در حال بارگذاری ...
 • یادداشت داوود فتحعلی بیگی به بهانه زادروز یک استاد

  سعدی افشار گرمی‌بخش جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بود

  داوود فتحعلی بیگی دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی همزمان با سالروز تولد زنده‌یاد سعدی افشار ـ هنرمند باسابقه نقش سیاه، یادداشتی را به یاد این هنرمند نوشت.

  به گزارش ایران تئاتر متن این یادداشت به شرح زیر است:
  لازم است از مردی یاد کنیم که از نخستین سال‌های برگزاری جشنواره تا زمانی که توانایی حضور بر صحنه را داشت، با اجراهای جالب و شیرینش، گرمی‌بخش این آیین باشکوه بود.
  میراث سعدی افشار به برکت حضور سالیان طولانی بر صحنه به‌ویژه در سال‌های پس از انقلاب فرصتی شد تا ما بتوانیم با ویژگی‌های اجرای نمایش سیاه‌بازی به‌ویژه بازی نقش سیاه آشنا شویم. آنچه زنده‌یاد سعدی افشار برای ما به ارث گذاشت، علاوه بر شگرد پیشینیان در بازی این نقش محوری در نمایش‌های تخت‌حوضی است، بلکه جلوه‌هایی از خلاقیت خودش در بازی نقش سیاه است که همواره می‌تواند به‌عنوان الگو موردتوجه علاقه‌مندان باشد.
  یاد سعدی افشار برای آنان که با وی آشنا بودند و همکاری داشته‌اند، پیوسته همراه نشاط است و ذکر خیر.
  یادش گرامی
  داوود فتحعلی‌بیگی
  زنده‌یاد سعدی افشار زاده سال 1313 بود که او را به‌عنوان یادگاری از نسل طلایی هنرمندان سیاه‌بازی می‌شناسند. او در داخل و خارج از کشور بارها و بارها در نقش سیاه‌روی صحنه رفت و تماشاگران نسل‌های گوناگون، خاطره شیرین نقش‌آفرینی‌های او را به یاد دارند. سعدی افشار که مورداحترام چهره‌هایی همچون محمود دولت‌آبادی، زنده‌یاد محمود استادمحمد و ... بود، 30 فروردین سال 92 بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.
  لازم به یادآوری است هجدهمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی به دبیری داوود فتحعلی بیگی 8 تا 15 شهریورماه برگزار می‌شود.

   
  مطالب مرتبط

  عطاالله کوپال کارگردان نمایش «خواستگاری مهری ناز» در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

اجرای بیش از 40 نمایشنامه بعد از جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی
  عطاالله کوپال کارگردان نمایش «خواستگاری مهری ناز» در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

  اجرای بیش از 40 نمایشنامه بعد از جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی

  عطاالله کوپال که با نمایش «خواستگاری مهری ناز» در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شرکت کرده، از کارگردانی بیش از 40 عنوان نمایشنامه بعد از اتمام جشنواره خبر داد.

  |

  بررسی خصایص و ویژگی‌های یک گونه نمایشی

تأثیر آیین‌ها بر نمایش‌های شادی‌آور سنتی در ایران
  بررسی خصایص و ویژگی‌های یک گونه نمایشی

  تأثیر آیین‌ها بر نمایش‌های شادی‌آور سنتی در ایران

  ایران تئاتر: «تأثیر آیین‌های شادی‌آور بر شکل‌گیری خصایص و ویژگی‌های نمایش‌های شادی‌آور سنتی» عنوان مقاله‌ای به قلم دکتر محمدحسین ناصربخت است که در کتاب «مجموعه مقالات دومین سمینار نمایش‌های آیینی و سنتی» توسط انتشارات نمایش منتشرشده است. پیش از این بارها در مورد ...

  |

  نظرات کاربران