در حال بارگذاری ...
نگاهی به استفاده از ظرفیت‌های استان‌های همجوار در تئاتر استان‌ها(بخش دوم)

برای گروه‌های فعال همیشه تماشاگر هست

ایران تئاتر- در بخش دوم «نگاهی به استفاده از ظرفیت‌های استان‌های همجوار در تئاتر استان‌ها» ظرفیت‌های استان‌های خراسان جنوبی، کردستان، زنجان و گیلان را برای تعامل با گروه‌های فعال تئاتری استان‌های همسایه مرور می‌کنیم.

پس از استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، هرمزگان و بوشهر که در بخش نخست این مبحث ظرفیت‌های آنها را برای تعامل با گروه‌های تئاتری استان‌های همجوارشان مرور کردیم، در بخش دوم  و با تاکید مجدد بر اهمیت لزوم یک برنامه‌ریزی منسجم برای تعامل گروه‌های فعال تئاتری، ظرفیت‌های 4 استان دیگر را که ظرفیت‌های قابل تعمیمی با استان‌های همجوار خود دارند را بررسی می‌کنیم:

 

افزایش 400 درصدی تماشاگران دلیلی قانع کننده برای حضور در خراسان جنوبی

تئاتر در استان خراسان جنوبی تنها طی دو سال گذشته به گفته رئیس انجمن هنرهای نمایشی این استان با افزایشی 400درصدی داشته است. اتفاقی که برای این استان یک نقطه قوت محسوب می‌شود. مهم‌تر اینکه این افزایش به گفته مسئولان تئاتری در این استان تنها نتیجه تعاملی بوده که میان گروه‌های تئاتری و رسانه‌ها برقرار شده است.

در خراسان جنوبی زمانی‌که یک نمایش قرار است روی صحنه برود؛ تولید خبرنامه، فروش آنلاین بلیط‌ها و پوشش خبرهای آن اثر رسانه‌ها، حضور مسئولان بلندپایه استانی برای تماشای نمایش‌ها، استفاده بهینه از پورتال استانی ایران تئاتر و فضای مجازی برای جذب مخاطب و... از جمله سرویس‌هایی است که به بهترین وجه انجام می‌شود.

خراسان رضوی، سمنان، اصفهان، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان بعنوان استان‌هایی که همجوار با این استان هستند، می‌توانند با برقراری تعاملی برنامه‌ریزی شده با گروه‌های تئاتری فعال در این استان هم از روند موفقیت آمیز این استان در جرب مخاطب مطلع بشوند و همچنین می‌توانند از این تماشاگر بالفعل موجود در این استان برای اجرای نمایش‌های خود بهترین بهره را ببرند.

 

تماشاگران تئاتر خیابانی در کردستان مهم‌ترین ظرفیت برای استان‌های همسایه

گروه‌های تئاتری در چهار استان‌ آذربایجان غربی، زنجان، همدان و کرمانشاه بعنوان استان‌های همجوار با استان کردستان در صورت تعامل با گروه‌های تئاتری فعال در این استان می‌توانند از تماشاگران تئاتر استان کردستان که مهم‌ترین ظرفیت این استان هستند بهترین بهره را ببرد. در واقع استان کردستان بواسطه برگزاری چند ساله جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره‌ تئاتر به زبان کردی و همچنین برگزاری مستمر انواع جشنواره‌های منطقه‌ای و استانی امروز به استانی تبدیل شده که مردم آن از همه طبقات اجتماعی، جزو مخاطبان جدی تئاتر به ویژه تئاترهای خیابانی هستند.

قابل توجه گروه‌های تئاتری در استان‌های همجوار با استان کردستان اینکه مردم در این استان برای تماشای تئاتر حاضرند به همراه خانواده‌های خود به شهرستان‌های استان خود سفر کنند، فقط کافیست گروهی تئاتری اثر موفق را در یکی از سالن‌های تئاتر در استان کردستان روی صحنه ببرند، مطمئنا تماشاگران بسیاری در استان کردستان هستند که به تماشای آثار آنها بنشینند.

 

«کچل اوغلان» تجربه‌ای قابل تعیمیم برای دیگر استان‌ها

استان زنجان بعنوان یکی از استان‌هایی‌ که با هفت استان قزوین، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و همدان همجوار است، دو نمونه موفق در اجرای آثار نمایشی در سایر شهرهای ایران داشته که همین دو اثر می‌توانند برای تمام گروه‌های تئاتری فعال به ویژه در استان‌های همجوار با این استان بعنوان یک تجربه‌ی قابل تعمیم مورد استفاده قرار بگیرد.

اجرای موفق نمایش «کچل اوغلان» در زنجان و چندین شهر کشور که به گفته رئیس انجمن هنرهای نمایشی زنجان نتیجه تعامل منطقی گروه اجرایی این نمایش با رسانه‌ها بود، با توجه به اینکه نمایشی بود برگرفته از رسوم بومی و به زبان ترکی، تقریبا در تمام استان‌های همجوار و حتی تهران با استقبال چشمگیری مواجه شد. به همین روی با توجه به اینکه از نظر زبانی و فرهنگی میان استان زنجان و استان‌های هجوار با این استان اشتراکات فراوانی وجود دارد، چنانچه اثری با کیفیت بالا تولید شود قطعا آن اثر می‌تواند در استان‌ زنجان مخاطبان فراوانی را بدست آورد.

