در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • مالک آبسالان کارگردان نمایش «با من به جهنم بیا» حاضر در سوگواره ملی از عاشورا تا اربعین در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  اجرای عمومی در شهرستان‌ها ویژگی مهم سوگواره است

  مالک آبسالان کارگردان نمایش «با من به جهنم بیا» ویزگی اصلی اجرای آثار در سوگواره ملی از عاشورا تا اربعین را اجرای عمومی گروه‌های شهرستانی در استان‌های خودشان می‌داند.

  مالک آبسالان کارگردان و بازیگر شناخته شده و فعال تئاتر به مدت ده روز نمایش «با من به جهنم بیا» نوشته آرش منصوری را که اثری تک نفره است را در آمفی‌تئاتر شهرستان دهلران روی صحنه برد. اجرایی که با استقبال بسیار خوب مخاطبان این شهرستان نیز مواجه شد. این نمایش که چندی پیش توانست در بیست‌وهفتمین جشنواره استانی تئاتر ایلام دو جایزه بازیگری اول مرد و طراحی صحنه را از آن خود کند.

  آبسالان در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره روند برگزاری سوگواره ملی از عاشورا تا اربعین و کیفیت نمایش‌های حاضر در این سوگواره گفت: به اعتقاد من این حرکت یک اتفاق بسیار مطلوب و خوبی بود چراکه باعث می‌شود تئاتر با گستردگی زیادی در سطح کشور اجرا بشود. در واقع به نظر من یکی از مهم‌ترین نکات مثبت برگزاری سوگواره ملی از عاشورا تا اربعین این است که فرصت ایجاد کرد تا گروه‌ها چه برای نمایش‌های صحنه‌ای و چه برای اجراهای خیابانی در استان‌ها و شهرهای خودشان اجرای عموم بروند. علاوه بر این برگزاری این سوگواره به ویژه برای گروه‌های شهرستانی امیدواری به همراه آورد.

  کارگردان نمایش «با من به جهنم بیا» ادامه داد: با توجه به شناختی که من از کارگردان‌ها و گروه‌های حاضر در سوگواره دارم عموم افراد و کارگردان‌ها جزو کسانی هستند که آثار مذهبی و یا دفاع مقدس تولید می‌کنند و همگی جزو افراد شناخته شده این حوزه هستند.

  او با اشاره به استقبال خوبی که از اجرای نمایش «با من به جهنم بیا» اظهار داشت: من ده اجرا در یک شهرستان کوچک داشتم که با استقبال خوبی مواجه شد. در واقع این یک اتفاق خوب برای شهرستان گروه ما بود زیراکه اصل تئاتر برای مردم است. اگر همین اجرا را در دل یک جشنواره می‌آوردیم آنوقت در یک شهر اجرا می‌شد و تمام. در حالی‌که با برنامه‌ریزی صورت گرفته در این سوگواره گروه‌ها حدود دو ماه در سطح کشور برای عموم اجرا می‌کنند.

  این کارگردان تئاتر درباره کیفیت آثار حاضر در سوگواره نیز عنوان کرد: من مطمئنم کسانی‌که کارها را انتخاب کردند آثاری را برای حضور در این سوگواره برگزیده‌اند که در شان و منزلت این ایام باشد.

  آبسالان در ادامه درباره علت انتخاب نمایشنامه «با من به جهنم بیا» نوشته آرش منصوری و ویژگی‌های این متن برای اجرا اظهار داشت: اول اینکه من آرش منصوری بعنوان نویسنده این اثر و کسی که یکی از نویسنده‌های خوب غرب کشور هست را در کل می شناسم و از آثار او شناخت خوبی دارم. دوم اینکه بعنوان کسی که دو دهه است به صورت حرفه‌ای تئاتر کار می‌کنم و به صورت حرفه‌ای کار بازیگری را انجام می‌دهم وقتی برای اولین بار نمایشنامه «با من به جهنم بیا» را خواندم چیزی که من را بسیار تحریک کرد تا این متن را اجرا کنم چند شاخصه بود. یکی اینکه کسی می‌توانست این متن را اجرا کند که در بازیگری توانمند باشد و در واقع یک محک خوبی بود برای خود من در عرصه بازیگری. به ویژه اینکه در این کار پاشاژهای حسی به شدت زیادی وجود دارد که بعضا به ثانیه تغییر می‌کند.

  این کارگردان و بازیگر تئاتر همچنین اضافه کرد: ضمن اینکه کارهای تاریخی را دوست دارم این متن از نظر موضوعی هم برای این ایام مناسب بود.

  آبسالان بیان کرد: موضوع اثر در کل به قیام مختار و کسانی‌که به امام حسین (ع) خیانت کردند می‌پردازد. داستان درباره شخصیتی است که به امام حسین(ع) خیانت کرده و به شدت از مختار ثقفی می‌ترسد و هر لحظه می‌خواهد خودش را توجیح کند. ویژگی‌ دیگر این اثر این بود که به هیچ فرد خاصی اشاره ندارد و می‌تواند همه افراد حتی کسانی که در دنیای امروز زندگی می‌کنند را نیز در بر بگیرد. حرف اصلی این کار این است که می‌خواهد بگوید قیام عاشورا تا ظهور امام زمان هست و ادامه دارد. می‌خواهد بگوید که واقعه عاشورا چیزی نیست که فراموش شدنی باشد.

  او در پایان با اظهار امیدواری نسبت به اینکه نسبت به ساخت سالن در شهرستان‌ها توجه بیشتری صورت بگیرد گفت: ما در شهرستان دهلران که پانزده دوره است در جشنواره تئاتر فجر نماینده دارد هنوز یک تئاتر نداریم و من هم کارم را در آمفی‌تئاتر و کتابخانه شهر دهلران که بسیار قدیمی است اجرا کردیم.

  آبسالان همچنین درباره فعالیت‌های جدید خود نیز گفت: در حال حاضر دو نمایش خیابانی با نام‌های «با تو می‌خوانم تا ابد» و «تلخ مثل شیرین» را آماده دارم. یک نمایش صحنه‌ای هم با عنوان «نترس آب‌ها مهربان‌اند» نوشته پژمان شاهوردی نیز برای جشنواره‌های پیش رو با موضوع شهدای غواص در مرحله پیش‌تولید است.
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر