در حال بارگذاری ...
پنجمین نمایش نویسنده و کارگردان برجسته در دانشگاه استنفورد

استقبال از اجرای «چهارراه» نمایش جدید بهرام بیضایی

«چهارراه»، جدیدترین اثر بهرام بیضایی نویسنده و کارگردان برجستۀ سینما و تئاتر در مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد به صحنه رفت.

به گزارش ایران تئاتر، «چهارراه»، جدیدترین اثر و پنجمین نمایش بهرام بیضایی نویسنده و کارگردان نام‌آشنای سینما و تئاتر ایران طی سال‌های اقامت از خارج از ایران به عنوان استاد مدعو در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا با استقبال مخاطبان خارج از کشور مواجه شده است.

این نمایش طی هفت اجرا از سوم تا دوازدهم فروردین ۱۳۹۷ در سالن روبل استودیو دانشگاه استنفورد به صحنه رفت که بلیت همه اجراها در چند روز اول پیش فروش شد و استقبال بسیار خوبی از آن به عمل آمد.

این نمایش با نزدیک به ۳۰ بازیگر و در هفت شب در تالار ۲۰۰ نفره (ROBLE STUDIO THEATER) به نمایش در می‌آید که سه شب از این نمایش در روزهای ۲۳،۲۴،۲۵ مارس سپری شد و سه شب دیگر آن نیز قرار است در پایان این هفته (۲۹، ۳۰ ،۳۱ مارس و یکم آوریل) به صحنه برود.

«چهارراه» برخلاف چند نمایش گذشته بیضایی که از متن و طراحی صحنه کهن‌تر برخوردار بود، با فضایی امروزی یکی از جدی‌ترین مسائل مبتلابه انسانی را مورد توجه قرار داده است. نمایش همانند سایر آثار بیضایی قصه‌ای اصلی دارد و در کنار آن قصه‌های دیگری هم شکل می‌گیرند که در مقایسه با اثری طولانی چون «طرب‌نامه» تو در تویی آن کمتر به چشم می‌آید.

چنان که در بروشور این نمایش آمده، بهرام بیضایی طرح و تم اصلی «چهارراه»  را سال‌ها قبل یعنی تابستان سال ۱۳۴۲نوشته است. تمی که بعدها در بسیاری از کارهای او از جمله فیلم رگبار (۱۳۵۱) نیز تکرار شده است.

نقش های اصلی «چهارراه»  برعهده مژده شمسایی که مدیریت تولید و دستیاری کارگردان پروژه را نیز برعهده داشت و علی زندیه ایفاگر نقش مقابل او است و بیست و پنج بازیگر دیگر نمایش چهار راه، اکثرا همان کسانی بودند که در کارهای قبلی بهرام بیضایی همکاری داشتند. موسیقی نمایش ساخته فراز مینویی و طراحی و اجرای نور بر عهده مایکل رامسر و علا محسنی است.

سایه‌بازی «جانا و بلادور»، «‌آرش»، «شب هزار و یکم»، «گزارش ارداویرافنامه» و «طرب‌نامه» پنج نمایش قبلی این کارگردان کهنه‌کار است که در تالارهای مختلف منطقه شمال کالیفرنیا به صحنه رفته است.
نظرات کاربران