قابل توجه گروه‌های فعال در استان‌های همجوار با استان زنجان اینکه به گفته مسئولان تئاتری در این استان، امروزه با اجرای نمایشی مثل «کچل اوغلان» بسیاری از افرادی که حتی یک بار هم پایشان به سالن‌های تئاتر باز نشده بود، امروز تماشاگر تئاتر هستند و در واقع می‌توان آنها را تماشاگران بالفعلی دانست که منتظر حضور گروه‌های تئاتری از استان‌های همجوار هستند.

 

گیلان، گردشگری و گروه‌های تئاتری

استان گیلان بعنوان یکی از استان‌های شمالی کشور که به دلیل ویژگی‌های زیست محیطی همواره یکی از جذاب‌ترین استان‌های کشور برای گردشگران داخلی است و همین نکته می‌تواند بهانه خوبی برای گروه‌های فعال تئاتری در استان‌های همجوار با این استان باشد تا با یک برنامه‌ریزی و تعامل درست آثار خود را برای این تماشاگر پر تعداد اجرا کنند. البته ناگفته نماند که استان گیلان به خودی خود همیشه یکی از استان‌هایی بوده که در زمنیه تئاتر هنرمندان برجسته‌ای را به تئاتر ایران معرفی کرده و در حال حاضر نیز چند تن از هنرمندان مطرح تئاتر مثل پیام دهکردی و حسن معجونی با مهاجرت به این استان و راه‌اندازی کلاس‌های بازیگری و پلاتوهای خصوصی، اقدام به تربیت نسل جدیدی از هنرمندان جوان تئاتر و تولیدات آثار نمایشی کرده‌اند. بعبارتی دیگر با توجه به سابقه خوب و تاریخی هنرمندان استان گیلان در تئاتر و تولیدات موفق نمایشی در این استان، اجرای تولیدات نمایشی در گیلان در استان‌های همسایه می‌تواند در آشنایی مخاطبان آن استان‌ها با تئاتر تاثیر بسزایی داشته باشد. همچنین گروه‌های فعال تئاتری در استان‌های اردبیل، زنجان، قزوین، البرز و مازندران بعنوان استان‌های همجوار با استان گیلان می‌توانند با اجرای آثار خود در این استان، مخاطبانی نه تنها از گیلان، بلکه از سراسر کشور را به پای آثار خود بنشانند.
مطالب مرتبط

در گفتگو با مدیر هماهنگی تئاتر استان‌ها مطرح شد؛

تولید تئاتر در شهرستان ها در حد صفر است
در گفتگو با مدیر هماهنگی تئاتر استان‌ها مطرح شد؛

تولید تئاتر در شهرستان ها در حد صفر است

محمدرضا الوند مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد تولید تئاتر در شهرستان‌ها در حد صفر است و از این رو راهکارهایی برای حضور آثار استانی در جشنواره تئاتر فجر در نظر گرفته شده است.

|

در نشست قادر آشنا با روسای دفاتر انجمن هنرهای نمایشی رخ داد:

مشخص شدن سهم تئاتر استان‌ها از توجه اداره‌کل هنرهای نمایشی
تفاهم‌نامه حمایت از تئاتر استان‌ها منعقد می‌شود
در نشست قادر آشنا با روسای دفاتر انجمن هنرهای نمایشی رخ داد:

مشخص شدن سهم تئاتر استان‌ها از توجه اداره‌کل هنرهای نمایشی
تفاهم‌نامه حمایت از تئاتر استان‌ها منعقد می‌شود

نخستین جلسه گفت‌وگوی مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور با روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها متاثر از شرایط شیوع بیماری کرونا، روز گذشته ۳۰ تیرماه در فضای مجازی و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

|

در نامه روسای انجمن‌های سراسر کشور به مدیرکل مطرح شد

سه پیشنهاد برای شرایط کرونایی تئاتر استان‌ها
در نامه روسای انجمن‌های سراسر کشور به مدیرکل مطرح شد

سه پیشنهاد برای شرایط کرونایی تئاتر استان‌ها

در پی انتشار رئوس برنامه های مدیرکل هنرهای نمایشی ، روسای انجمن‌های سراسر کشور با انتشار نامه‌ای به قادر آشنا سه پیشنهاد خود را برای برون‌رفت از شرایط کنونی تئاتر استان‌ها مطرح کردند.

|

مروری بر حمایت هنرمندان سراسر کشور از ضرورت «در خانه بمانیم»

تئاتر استان ها در مسیر تحولی نوین 
اجرای بیش از 30 پویش و جشنواره موثر تئاتر در فضای مجازی
مروری بر حمایت هنرمندان سراسر کشور از ضرورت «در خانه بمانیم»

تئاتر استان ها در مسیر تحولی نوین
اجرای بیش از 30 پویش و جشنواره موثر تئاتر در فضای مجازی

ایران تئاتر- علی رحیمی : تاکید مدیرکل هنرهای نمایشی بر توجه به توسعه تئاتر استان ها در برنامه ای 11 محوری که روز گذشته اعلام شد خبر از تغییرات راهبردی تئاتر ایران در دوران «پسا کرونایی» می دهد.

|

نظرات کاربران