در حال بارگذاری ...
 • با حضور هشت گروه نمایشی

  برنامه اجرای بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان اعلام شد

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان از برگزاری بیست و نهمین جشنواره تئاتر هرمزگان با حضور هشت گروه نمایشی در پلاتو آفتاب و فرهنگسرای طوبی بندرعباس خبر داد.

  به گزارش ایران تئاتر علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان گفت: در این دوره از جشنواره هشت گروه نمایشی از شهرستان های مختلف استان حضور دارند که به رقابت خواهند پرداخت.
  وی افزود: مقدمات جشنواره از ابتدای امسال با همکاری انجمن نمایش استان آغاز شد و پس از اعلام فراخوان گروه‌های مختلفی نام نویسی کردند و پس از بازبینی آثار توسط داوران بازبین هشت گروه به مسابقه راه یافتند.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اضافه کرد: از مجموع هشت گروه، دوگروه از بندرعباس، سه گروه از رودان و یک گروه از شهرستان های میناب، هرمز، پارسیان در جشنواره بیست و نهم تئاتر هرمزگان حضور دارند.
  درویش نژاد به برنامه های جنبی جشنواره اشاره کرد و اظهار داشت: در  جشنواره کارگاه های آموزشی مختلفی با حضور اساتید مطرح تهران برگزار می‌شود و همچنین جلسات نقد و بررسی آثار نیز هر روز در پلاتو آفتاب بعد از اجرای نمایش برگزار می‌شود.
  بنابر این گزارش در روز اول سه‌شنبه 21 شهریور در پلاتو آفتاب در سانس های ساعت 10 و 30/11 نمایش " دوزخ، برزخ، ما و دیگران " به کارگردانی ناصر عابدینی از شهرستان رودان و  ساعت 17 و 30/18 نمایش " همه دختولوک ها منم " به کارگردانی گلنساء زارعی و ساعت 10 صبح نیز در فرهنگسرای طوبی نمایش " آدم و هوا " به کارگردانی ناصر دلدار از پارسیان و ساعت 30/19 نمایش " دستمال سفید " به کارگردانی علی اصغر کمالی از شهرستان رودان اجرا می‌شود.
  در روز دوم چهارشنبه 22 شهریور در پلاتو آفتاب در سانس های ساعت 10 و 30/11 نمایش " اعداد در بیابان " به کارگردانی محمد سلامتی از جزیره هرمز و ساعت 17 و 30/18 نمایش " جایی برای گلدان " به کارگردانی علی رحیمی از میناب به روی صحنه می رود.
  در روز سوم پنج شنبه در پلاتو آفتاب سانس های ساعت 10 و 30/11 نمایش " عکاس باشی لیرشا " به کارگردانی مصیب داوری از شهرستان رودان و ساعت 17 و 30/18 نمایش " مادرم دوباره مرد " به کارگردانی کورش سلمانی دهبارز از بندرعباس اجرا خواهد شد.
  گفتنی است: هر روز ساعت 30/20 در پلاتو آفتاب جلسه نقد و بررسی با حضور منتقدین و گروه‌های نمایش برگزار می‌شود.
  اختتامیه جشنواره جمعه 24 شهریور ماه ساعت 20 در فرهنگسراس طوبی برگزار می‌شود.
   

  معرفی داوران بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان
   رحمت امینی، مریم معترف و اردشیر صالح پور، داوران مرحله نهایی جشنواره تئاتر هرمزگان هستند.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این خصوص گفت: با توجه به غنای تئاتر هرمزگان و حضور مستمر گروه‌های نمایشی در جشنواره تئاتر فجر طی سال های اخیر حضور داوران مجرب و کاربلد می تواند این مسیر را برای گروه‌های نمایشی با انتخاب صحیح و مشورت های سازنده هموار کنند.
  وی اضافه کرد: داوران علاوه بر داوری آثار نمایشی، کارگاه های تخصصی تئاتر و بازیگری نیز برگزار خواهند کرد.
  درویش نژاد اظهار داشت: داوران انتخاب شده برای این دوره از جشنواره جزء بهترین، مجرب ترین داوران تئاتر کشور هستند.
   

