی می‌دوزد که جامه‌دار است. اما خودِ بزک دوزک و وسمه سرمه کشیدن و درآوردنِ آدمها به هیاتِ نقش‌شان و هرچه از این دست، کارِ نسرینِ آجرلوست. نامش مریم، تخت‌کشیان نسَبَش؛ این شخصِ شخیص کلّی عکس برداشته، سپس دوستانش - امیر جدیدى و شاهد صفارى - را خبر کرده تا اعلانِ دیواری را با فوتوی درِ باغ ملّی بسازند؛ و حتّا همین برنوشتی که دارید می‌خوانید کارِ اوست و دوستانش. مریم نراقی رابط‌ است با مطبوعه‌چی‌ها و روزنامه‌نویس‌ها. سارا حدّادی اما تیز و بُز جار می‌زند و تو بوق و کرنا می‌کند. دنیای مجاز اما دستِ آرین امین‌خان است، مهیار بهمنش هم فیلم‌ را برداشته و بُرِش زده برای اینستا که گرچه گرامی‌ست اما گویا تاب و توانِ بیش از یک دقیقه ندارد. چاپِ اعلان و برنوشت را هم بی هیچ چشمداشتی نگار اسکندفر در کارنامه به گردن گرفته؛ انشالله به پاداشِ این عملِ خیر با کارنامه‌ای همه بیست در روزِ حساب حاضر شود. نور را محمد رسولی تابانده و صدای طوفان و اسب و ترقه و دیگر علائمِ قهرِ الهی را عرفان یزدی درآورده و تا کسی راهِ کژ نرود حمید جوکار حرکات را ترتمیز کرده و هما خداجوی خداییِ عروسک‌ها و لعبتکان کرده. والسلام، نامه تمام.
  "شیرهای خان‌باباسلطنه" مرداد و شهریور ١٣٩٦ ساعت ۲۱:۳۰ در پردیس تئاتر شهرزاد واقع در خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، نرسیده به خیابان رازی، شماره 74 به صحنه می‌رود. علاقه‌مندان برای تهیه بلیط می‌توانند به سایت تیوال و یا گیشه پردیس شهرزاد مراجعه نمایند.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به تقویم تئاتر ایران در مهر ماه

کاش چون پاییز بودم
  نگاهی به تقویم تئاتر ایران در مهر ماه

  کاش چون پاییز بودم

  ایران تئاتر: در تقویم تئاتری مهرماه، هنرمندان و اساتید برجسته زیادی پا به جهان گذاشته‌اند که هریک در عرصه تئاتر از هنرمندان مولف و صاحب سبک شناخته می شوند؛ هنرمندانی همچون اکبر رادی، زنده یاد هما روستا، داریوش مودبیان، زنده یاد احمد آقالو و... که به شکل متفاوت و ماندگاری هنر ...

  |

  نظرات کاربران