در حال بارگذاری ...
در پنجمین روز جشنواره نمایش عروسکی اتفاق افتاد

از عروسک‌های یخی تا یاد زلزله زدگان تازه‌آباد و مرتضی احمدی

پنجمین روز جشنواره نمایش عروسکی تهران ـ مبارک با یاد کشته شدگان زلزله اخیر تازه آباد کرمانشاه همراه شد.

به گزارش ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران ـ مبارک، روز دوشنبه 5 شهریور ماه نمایش«سپاسنامه هانیه و چند روایت متقاطع» به کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه در تالار قشقایی تئاتر شهر به صحنه رفت. این نمایش بر اساس ماجرای واقعی دختری به نام «هانیه» است که از زلزله‌زدگان سرپل ذهاب بوده و با استفاده از تکنیک میکرو تئاتر اجرا شد.
در پایان این نمایش که با حضور سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرام کرمی، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی روی صحنه رفت، اسدی مرام گفت: ابتدا قصد داشتیم این نمایش را به محیط بانانی تقدیم کنیم که جان‌شان را بر سر حفاظت از محیط زیست گذاشتند اما زلزله اخیری که در تازه‌آباد رخ داد و باعث کشته شدن برخی از هموطنان‌مان شد، ما را بر آن داشت تا این نمایش را به کشته‌شدگان این زلزله تقدیم کنیم. این نمایش را به کسانی تقدیم می‌کنیم که هنوز در کانکس یا زیر چادر زندگی می‌کنند و از شما می‌خواهیم که آنان را فراموش نکنید.
از دیگر اتفاقات پنجمین روز جشنواره، اجرای نمایشی با عروسک‌های یخی و نیز عروسک‌گردانی با صدای زنده یاد مرتضی احمدی بود.
در این روز نمایش «لبخند تلخ ژکوند» به کارگردانی رها اسکندری با استفاده از دکور و عروسک‌هایی یخی در پلاتو اجرای تئاتر شهر به صحنه رفت. این نمایش نمایشی موسیقی‌محور و بی‌کلام بود.
در همین سالن، نمایش «عروسک‌های من» به کارگردانی مهربان غلامیان کارگردان 11 ساله‌ای که از آبادان در جشنواره حضور دارد، به صحنه رفت. در اجرای این نمایش آوازی سنتی با صدای مرتضی احمدی پخش شد و فرامرز غلامیان به‌عنوان بازیگر این آواز را به‌صورت نمایشی اجرا کرد. در بخش پایانی این نمایش هم یک نقاش با قلم مو پوستر جشنواره تئاتر عروسکی را روی بوم کشید.
هر دو نمایش اجرا شده در پلاتو اجرا با استقبال بسیار خوبی مواجه شد به‌طوری‌که مخاطبان تا میانه‌های سالن را پر کرده بودند.
از جمله اتفاقات روز پنجم جشنواره، اجرای نمایش «دنیای عروسک‌ها» در فضای باز مجموعه تئاتر شهر بود؛ این نمایش با ترانه «آسمون عروسک‌ها آبیه آبیه»‌ به نام اجرا شد؛ ترانه‌ای که در این سال‌ها به عنوان سرود نمایش عروسکی شناخته شده است و همین موضوع سبب شد که حاضران و تماشاگران با گروه اجرایی همراه شوند و این سرود را بخوانند.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران ـ مبارک با دبیری مرضیه برومند تا روز هفتم شهریور ماه ادامه دارد. همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی به نشانی اینترنتی tehranmobarak.com دربردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.
مطالب مرتبط

معاونت هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اعلام کرد

برگزاری جشنواره مجازی نمایشی «نوروزخانه» در گلستان
معاونت هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اعلام کرد

برگزاری جشنواره مجازی نمایشی «نوروزخانه» در گلستان

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان فراخوان جشنواره مجازی و استانی نمایش با عنوان نوروزخانه را منتشر کرد.

|

نظرات کاربران