در حال بارگذاری ...
 • غافلگیری گروه فرانسوی درجشنواره تئاتر فجر

  سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اجرا یک نمایش محیطی از کشور فرانسه کار خود را در روز پنج‌شنبه ۲۸ دی‌ماه به‌طور رسمی آغاز کرد.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، نمایش «منزل‌به‌منزل» به نویسندگی و کارگردانی گیل شایلات و رامونا پونارو از کشور فرانسه که در بخش مسابقه خارج از صحنه سی‌و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد به‌عنوان اولین تئاتر و شروع‌کننده جشنواره تئاتر فجر اجرای خود را با استقبال خوبی از طرف مخاطبان آغاز کرد.

  سبک تئاتر «منزل‌به‌منزل» که ایده اولیه آن الهام گرفته از یک فیلسوف است، به‌گونه‌ای است که گروه اجرایی تعدادی جعبه‌های مقوایی را آماده کرده‌اند و به کمک مردم و با قوانین خاصی خانه‌ها و یا کلبه‌هایی را می‌سازند؛ به‌نحوی‌که هر کس این اجازه و اختیار را دارد که به شیوه خود عمل کند و در مدت ۱۰ روز جشنواره تئاتر این بناها به‌مرور تکمیل‌شده و در روز آخر نمایشی در همین سازه برگزار خواهد شد.

  این نمایش به‌نوعی می‌خواهد به همکاری، همراهی و باهم بودن آدم‌ها اشاره کند و در هر شکل و راهی تلاش می‌کند آن‌ها را در کنار هم قرار دهد و بگوید چگونه در یکجا همه باهم زندگی کنیم.

  در این مدت، این گروه اجرایی که از کشور فرانسه به جشنواره دعوت‌شده‌ با برگزاری چند ورکشاپ و آموزش بازیگران تئاتر خود را اجرا خواهد کرد.

  روند ساختن این بنا تا حدود ساعت ۱۴ هر روز با کمک مردم و مخاطبان ادامه پیدا می‌کند.

  کلبه‌ای که اکنون به مناسبت جشنواره فجر در محیط تئاتر شهر بنا شده است نیز حاصل فعالیت این گروه فرانسوی است و درنتیجه مذاکره با مسئولان جشنواره ساخته‌شده است تا آغازی باشد برای جشنواره تئاتر فجر و معرفی این نمایش در باغ کتاب.

  کارگردان تئاتر «منزل‌به‌منزل» در گفت‌وگو با ایسنا از حضورش در ایران و این جشنواره اظهار خرسندی کرد و گفت: استقبال مردم در همین اولین روز بسیار خوب بوده به‌طوری‌که ما شش‌هزار تعداد جعبه با خودمان آوردیم ولی با این میزان همکاری و استقبال نمی‌دانم تا روز آخر جعبه خواهیم داشت یا نه، به‌صورت کلی ساخت این سازه‌ها پایانی ندارد و می‌توان آن را بدون هیچ محدودیتی ادامه داد.

  گیل شایلات بیان کرد: این نمایش را در کشورهای مختلفی مثل آلمان و رومانی هم اجرا کرده‌ایم و اکنون به دعوت مسئولین جشنواره به ایران آمده‌ایم. تاکنون از شرایط راضی بوده‌ایم. سال‌ها بود که دوست داشتم به ایران بیایم و کتابی دارم که با آن درحال آموختن زبان فارسی هستم و دوستان ایرانی نیز دارم.

  لیلی رشیدی بازیگر سینما و تئاتر نیز برای بازدید از این پرفورمنس حضور پیدا کرد و به‌نوعی باعث شد تا مردم و خانواده‌ها به این نمایش و همکاری برای ساختن این کلبه‌ها توجه بکنند.

  در مدت زمانی که گروه اجرایی فرانسوی مشغول ساختن این کلبه‌ها بودند، استقبال مخاطبان حاضر در محوطه باغ کتاب قابل توجه بود و والدین همراه با کودکان خود به ساخت این کلبه‌های مقوایی می‌پرداختند. آن‌ها باید در ابتدا قوانین ساخت را از روی کاغدهایی که بر روی ستون‌های مقوایی قرار داشت، می‌خواندند و سپس کلبه‌های دلخواه خود را می‌ساختند.

  البته‌ باید به این‌ نکته هم توجه کرد که هیچ نوع تبلیغات، نشانه و راهنمایی از برگزاری جشنواره تئاتر فجر که باعث شود مخاطب بتواند به راحتی این گروه را پیدا کند وجود نداشت. همچنین این‌ نمایش کاتالوگ و یا توضیحاتی برای ارائه نداشت.

  تئاتر «منزل‌به‌منزل» هر روز تا پایان جشنواره از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۴ اجرا می‌شود.
  مطالب مرتبط

  به همت پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای‌نمایشی ایران برگزار می‌شود

نشست هم‌اندیشی وظایف متقابل هنرمندان تئاتر ایران و نمایندگان کمپانی‌ها
  به همت پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای‌نمایشی ایران برگزار می‌شود

  نشست هم‌اندیشی وظایف متقابل هنرمندان تئاتر ایران و نمایندگان کمپانی‌ها

  پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران در نشستی تخصصی با حضور هنرمندان، به هم‌اندیشی درباره وظایف متقابل هنرمندان تئاتر ایران و نمایندگان کمپانی‌ها در این بازار می‌پردازد.

  |

  مدیر و اعضاء شورای انتخاب ایده‌ دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند

  مدیر و اعضاء شورای انتخاب ایده‌ دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند

  علی اصغر دشتی به عنوان مدیر و کیوریتور و نسیم احمدپور، حمید پورآذری و نرگس هاشم پور به عنوان اعضای شورای انتخاب ایده‌های بخش دیگرگونه های اجرایی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

  |

  نظرات کاربران