در حال بارگذاری ...
 • اتابک نادری در حاشیه اختتامیه دومین جشنواره تئاتر فجر استانی خوزستان عنوان کرد

  جشنواره‌های فجر استانی فرصت ایجاد موج مخاطب‌پذیری است

  اتابک نادری در اختتامیه جشنواره فجر استانی خوزستان گفت: جشنواره‌های تئاتر فجر استانی، جشنواره‌ای غیررقابتی و صرفا برای ایجاد موج مخاطب‌پذیری است و در آن اصلا بحث کیفیت بالا و پایین مطرح نیست.

  به گزارش ایران تئاتر، اتابک نادری مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی در حاشیه مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر فجر استانی خوزستان در شهرستان بهبهان در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر خوزستان گفت: باید هنرمندان تئاتر را عادت دهیم تا فقط به جشنواره‌های مختلف داخلی مانند فجر، تئاتر منطقه ای فکر نکنند.

  او افزود: هنرمندان تئاتر کشور برای این که اثرشان بتواند خارج از کشور دیده شود. باید اثر خود را درست بسته‌بندی کنند و به دست مخاطب برسانند.

  مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی ادامه داد: درست بسته بندی کردن یعنی یک نمایش درست فیلم برداری و صدا برداری شود، پلان‌های درست گرفته شود تا اثر به درستی به کشورها و فستیوال‌های معتبر دنیا معرفی شود و راه را برای آن‌ها باز کند.

  نادری با اشاره به دلایل حذف جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای و بی‌اثر بودن آن‌ها در کیفیت تئاترها گفت: جشنواره‌های منطقه‌ای، جشنواره‌های واسطه‌ای برای رسیدن به جشنواره فجر بودند که به خودی خود هویت و اهدافی نداشتند هر چند برخی آن را محلی برای تبادل نظر و معرفی دیگر کارگردان‌ها می‌دانستند اما همه این‌ها تعاریفی است که به 10سال پیش برمی‌گردد.

  نادری ادامه داد: با توجه به این که در جشنواره‌های منطقه‌ای هنرمندان کارهای یکدیگر را نمی‌دیدند و چیزی برای مخاطب نداشت، مسیر رسیدن آثار به جشنواره تئاتر فجر تغییر کرد و بنا شد بهترین اجرا با بهترین نوع فیلم‌برداری و صدابرداری انجام شود تا هیات انتخاب (نه هیات داوران) و اهل فن آن‌ها را ببینند.

  او با اشاره به سهم اجراهای شهرستان‌ها در سالن‌های نمایش تهران بیان کرد: چند سال گذشته دولت در حوزه سالن‌ها همه کاره بود اما الان با وجود سالن‌های نمایش مختلف خصوصی و غیرخصوصی که در تهران وجو دارد هرشب بالغ بر 100 نمایش روی صحنه می‌رود.

  مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی تاکید کرد: اگر گروهی قصد دارد نمایش‌اش در تهران اجرا و دیده شود باید زمینه آن را نیز خودش فراهم کند و اول این سوال را از خودش بپرسد که چه ضرورتی دارد تا این تئاتر در تهران اجرا شود.

  او بیان کرد: اگر هنرمندان تئاتر می‌خواهند مخاطب خود را در سطح کشور پیدا کند باید پله پله و از سالن‌های کوچک اقدام کند.

  نادری بیان کرد: هفته گذشته شاهد اجرای نمایشی از یک گروه آزاد در یک سالن غیردولتی در تهران بودیم که مطلقا به زبان آذری به همراه موسیقی آذری، ضرب المثل آذری و قصه آذری بود، این نمایش با این ویژگی‌ها ماهیت پیدا می‌کند و چیزی برای مخاطب تهرانی با خود به همراه دارد که در تهران نیست.

  نادری افزود: هر گروهی که بخواهد در سالن‌های تهران اجرا داشته باشد ابتدا به سالن مورد نظر درخواست می‌دهد که پس از موافقت مدیر سالن نمایش ما نیز حمایت‌های خود را از نمایش انجام می‌دهیم.

  مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی با بیان این که جشنواره‌ها باید برآیند تولید باشد گفت: جشنواره تئاتر در خوزستان هنوز برآیند تولید نیست اما در استان‌های دیگری مانند خراسان رضوی، تبریز برآنید تولید است.

  وی بیان کرد: معتقدیم نباید به سراغ جشنواره رفت و سعی می‌کنیم از جشنواره فرار کنیم و تلاش بر این است به سمت افزایش تولید تئاتر در طول سال روی بیاوریم زیرا تا زمانی که تفکر جشنواره‌ای از بین نرود فقط جشنواره و رویداد داریم.

