در حال بارگذاری ...
 • یادداشت سعید دشتی کارگردان نمایش دریبل

  این نمایش ساده، صریح و بی پروا حرف خود را می زند

  ایران تئاتر_سعید دشتی:نمایش «دریبل» به نویسندگی داریوش علیزاده و کارگردانی سعید دشتی، نمایشی است که اجراهای خود را از ۱۳مهرماه، ساعت ۲۱ در سالن شماره دو تماشاخانه پالیز آغاز می کند.

  در خلاصه داستان «دریبل» آمده است: پیش‌بردن و عبوردادن خود از کنار دیگران، به‌آهستگی و با استفاده از مهارت‌های شخصی، برای فرار کردن از شرایط اجباری و رسیدن به اهداف فردی. به بهانه اجرای «دریبل» این کارگردان یادداشتی را در اختیار سایت ایران تئاتر قرار داده است.

  درد و دغدغه یک نمایشنامه، زمانی قابلیت انتقال به تماشاگر و قدرت تصاحب تمامیت سرزمین احساس و ادراک وجودی او را خواهد داشت،که در ابتدای امر، بطور اخص به تجربه شخصی بخشی هرچند اندک از زندگی کارگردان تبدیل شده باشد، این بدان معنی ست که خالق یک اثر نیز می بایست برای خلق و تصویر کردن کلمات متن یک مولف روی صحنه، به درد و دغدغه ای که متن بر روی او ایجاد کرده واقف باشد.
  من هم دریبل را انتخاب کردم؛ از این جهت که از همان خوانش برای اول بار، ساده و صریح و بی پروا روی کاغذ حرفش را میزد، بی آنکه دنبال پز دادن باشد، بی آنکه سوار بر موج زمانه اش باشد،کلمات و جملات از اعماق وجود نویسنده ای می آمد که صدای فریادش روی کاغذ تمام ذهن مرا مشغول خود می کرد.
  بی آلایش بود و در عین حال عجیب؛ریتم دیوانه واری روی قلمش سوار بود، سرکش بود ولی به شدت مودب و هدفش مانند اکثر آثار روز صرفا خنداندن به هر قیمتی نبود
  و بعد تر، انتخاب بازیگران؛ در ابتدای امر قطع به یقین صرفا توانایی و قدرت بازی آنها و گره خوردن گوشه ای از نقش در تصورم نسبت به نگاه هر فرد و جهان بینی اش نسبت به محیط اطرافش، بعد تر آدمهای خوش انرژی، خوش اخلاق، حرفه ای و زحمت کش، با تجربه، و بعضا جوان و با انگیزه همه و همه این چینش را خلق می کند.
  طراحی صحنه از ناتورالیسم رایج باب شده در تئاتر فاصله میگیرد، می رویم به سمت حذف زوائد و خلوتی که این پیچ و خم و شاخ و برگ های تعلیق دار و جذاب قصه را ساده تر تصویر کند.
  قبل تر از همه اما؛ حضور انسانی شریف، خوش قلب، مهربان و محترم و...و صدها کلمه خوش رنگ و بوی دیگر که برایش کم است در کنار اعتماد و حمایت های بی دریغش به عنوان مشاور پروژه، ما را یاری کرد که سر بالایی ها را بدوییم و محکم تر و استوارتر تلاش کنیم تا اثری خلق شود باب رضایت مخاطب اهل هنر
  دریبل را ببینید.
  سپاس

  در«دریبل»صحرا اسدالهی، رایکا ابراهیمی، نادر فلاح، داریوش علیزاده، پریچهر قنبری، نیما شعبان نژاد و پوریا شکیبایی ایفای نقش می کنند.  
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران