در حال بارگذاری ...
 • علی مرادخانی در مراسم رونمایی از کتاب «هفت عصر هفتم پائیز» گفت:

  هنرمندان تئاتر با کنکاش‌های لذت بخش به بررسی زندگی اسطوره های دفاع مقدس می‌پردازند

  مراسم رونمایی از کتاب «هفت عصر هفتم پائیز» به نویسندگی ایوب آقاخانی با حضور معاون هنری وزارت ارشاد برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاترمراسم رونمایی از کتاب «هفت عصر هفتم پائیز» به نویسندگی ایوب آقاخانی، امروز با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، محمد اسماعیل سعیدی نماینده مجلس،حسین مسافر آستانه، پیمان شریعتی، ایوب آقاخانی،ناصر آقایی، کورش زارعی ، لیلا بلوکات، آرام جعفری، رحمت امینی، منوچهر اکبرلو و اهالی رسانه در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

  علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد در این مراسم گفت: امیدوارم این روزها ما با هویت‌های اصیل فرهنگی‌مان مأنوس شویم.

  وی  با ابراز خوشحالی از  اینکه هنرمندان  نسبت به مسائل پیرامون خود احساس مسئولیت می‌کنند گفت: حوزه تئاتر حوزه پرتلاطمی است که همیشه جامعه ایرانی به آن توجه ویژه‌ای داشته است. ایوب آقاخانی در این اثر خود نشان داد که چقدر به کارش علاقه‌مند است و برای آن اهمیت قائل است. چقدر خوب است هنرمندان ما این کارهای نمایشی را خوب و درست انجام می‌دهند و نتیجه‌اش این است که مردم را برای تماشای این آثار جذب می‌کنند. 

  معاون هنری وزارت ارشاد با اشاره به اینکه ایوب آقاخانی در نویسندگی این اثر موفق بوده است، بیان کرد: امیدوارم شاهد موفقیت‌های بیشتری از این دست باشیم. نمایش و ادبیات نمایشی باعث می‌شود برمسائل پیرامونی که به آن توجه نشده است، تمرکز کنیم. کسی که در دوران دفاع مقدس اسطوره شده است در شرایطی در زندگی خودش هم مباحثی دارد و هنرمندان تئاتر با کنکاش‌های لذت بخش خود به بررسی زندگی اسطوره های دفاع مقدس می‌پردازند.

  در ادامه مراسم صدیقه جاویدی مدیرمسئول نشر سیراف گفت: این چهارمین کتاب ایوب آقاخانی در نشر سیراف است که همزمان با اجرای نمایش آن رونمایی می‌شود. این کتاب که درباره زندگی شهید جهان‌آرا است، علاقه  ایوب آقاخانی نسبت به شناساندن این شهید و اتفاقات زمانه وی را نشان می‌دهد. تولد یک کتاب، تولد یک اندیشه است و امیدوارم این اندیشه‌ها باعث شکوفایی جامعه شوند.

  سپس بهزاد زارع جانباز جنگ تحمیلی، با بیان خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی و سفرهای راهیان نور، به علی چیت‌ساز فرمانده شهید در زمان دفاع مقدس و ناشناخته بودن وی تا سال گذشته اشاره کرد.

  وی افزود: زمانی که یکی از همرزمان ما کتابی به نام «وقتی مهتاب گم شد» درباره این شهید نوشت،‌توجه مقام معظم رهبری را هم جلب کرد و ایشان نیز مطالبی را درباره این شهید بیان کردند.

  در ادامه مراسم شفیعی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی گفت: همزمانی تشییع پیکر شهید محسن حججی با رونمایی این کتاب زیبا بود.  آثار متأخر ایوب آقاخانی از آثار بسیار ارزشمند در حوزه جنگ و انقلاب است.  پرتره‌هایی که او از شخصیت‌ها در آثارش ارائه کرده است با حفظ تمام مستندات، نسل جوان ما را برای شناخت این افراد و زوایای مختلف زندگی‌شان بسیار مشتاق کرده است. خوشبختانه علی رغم انتظار بعضی از دوستان، آثار باکیفیت و حرفه‌ای حوزه دفاع مقدس همیشه جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های ما هستند و مورد توجه نسل کنجکاو ما بوده است.

  وی افزود: آقاخانی بسیار دلی کار می‌کند. کتاب «هفت عصر هفتم پائیز» کاری جدید با نگاهی متفاوت است و جنبه‌های شاد و متعهدانه زندگی محمد جهان آرا را نشان می‌دهد.

  منوچهر اکبرلو نویسنده و منتقد نام آشنای تئاتر دیگر سخنران مراسم بود. وی با تاکید براینکه   تصنعی نبودن ویزگی آثار آقاخانی است گفت : من او را یک نویسنده حرفه‌ای می‌‌دانم که به طور جدی و پیگیر مدت زمان مدیدی است که نمایشنامه می‌نویسد. مجموعه کارهای ایوب آقاخانی بسیار اجتماعی است که در آنها به یک پدیده اجتماعی به نام جنگ می‌پردازد. وقتی یک رویدادی به یک مسئله تبدیل می‌شود، او آن را به نگارش درمی‌آورد. آقاخانی تنها برای خودش نمی‌نویسد و کسانی که متن‌های او را کار می‌کنند افرادی با دیدگاه‌های مختلف هستند.