  نادری بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر استانی؛ جشنواره‌ای غیررقابتی و صرفا برای ایجاد موج مخاطب‌پذیری است که در آن اصلا بحث کیفیت بالا و پایین مطرح نیست بلکه آمده تا مردم تئاتر ببیند و همین دیدن تئاتر ملاک است.

  وی تاکید کرد: وقتی جشنواره‌ای رقابتی می‌شود در خوشبینانه ترین حالت هنرمندان تنها کارهای یکدیگر را می‌بینند و جایزه جشنواره برایشان اهمیت پیدا می‌کند.

  مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی افزود: امیدواریم به روزی برسیم که وقتی از مدیران خوزستانی بخواهیم جشنواره‌ای در استان‌شان برگزار کنند بگویند به خاطر اجراهای عمومی سالن‌ها پر است و نمی‌توانیم اجراهایمان را تعطیل کنیم.

  آئین اختتامیه دومین جشنواره فجر استانی خوزستان پنج شنبه 21 دیماه 1396 با حضور ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، اتابک نادری مدیر امور استانهای اداره کل هنرهای نمایشی کشور، اردشیر صالح پور نویسنده و پژوهشگر تئاتر کشور، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و مسئولین استانی و محلی در تالار آفاق بهبهان برگزار شد.
  مطالب مرتبط

  مدیرکل هنرهای نمایشی :

واحد هماهنگی تئاتر استان‌ها نقشی جدی در حمایت از خانواده تئاتر کشورمان دارد
  مدیرکل هنرهای نمایشی :

  واحد هماهنگی تئاتر استان‌ها نقشی جدی در حمایت از خانواده تئاتر کشورمان دارد

  مراسم تکریم و معارفه مدیر جدید و پیشین هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی ظهر روز گذشته، شنبه اول تیر برگزار شد. شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: واحد هماهنگی تئاتر استان‌ها یکی از اصلی‌ترین واحدهای اداره کل هنرهای نمایشی است که نقشی جدی در ...

  |

  مدیر هماهنگی تئاتر استان‌ها:

امدادرسانی تئاتری‌ها به سیل زدگان در اولویت است
  مدیر هماهنگی تئاتر استان‌ها:

  امدادرسانی تئاتری‌ها به سیل زدگان در اولویت است

  مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی گفت: در حال حاضر به دلیل شرایط بحرانی چند استان اولویت گروه‌های نمایشی امدادرسانی و جمع آوری کمک برای این استان‌ها است. پس از آن اجرای نمایش هم کلید خواهد خورد.

  |

  به روایت مدیر فجر استانی؛

پایانی بر یک تور تئاتری غیررقابتی که پتانسیل‌ها را نشان داد
  به روایت مدیر فجر استانی؛

  پایانی بر یک تور تئاتری غیررقابتی که پتانسیل‌ها را نشان داد

  اتابک نادری، مدیر فجر استانی سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر این رویداد را که از 16 تا 26 دی در هفت استان ایران برگزار شد یک تور تئاتری غیررقابتی خواند که علاوه بر نشان دادن پتانسیل تئاتر استان‌ها، منجر به برقراری تعاملاتی فرااستانی و حتی بین‌المللی می‌شود.

  |

  مدیر امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی در نشست با هنرمندان استانی :

گروه های تئاتری ایران امکان بین المللی شدن دارند
  مدیر امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی در نشست با هنرمندان استانی :

  گروه های تئاتری ایران امکان بین المللی شدن دارند

  مدیر امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی با بیان این مطلب که وظیفه دولت ها در قبال گروههای تئاتری در عرصه های بین المللی فقط در حد معرفی و ایجاد عرصه هایی برای دیده شدن است، گفت: خیلی از گروه های تئاتری ایران امکان بین المللی شدن دارند.

  |

  پس از بررسی 38 متن نمایشی اعلام شد:

«هفت پله با آتنا» برگزیده نخستین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی مجید واحدیزاده
  پس از بررسی 38 متن نمایشی اعلام شد:

  «هفت پله با آتنا» برگزیده نخستین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی مجید واحدیزاده

  با برگزاری مراسمی در تالار شمس عطار اردبیلی مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل، برگزیدگان نخستین دوره مسابقه نمایشنامه نویسی مجید واحدیزاده، معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.

  |

  اتابک نادری:

مجید واحدیزاده در مورد تئاتر و زندگی خیلی حرف ها برای گفتن داشت
  اتابک نادری:

  مجید واحدیزاده در مورد تئاتر و زندگی خیلی حرف ها برای گفتن داشت

  مسئول اموراستان های اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی در مراسم اولین سالگرد فوت مجید واحدیزادعه با اعلام اینکه، زنده یاد واحدیزاده در اعتلای تئاتر اردبیل در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نقشی ویژه و برجسته داشت، گفت: مجید واحدیزاده در مورد تئاتر و ...

  |

  نظرات کاربران