در حال بارگذاری ...

آسوبهاری:  فرشته کوبانی انسانی معمولی، اما قهرمان معاصر ماست

نمایش «مرد شده» به نویسندگی و کارگردانی آسو بهاری از روز ۱۶ فروردین‌ماه در سالن  بزرگ تالار مولوی به روی صحنه ‏رفته است.

به گزارش ایران تئاتر، آسو بهاری در رابطه  با علت ساخت این نمایش گفت: من یک کرد هستم و جریان و اتفاقاتی که در خاورمیانه برای قوم کرد می افتاد را پیگیری می کردم. کوبانی  شهریست که توسط داعش محاصره بود تنها رابطه شهر کوبانی با دنیایی بیرون مرز ترکیه بود چون سه طرف آن توسط داعش گرفته شده بود. از یک جایی به علت مشکلات دو  کشور مرز ترکیه هم بسته شده و کوبانی در یک محاصره یک ساله قرار گرفت. مردم شهر کوبانی تلاش کردند که از شهرشان دفاع کنند اما کار به جایی رسید که فقط دو کوچه از شهر باقی مانده بود که ناگهان یک اتفاقی افتاد و یکی از قوانین مهم داعش به بیرون درزپیدا کرد و آن قانون این بود که افراد داعش اعتقاد دارند که اگر توسط  شمشیر،چاقو یا اصلحه یک زن کشته شوند مستقیم به جهنم می‌روند.

او در ادامه گفت این اتفاق موجب شد تا کوبانی کوچه به کوچه پس گرفته شود و حضور این زنان در جبهه توسط رسانه ها مورد توجه قرار گرفت و با هواپیما و دادن صلاح این زنان را حمایت کردند و موجب آزادی کوبانی شد.

 بهاری در رابطه با  داستان نمایش گفت: در میان این زنان دختری به نام «ریحانه» بود. ریحانه دختری بود که در دانشگاه حقوق بشر می خواند و پدری داشت که شکارچی بود و به همین دلیل  کار با اصلحه دور زن یا غناصه را بلد بود. او یک تک تیرانداز حرفه ایی هست ودر یک جنگ بسیار نقش مهمی دارد.

آسو بهاری در رابطه با  تایین جایزه دومیلیون ریالی داعش برای ریحانه گفت:ریحانه در مدت زمان محود 150 تن از رهبران داعش را کشت و به همین دلیل داعش برا ی سر او جایزه 2 میلیون دلاری قرار داده است. اطلاعات شخصی او و همچنین عکس های او در فضای مجازی کم است تا شناسایی نشود. زیرا به نماد مقاومت کوبانی تبدیل شده است.

بهاری در رابطه با شخصیت ریحانه افزود: ریحانه در جامعه امروز ما لیاقت کلمه قهرمان را دارد. ما مدت هاست در درام هایمان  قهرمان به معنای کلاسیک  نداشتیم. قهرمان یک موجود جذاب و خاص هست. ما به بیشتر اساطیر دسترسی نداریم و نمی توانیم درکشان کنیم اما ریحانه متفاوت است. زیرا از جنس مردم است و ویژگی های منحصر به فرد جسمی  ندارد بلکه عمل قهرمانانه انجام می دهد. ریحانه یک دختر معمولی است که در شرایطی خاص یک تصمیم متفاوت گرفته است.

او افزود: ریحانه قبل از این که جنگ کوبانی شروع شود یک دختر معمولی بوده است که در دانشگاه درس می خوانده و زندگی معمولی زنانه خودرا داشته است. امکان داشته شش ماه پیش به رنگ مو و لاک دستش فکر می کرده است. اما شرایط به گونه ایی پیش رفته  است که مجبور شده است که تمام این لطیف بودن های زنانه را کنار بگذارد و تغییر رویه دهد. این روحیه تغییر رویه دادن یک  زن به یک مرد وکنار گذاشتن این جزئیات زناننه و تبدیل شدن به یک مرد خشن لزوم قهرمان شدنش است. اسم متن من مرد شده است و به معنی اینکه قبلا زن بوده است اشاره می کند. من یک مرد هستم و فکر می کنم شجاع هم هستم اما وقتی رفتار این زنان شجاع را می بینم غبطعه می خورم.

بهاری دررابطه با تاثیر این نمایش بر روی مخاطبان تئاتر گفت:  در کشور ما و در شرایطی که نسل ما کمی دلزده از شرایط امروز است دوست دارم پیش خودش فکر کند آیا هنوز علاقه و انگیزه دفاع از کشورش را دارند؟ به نظر من پیش خودش فکر می کند وطن هنوز برای دفاع و جنگیدن برایش ارزشمند است. وطن تا جایی ارزشمند است که در سال 2017 یک زن فرزند خود را به پشتش می بندد و به خط مقدم می رود و می جنگدتا ازوطنش دفاع کند.

مجتبی فلاحی، نسیم میرزاده، بهزاد خلج و دٌنا تارفی بازیگران این نمایش هستند.

لازم به اشاره است نمایش «مرد شده» به کارگردانی آسو بهاری از ١٦ فروردین ماه ساعت 21 در سالن بزرگ مجموعه مولوی به روی صحنه رفته است.
نظرات کاربران