   در ادامه مراسم ایوب آقاخانی اظهار کرد: از شنیدن این تعریف و تحسین ها خوشحالم. در ابتدا قرار بود، مراسم رونمایی همزمان با سالروز شکستن حصر آبادان برگزار شود. اما اکنون از حسن انتخاب منوچهر اکبرلو تشکر کنم. من در ۴۲ سالگی با انتشار ۲۹ کتاب وقتی تشویق می‌شوم، ذوق می‌کنم و برای اولین بار است که به این موضوع اعتراف می‌کنم. نشر سیراف در این راه بی‌چشمداشت ما را یاری کرد. من مدیون عشق رحیم نوروزی و لیلا بلوکات هستم که در این اثر مرا همراهی کردند. مهدی شفیعی نیز در حد بضاعت مرکز هنرهای نمایشی در این راه بسیار مرا همراهی کرد در صورتی که سایر سازمان‌ها فقط شعار دادند. مقصود من از بیان این موضوع تلنگری به این سازمان‌ها است.

  این نویسنده با اشاره به تأثیرگذاری تئاتر گفت: هنر تئاتر، تنها و کم بنیه از منظر اقتصادی ولی توانمند از لحاظ تاثیرگذاری است. سینما با این حجم سرمایه‌گذاری‌ها هنوز نتوانسته به اندازه تئاتر نافذ باشد. جشنواره تئاتر فجر تنها آینه برای ارزیابی هنر نمایش کشورمان نیست. ما با توان کم و محدود این نمایش‌ها را بر صحنه می‌بریم. این مشکلات را تنها نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند برطرف کنند. در عرصه‌های اجتماعی هیچ هنری نافذتر از تئاتر در جامعه امروزی نیست.
  در پایان محمد اسماعیل سعیدی نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این کتاب استخراج گنجینه‌ای از گنجینه‌های دفاع مقدس است. عزیزانی که در جنگ تحمیلی در جبهه‌های حق علیه باطل مبارزه کردند و امروز نام و نشان برای ما به جا گذاشتند؛ افرادی مانند شهید جهان آرا، شهید چمران و.... . هنر ماندگار است. اگر ما بتوانیم این هنر را همان طور که در شان هنر است گسترش بدهیم، می‌توانیم فرهنگ ماندگار ایران را هم منتقل کنیم. ما از تئاتر استقبال می‌کنیم و حتی از اهالی مجلس برای حضور در سالن‌های تئاتر دعوت می‌کنیم تا بتوانیم فاصله‌هایی که بین ما و این هنر ایجاد شده است را از بین ببریم. قانون خوب وقتی قانون می‌شود که بتواند تمام دایره مردم را در زیر چتر خود داشته باشد و انتظاراتی که از مجلس وجود دارد را برآورده کند.

  در انتهای مراسم حاضرین  بر پوسترکتاب «هفت عصر هفتم پاییز» جملاتی به یادگار نوشتندو آن را امضا کردند.
  مطالب مرتبط

  نقد «هفت عصر هفتم پاییز» نمایش حاضر در فجر36:

واگویه هایی از تلخی جنگ
  نقد «هفت عصر هفتم پاییز» نمایش حاضر در فجر36:

  واگویه هایی از تلخی جنگ

  ایران تئاتر- رضا آشفته:«هفت عصر هفتم پاییز» نمایشی از ایوب آقاخانی است که امروز در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ساعت 18 و 20:30 در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود؛ به همین بهانه نقد این نمایش را بازنشر می کنیم.

  |

  گفت وگو با امیر حسن دوانی طراح صحنه نمایش هفت عصر هفتم پاییز در فجر 36:

اشیاء دارای روح هستند و استفاده از آنها در دکور به باور پذیری فضای نمایش کمک می کند
  گفت وگو با امیر حسن دوانی طراح صحنه نمایش هفت عصر هفتم پاییز در فجر 36:

  اشیاء دارای روح هستند و استفاده از آنها در دکور به باور پذیری فضای نمایش کمک می کند

  ایران تئاتر:دفاع مقدس و زندگی سردارانش پتانسیل های زیادی در جهت استفاده در هنرهای نمایشی دارند . نمایش هفت عصر هفتم پاییز نمایش کم شخصیتی است. در این نمایش به سال های بعد از دوران جنگ (۱۳۶۹) پرداخته شده است و شروع داستان چالش های بین زن و شوهری بعد از سال های جنگ است.

  |

  گفت وگو با آنکیدو دارش آهنگساز و طراح صدای نمایش هفت عصر هفتم پاییز حاضر در فجر36:

