در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • در سی‌وپنجمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

  اثر روح‌الله جعفری شایسته تقدیر شناخته شد

  در سی‌وپنجمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،کتاب گروه هنر ملی از آغاز تا پایان (۱۳۵۷ – ۱۳۳۵) روح‌الله جعفری که نامزد دریافت جایزه در گروه هنر بود در بخش هنرهای نمایشی، شایسته تقدیر شناخته شد.

  به گزارش ایران تئاتر مراسم سی‌و‌پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌و‌پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.
  برگزیدگان و شایسته‌های تقدیر سی‌و‌پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌و‌پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه 18 بهمن در تالار وحدت معرفی شدند.
  امسال در سی‌و‌پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، در گروه هنر 290 اثر متقاضی حضور در این رویداد بودند که تنها 20 اثر به مرحله‌ی نیمه‌نهایی راه یافتند. در بخش هنرهای نمایشی از بین 43 اثر راه‌یافته به مرحله اول داوری، تنها به سه کتاب مجوز داده شد که به مرحله‌ی نیمه‌نهایی ورود پیدا کنند. در مرحله سوم از بین این سه کتاب، کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان (1357 – 1335)، تألیف دکتر روح‌الله جعفری، تهران: افراز» توانست به مرحله‌ی نهایی داوری راه پیدا کند. در نهایت، هیأت علمی این دوره از جایزه کتاب سال در رشته هنرهای نمایشی هیچ برگزیده‌ای نداشت و فقط این کتاب را در این بخش، شایسته تقدیر دانست و نام آن را اعلام کرد.
  کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان 1335‌- 1357»، دوازدهمین شماره از مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان است که انتشارات افراز آن را در دو جلد منتشر کرده است.
  جعفری (نویسنده و پژوهشگر، منتقد، کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه) در شهریور امسال، در شانزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر، برای تألیف کتاب دو جلدی «گروه هنرملی از آغاز تا پایان 1335-1357، تهران: افراز» به عنوان پژوهشگر برگزیده سال 1395 انتخاب شد.
  همچنین در آذرماه امسال، کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان 1335-1357» در دهمین سالگرد «مرکز ملی خدمات زبان‌ها در امریکا» که در شهر لانگ بیچ ایالت کالیفرنیا برگزار شد، برای اولین‌بار در امریکا معرفی و به نمایش گذاشته شد و در این مراسم، این کتاب به‌عنوان نماینده فرهنگی ایران شناخته شد.
  از او در سال 1394 برای تألیف کتاب «پژوهشی در ترویج فرهنگ تئاتر، تهران: افراز» به عنوان پژوهشگر برگزیده همایش ملی جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی، ابن‌سینا تقدیر شد و این کتاب اثر برگزیده‌ در بخش هنر و مدیریت فرهنگی شد و توانست جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی را به خود اختصاص دهد.
  همچنین او در پانزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر، برای تألیف کتاب «پژوهشی در ترویج فرهنگ تئاتر» به عنوان پژوهشگر برگزیده سال 1394 انتخاب شد.

   
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر