در حال بارگذاری ...
 • گزارش تمرین نمایش « مزا مزا » به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی

  تئاتر محتاج تماشاگرنماهایی مثل شما نیست!

  ایران تئاتر:سیروس همتی بازیگر توانمندی است که در سال های اخیر کارگردانی در تئاتر هم برایش به عنوان یک دغدغه جدی مطرح شده است .سال قبل نمایش فیش آباد را روی صحنه برد و این روزها تمرینات نمایش « مزا مزا » را برای اجرا در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر دنبال می‌کند.

  با سیروس همتی تماس می‌گیرم و  قرار رفتن به سر صحنه نمایشش را قطعی می‌کنم. او که این روزها بسیار پرکار است و در سریال دلدادگان در یک نقش چند وجهی بازی می‌کند، در جشنواره کودک و در فیلم «ضربه فنی» هم در نقش یک مربی تکواندو بازی داشت .همتی با گروهش در محیطی آرام در سالن مشغول تمرین هستند. وی در شروع توضیح می‌دهد نمایش مزامزا آخرین اثر نمایشی گروه تئاتر مانی است و آن را به اتفاق تقی همتی‌نیا نوشته است. مضمون نمایش با تم کمدی در باره اجرای یک نمایش است که در کنارش به مسائل مهم اجتماعی وهنری نیز پرداخته می‌شود. تهیه‌کنندگی نمایش حمید رضا علی‌نژاد است و سامان دارابی، سروش طاهری، آرزو نبوت، جواد پور زند، علی یعقوب زاده، شهرام مسعودی و تعدادی دیگر از دوستان در این نمایش بازی دارند. محمد احمدی آهنگساز ، غزال مجتهدی طراح صحنه و لباس و خیرالله تقیانی‌پور به عنوان مشاور کارگردان با من همکاری دارند. خودم هم در نمایش در نقش تماشاگر معترض بازی می‌کنم .

  او در باره مختصات تعدادی از شخصیت‌های نمایش می‌گوید : مسئول دادگاه خصوصیات منحصر به فردی دارد. وکیل مدافع آدمی با فن بیان بالا و باهوش و مقتصد است.تماشاگر معترض یک نخبه علمی با نشان لیاقت و با تفکر و اندیشه های خاص خودش است.همسر تماشاگر  هم کمی چاق به نظر می آید و اهل ادب و کمال است و در برخی از موارد با همسرش هم تقابل دارد.

  با اشاره دستیار همتی که می گوید بازیگران آماده تمرین هستند . همتی شروع تمرینات را اعلام می‌کند.

  مسئول دادگاه : اینجا همه چیز نظم و قانون دارد.

  تماشاگر معترض: به همین  زودی تصمیم گرفتید؟

  مسئول دادگاه : ما همان چیز را از حرف‌های متهم برداشت می‌کنیم که منظورش است ، نه کمتر و نه بیشتر.

  تماشاگر معترض ( با تعجب) : متهم ، به همین زودی؟

  مسئول دادگاه : درستت می کنم!

  همسر تماشاگر : ما فقط تماشاگر پروپاقرص تئاتر هستیم.

  مسئول دادگاه : پر و پا قرص را خوب اومدی . اگر فکر کردی تئاتر این هنر زنده و مهجور محتاج تماشاگرنماهایی چون شما است یقین بدانید که کور خوانده‌اید. تئاتری جماعت می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد.

  تماشاگر معترض : من اعتراض دارم.

  مسئول دادگاه : ساکت باشید لطفا. تئاترمحتاج تماشاگرنما نبوده و نیست و نخواهد بود . خودم بعضاً در سالن‌های خصوصی تئاترهایی دیده‌ام که تماشاگر نداشته اند. بنابراین تماشاگر عددی نیست . تا بوده تماشاگران آمده‌اند و رفته‌اند و تئاتر ماندگار مانده و تمام.

  همسر تماشاگر : یعنی چه تمام ؟ وایستا ببینم........