اجرای موسیقی زنده در صحنه باید شخصیت داشته باشد
  گفت وگو با آنکیدو دارش آهنگساز و طراح صدای نمایش هفت عصر هفتم پاییز حاضر در فجر36:

  اجرای موسیقی زنده در صحنه باید شخصیت داشته باشد

  ایران تئاتر:نمایش هفت عصر هفتم پاییز نمایش کم شخصیتی است. در این نمایش به سال های بعد از دوران جنگ (۱۳۶۹) پرداخته شده است و شروع داستان چالش های بین زن و شوهری بعد از سال های جنگ است.

  |

  نقد هفت عصر هفتم پاییز نمایش حاضر در فجر36:

نامه هایی از لابلای تاریخ خونین سر افراز
  نقد هفت عصر هفتم پاییز نمایش حاضر در فجر36:

  نامه هایی از لابلای تاریخ خونین سر افراز

  ایران تئاتر_سید علی تدین صدوقی : نمایش هفت عصر هفتم پاییز برداشت دراماتیکی است از نامه‌های شهید محمد جهان‌آرا و تعدادی از شهدای دفاع مقدس است در روزهای دردناک اوایل جنگ و اشغال خرمشهر توسط رژیم بعثی صدام و مقاومت مردم و سپاه و بسیجیان و ارتش و درنهایت سقوط خرمشهر.

  |

  نقد ارمغان بهداروند بر «هفت عصر هفتم پاییز» نمایش حاضر در فجر36:

جنگ فقط جنگ نیست
  نقد ارمغان بهداروند بر «هفت عصر هفتم پاییز» نمایش حاضر در فجر36:

  جنگ فقط جنگ نیست

  ایران تئاتر_ارمغان بهداروند:« غلبه ی مولف بودن ایوب آقاخانی در سومین حلقه از پرتره های جنگی اش بر نقش کارگردانی اش به شدت مشهود است. مولف با خردمندی و به مدد اندک شخصیت های داستان، کانون روایت خود را بر تشریح جنبه های فکری و فضیلت های قهرمانِ غایب متمرکز می نماید و در این ...

  |

  با حضور جمعی از هنرمندان و مقامات فرهنگی

آخرین اجرای «هفت عصر هفتم پاییز» به احمد جهان‌آرا تقدیم شد
  با حضور جمعی از هنرمندان و مقامات فرهنگی

  آخرین اجرای «هفت عصر هفتم پاییز» به احمد جهان‌آرا تقدیم شد

  نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» با موضوع زندگی شهید محمد جهان‌آرا درحالی به اجراهای خود پایان داد که شب گذشته میزبان احمد جهان‌آرا بود و این اجرا به وی به‌عنوان برادر بزرگ‌تر شهید محمد جهان‌آرا تقدیم شد.

  |

  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در فضای مجازی

بازیگر بدون تماشاگر یعنی هیچ
  گزارش ایران تئاتر از حضور هنرمندان در فضای مجازی

  بازیگر بدون تماشاگر یعنی هیچ

  استقبال از اجرای نمایش های تازه ایوب آقاخانی و حمیدرضا نعیمی، اجرای مجدد نمایش «کوکوی کبوتران حرم» توسط بازیگران زن کارکشته تئاتر، واکنش به اهمیت روز جهانی کودک در ایران و... ازجمله مباحث موردتوجه صفحات اجتماعی مجازی هنرمندان عرصه تئاتر است که در چند روز اخیر به آنها توجه ...

  |

  نقد نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» به کارگردانی ایوب آقاخانی

واگویه هایی از تلخی جنگ
  نقد نمایش «هفت عصر هفتم پاییز» به کارگردانی ایوب آقاخانی

  واگویه هایی از تلخی جنگ

  ایران تئاتر- رضا آشفته:نمایش هفت عصر هفتم پاییز، درباره جنگ است و از منظر یک رزمنده و همسرش که هنوز هم دچار آن حال و هوا هستند، و با درنگ کردن به فراز و نشیب های زندگی محمد جهان آرا، یکی از فرماندهان زمان جنگ در خرمشهر، چنین حال و هوایی بسترسازی می شود و از واکاوی ذهن این دو آدم ...

  |

  ایوب آقاخانی در گفت و گو با ایران تئاتر

مصّر هستم تا ارادتم را به شهید جهان آرا نشان دهم
  ایوب آقاخانی در گفت و گو با ایران تئاتر

  مصّر هستم تا ارادتم را به شهید جهان آرا نشان دهم

  ایران تئاتر: هفت عصر هفتم پاییز پرتره نگاری جدید آقاخانی از جنگ وسردارانش ، آخرین حلقه از سه‌گانه ایوب آقاخانی و در امتداد نمایش‌های کابوس شب نیمه آذر و تکه‌هاى سنگین سرب است که با نگاهی تغزلی و سرشار از شاعرانگی به قهرمانان سال‌های جنگ تحمیلى می پردازد.

  |

  نظرات کاربران