در حال بارگذاری ...
با حضور معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

تجلیل از اصغر همت و استقبال از یک مدیر جوان

اصغر همت مدیرعامل پیشین خانه تئاتر با دریافت مدالیوم خانه تئاتر از سوی همکارانش، به طوری رسمی سکان خانه تئاتر ایران را به شهرام گیل‌آبادی سپرد.

به گزارش ایران تئاتر، مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید خانه تئاتر ایران با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و جمع بسیاری از هنرمندان شناخته شده تئاتر در ساختمان جدید خانه تئاتر ایران برگزار شد.

در این مراسم که به دلیل عدم حضور به موقع برخی از مدعوین با تاخیری 40 دقیقه‌ای آغاز شد، پس از پذیرایی از حاضران، مسعود فروتن به عنوان مجری برنامه ضمن خیر مقدم به حاضران در این مراسم از ایرج راد هنرمند شناخته شده تئاتر و فردی که برای 14 سال مدیرعامل خانه تئاتر بوده خواست تا بعنوان نخستین سخنران پشت تربون قرار بگیرد.

ایرج راد با قدردانی از افرادی که به این مراسم آمده بودند و با اشاره به اینکه تصور می‌کردیم تعداد بیشتری از اعضاء در این مراسم حضور داشته باشند، در سخنانی گفت: طی این سال‌ها خانه تئاتر مسائل و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته اما ما در تمامی این سال‌ها تصمیم گرفتیم، تنها یک کار را انجام دهیم و آن اینکه سرمان را پایین بیندازیم و فقط به صورت چراغ خاموش بدون اینکه اطلاع رسانی کرده باشیم فقط کار کنیم.

راد در ادامه با بیان اینکه در ده‌های گذشته عده‌ای که تئاتر را دوست ندارند همواره تلاش کردند تا تشکل‌های فراگیر و تاثیرگذار تئاتر پا نگیر، افزود: ما خانه تئاتر را راه انداختیم و سعی کردیم آنچه انجام می‌دهیم را در بوق و کرنا نکنیم. برای مثال همین ساختمان جدید خانه تئاتر را اگر تصمیم راه‌اندازی آن رسانه‌ای می‌کردیم مطمئن باشید الان در مرحله گودبرداری متوقف مانده بود.

مدیرعامل پیشین خانه تئاتر با بیان اینکه در سال‌های گذشته متاسفانه خیلی از مدیران فرهنگی مانع فعالیت بهتر ما شدند، اضافه کرد: یکی از اشکالات بزرگ هنر به رسمیت شناخته نشدن آن است؛ اما الان تقریباً دو هفته است که جلساتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری می‌شود تا امنیت شغلی هنرمندان را به نتیجه رسانده و از این به بعد قانونمند عمل کنیم. زیرا تا پیش از این دستاور‌های ما در خانه تئاتر مقطعی بود؛ و بستگی به اعمال قدرت شخص و مدیر مربوطه بود و نه قانونی. اما از حالا به بعد خانه تئاتر یک مکان کاملا مستقل است وتا زمانی‌که پابرجاست به تک تک تئاتری‌ها تغلق دارد.

راد همچنین درباره برخی تغییرات خانه تئاتر در دوره جدید بیان کرد: تحول دیگر در خانه تئاتر علاوه بر قانونمندی، تغییر هیات مدیره آن بود که مشغول برنامه‌ریزی امور هستند. تصمیم بعدی ما برای پیشبرد امور، انتخاب مدیرعاملی غیر از خانه تئاتر بود. من به نمایندگی از اعضای خانه تئاتر، از تلاش اصغر همت تشکر می‌کنم. همچنین شهرام گیل‌آبادی نیز به دلیل رابطه نزدیکی که با چند عضو از اعضای هیات مدیره داشته و البته همه ما به توانایی‌های او واقف هستیم، برای اداره خانه تئاتر در دوره جدید تصمیم گرفتیم فردی را از خارج خانه تئاتر برای این پسن در نظر بگیریم.

ایرج راد سخنانش را با بیان اینکه از این به بعد می‌توانم بگویم که اگر تا امروز چراغ خاموش حرکت می‌کردیم از این پس چیزی که بیش از همه بر آن تاکید داریم تقویت تشکل‌های تئاتری و ارتباط بهتر و بیشتر با رسانه‌ها برای اطلاع رسانی امور است.

پس از سخنان ایرج راد، کیوان ساکت با تکنوازی تار خود دقایقی حال و هوای مراسم را دگرگون کرد و در میان تشویق حاضران به دلیل قرار قبلی از جلسه خارج شد.

پس از اجرای کیوان ساکت، مسعود فروتن بعنوان مجری برنامه از اصغر همت خواست برای ایراد سخن پشت تریبون قرار گیرد.

اصغر همت مدیرعامل پیشین خانه تئاتر ایران نیز در سخنان کوتاهی با بیان اینکه کار را باید به نیروی جوان واگذار کرد، اظهار کرد: ما در این دو سال چراغ خاموش حرکت کردیم و فکر می‌کردیم به نفع تئاتر است. نمی‌دانستیم از دید خودمان هم خاموش می‌ماند .لی حالا تصمیم گرفتیم کار را به نیروی جوان واگدار کنیم تا ببینیم اشکال از کجاست.

همت با بیان اینکه در دوران مدریت خود همزمان با کار مدیریت در ۱۴ تئاتر سنگین نیز حضور داشته افزود: در این دوران بیشترین کمک را آقای صالحی وزیر ارشاد به ما کرد چرا که با کمک یک میلیارد و نیمی که به ما کردند ما امروز می‌توانیم اینجا در کنار هم باشیم.

همت در ادامه با بیان اینکه شهرام گیل‌آبادی بیست سال از بنده کوچک‌تر است اما به توانایی‌های او واقفم، برای او آرزوی موفقیت کرد و با خواندن شعری که همسرش افسر اسدی برایش ارسال کرده بود برای حاضران سخنان خود را به پایان رساند.

آخرین سخنران این مراسم نیز شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل جدید خانه تئاتر ایران اختصاص داشت که بخاطر گرمای هوای سالن و همچنین طولانی نشدن برنامه او سخنان خود را در متن کوتاهی برای حاضران قرائت کرد.

گیل‌آبادی در متن خود چنین آورده بود: «منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن/ منم که دیده نیالودم به بد دیدن/ با سلام و احترام به تمامی استادان، پیشاهنگان، هنرمندان، مسئولین عزیزی که شرف حضور دارند. از خانواده بزرگ تئاتر که این روزها با لطف و بزرگواری حقیر را نواختند سپاسگزارم.

از آنجا که برای خدمت به خانواده‌ای که از کودکی در حلقه مهر آن بودم باید با قصد قربت کار کرد، نیاز به کلام زیاده نمی‌بینم. ما برای رفع مطالبات انباشته شده معرفتی، مادی و معنوی تاریخی خانواده حکمت‌اندیش و سربلند تئاتر هیچ چاره‌ای نداریم جز کار شبانه‌روزی. لازمه این حرکت، حرکت منظم و نظام‌مند و بنیادین، برنامه محوری مشارکت پذیری و استفاده تخصصی و جمع کردن این خانواده پر افتخار است. خانه تئاتر خانه امن همه تئاتری‌ها باید باشد. این خانه را باید آبادتر از قبل ساخت.»

در پایان این مراسم به رسم یادبود علاوه بر اهداء مدالیوم خانه تئاتر به اصغر همت، هدایای نفیسی شامل چندین تابلو نقاشی و دو تندیس از ساخته‌های هنرمندان برجسته کشورمان اهداء شد. مدالیوم خانه تئاتر توسط داریوش اسدزاده هنرمند پیشکوست تئاتر، اسماعیل خلج، هادی مرزبان، قطب‌الدین صادقی و شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی به این هنرمند اهداء شد.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، مهندس رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، مدیر مرکز مولوی و مدیر فرهنگسرای ارسباران نیز هدایای خود را به رسم یادبود به اصغر همت تقدیم کردند.

ابراهیم حقیقی، هادی مرزبان، اسماعیل خلج، داریوش اسدزاده، نادر برهانی مرند، قطب‌الدین صادقی، حسین مسافرآستانه، مجید فروغی، مریم کاظمی، خسرو احمدی، کیوان نخعی، کوروش زارعی، فرهاد تجویدی، امیرحسین شفیعی، ناصر شیرمحمدی، سیامک زمردی، محسن حسن زاده، منصور میرزابابایی، مهدی میامی، مریم معترف، محمدحسین ناصربخت، پریسا مقتدی و... از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.
مطالب مرتبط

در ملاقات مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با رضا ایرانمنش مطرح شد:

لزوم بهره‌مندی جامعۀ هنری از تجارب هنرمندان متعهد
در ملاقات مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با رضا ایرانمنش مطرح شد:

لزوم بهره‌مندی جامعۀ هنری از تجارب هنرمندان متعهد

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با رضا ایرانمنش هنرمند و بازیگر جانباز سینما، تئاتر و تلویزیون دیدار و گفت‌وگو کرد.

|

در یادداشت حمید نیلی تاکید شد :

تئاتر ایران فقط در تهران نیست
در یادداشت حمید نیلی تاکید شد :

تئاتر ایران فقط در تهران نیست

حمید نیلی که اکنون عهده دار مدیریت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس است به مناسبت پایان مسئولیتش در انجمن هنرهای نمایشی ایران و معارفه مدیرعامل جدید این انجمن یادداشتی را در اختیار ایران تئاتر قرار داد.

|

تقدیر روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی سراسر کشور از حمید نیلی

امیدواریم همواره حامی هنرمندان تئاتر استان ها باشید
تقدیر روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی سراسر کشور از حمید نیلی

امیدواریم همواره حامی هنرمندان تئاتر استان ها باشید

روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی سراسر کشور در پایان دوران مدیریت حمید نیلی در انجمن هنرهای نمایشی ایران در نامه ای از او به دلیل تلاش برای اعتلای تئاتر استان ها تقدیر کردند.

|

بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با ایرج راد(3)

بهترین راهکار برای این روزهای تئاتر استفاده از رسانه تلویزیون است
بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با ایرج راد(3)

بهترین راهکار برای این روزهای تئاتر استفاده از رسانه تلویزیون است

ایرج راد با تاکید بر اینکه لازمه تئاتر اجرای زنده و در حضور تماشاگر است و بدون بررسی و شناخت کافی نمی توان تئاتر را در فضای مجازی تعریف کرد، می گوید: در این بحران که امکان اجرای زنده نیست، بهترین راهکار استفاده از تلویزیون است.

|

نظرات کاربران