  رییس انجمن هنرهای نمایشی هرمزگان: هدف رقابت سالم با یکدیگر است
  حسین کریمی رییس انجمن هنرهای نمایشی هرمزگان گفت: جشنواره تئاتر استانی هرمزگان یکی از رویدادهای مهم در حوزه تئاتر است و امسال بیست و نهمین سال برگزاری آن است که هدف از آن گردهمایی هنرمندان برای دیده شدن بهتر و رقابت سالم با یکدیگر است
  وی افزود: در جشنواره امسال 20 متن به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که 12 کار نمایشی در ابتدا بازبینی شد و در نهایت 8 اثر برای رقابت نهایی در جشنواره پذیرفته شدند.
  کریمی اضافه کرد: نمایش‌های حاضر در جشنواره امسال از شهرستان‌های میناب، رودان، پارسیان، بندرعباس و جزیره هرمز هستند
  از نکات برگزیده جشنواره امسال این است که در سال‌های گذشته گروه‌های نمایشی تنها در دوران جشنواره به اجرا می‌پرداختند اما امسال پس از مرحله بازبینی همه گروه‌ها ملزم به نمایش عموم  هستند و اگر اجرای عموم نداشته باشند نمی‌توانند در جشنواره به اجرا بپردازند و امسال برای هنرمندان تازه‌کار نیز در جشنواره فرصت حضور به وجود آمده است.
  رییس انجمن هنرهای نمایشی هرمزگان عنوان کرد: مخاطب تئاتر تنها خود هنرمندان نیستند و امروزه این موضوع فراتر شده است و نمایش‌ها مخاطب خود را پیداکرده‌اند و استقبال از نمایش‌ها با وجود بلیت‌فروشی افزایش پیداکرده است
  وی به مشکلات جشنواره اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در جشنواره‌های تئاتر استانی وجود دارد عدم پرداخت ورودی‌های جشنواره است که در سال گذشته این ورودی‌ها به گروه‌ها پرداخته شد اما مطالباتی از گذشته باقی‌مانده که به دلیل کمبود بودجه هنوز پرداخت‌نشده است
  کریمی افزود: برخی از مسئولین هیچ هم‌وغم فرهنگی ندارند و تنها شعار اقدام فرهنگی می‌دهند و در عمل هیچ‌گونه حمایتی ندارند که به ‌شدت از آن‌ها گله‌مندم و باورکردنی نیست که صنایع واقع‌شده در استان هیچ حمایتی از فرهنگ و هنر انجام نمی‌دهند درصورتی‌که در استان‌های دیگر این‌گونه نیست
  مسئولانی که رغبت به کار کردن ندارند می‌توانند مسئولیت خود را به فردی که همت و رغبت بیشتری دارد واگذار کنند تا بتوانیم شاهد پیشرفت بیشتر در زمینه فرهنگ و هنر استان هرمزگان باشیم.
  بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان 21 الی 24 شهریور ماه با حضور گروه‌های نمایشی در پلاتو آفتاب بندرعباس و فرهنگسرای طوبی برگزار می‌شود.

   
  مطالب مرتبط

  با معرفی برگزیدگان بیست و نهمین دوره جشنواره

جشنواره تئاتر استان هرمزگان با برتری «همه دختولوک ها منم» به پایان رسید
  با معرفی برگزیدگان بیست و نهمین دوره جشنواره

  جشنواره تئاتر استان هرمزگان با برتری «همه دختولوک ها منم» به پایان رسید

  آیین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان درحالی با حضور داوران، مسئولان و هنرمندان نمایش برگزار شد که دو اثر «همه دختولوک ها منم» و «اعداد در بیابان» بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.

  |

  نظرات کاربران