  چای و نان پنیر معروف تمرینات تئاتری‌ها آماده است و سیروس همتی دمی استراحت می‌دهد . همتی با تی‌شرت مشکی و شلوار ورزشی سرمه‌ای رنگ سرحال و قبراق همپای سایر بازیگران تمرین می‌کند و از تمرین اظهار رضایت  دارد. در این حدفاصل آرزو نبوت که دو سال قبل هم در نمایش «هام» بازی داشت و در سریال «علی‌البدل» سیروس مقدم نقش جذابی را بازی کرد، درباره نقشش و حضور در این نمایش می‌گوید : بازی در صحنه همیشه برای من جذاب بوده و هست. او در نمایش نقش همسر تماشاگر را بازی می‌کند.

  علی یعقوب‌زاده که یار دیرین همتی است و خاطرات نسل ما به بازیش در فیلم «پرواز درشب» به کارگردانی رسول ملاقلی پور در نقش یک رزمنده کم سن و سال بر می‌گردد، نیز مختصر ومینی‌مال می‌گوید که در این نمایش  نقش یک بازبین دلسوز و کارشناس را بازی می کند.

  با اشاره همتی دور جدید تمرینات آغاز می‌شود و خنکی هوای داخل سالن و نشستن روی صندلی نرم و راحت سالن استاد ناظر زاده خواب را به سراغ چشمانم می‌آورد که با خوردن آب و گپی با میلاد عکاس سایت ایران تئاتر خواب از چشمانم می‌پرد.

  مسئول دادگاه : ای کسانیکه که ایمان آورده‌اید ، قیام‌کنندگان به عدالت باشید.

  مسئول دادگاه خطاب به تماشاگر معترض : چیزی خوردی؟

  تماشاگر معترض : هیچی.

  مسئول دادگاه : پس چیزی زدی بی پدر؟

  تماشاگر معترض : این چه طرز صحبت کردنه؟

  مسئول دادگاه : به کسی فحش دادی ، سلط آشغال سوزاندی ؟

  تماشاگر معترض : به من می‌آید چنین کارهایی را انجام بدهم ؟

  مسئول دادگاه : خیلی از چیزها و کارها بهت می‌آید . خس و خاشاکی ؟

  تماشاگر معترض ( با کلافه گی) : ای بابا 

  مسئول دادگاه : روی پیشانیت هم چیزی نوشته شده است؟

  تماشاگر معترض : روی پیشانیم چیزی دیدی؟ رو سرم شاخ دیدی یا دم؟گوشام مخملیه؟  تو منو چی فرض کردی ؟

  تمرین برای رسیدن یکی از بازیگران مدتی دچار وقفه می شود.

  سروش طاهری بازیگر – کارگردان پر کار و موفق تئاتر نیز در حدفاصل آماده شدن صحنه در باره نمایش و نقشش می‌گوید: با سیروس همتی تجربیات مشترک زیادی دارم و موقعی که پیشنهاد همکاری به من داد با کمال میل پذیرفتم. در این نمایش نقش یک وکیل متفاوت و جذاب را بازی می‌کنم. نکته مهم درباره سروش طاهری این است که اراده‌ای قوی دارد و درطول یک سال بیش از بیست کیلو از وزنش را کم کرد و با انرژی و توان بیشتری به کار بازیگریش ادامه می‌دهد و به من هم توصیه می‌کند با کمتر خوردن و مصرف میوه‌جات و چای سبز و قهوه می‌توانم مثل او به وزن ایده‌آل برسم.

  در ادامه کار با اشاره همتی تمرینات قطع می‌شود و همتی به بازیگران درباره بازیشان نکاتی را گوشزد می‌کند و می‌گوید : در لحظاتی که موقعیت کمیک به وجود می‌آید اگر تلاش کنید نخندید کارتان بهتر می‌شود و تماشاگر هم بیشتر با این صحنه‌ها درگیر می‌شود. او خطاب به آرزو نبوت می گوید؛ بهتر است سریع‌تر در صحنه حرکت کنی تا وقفه ای در روند نمایش رخ می‌دهد و نبوت هم توضیح می‌دهد که تلاشش را می‌کند تا فاصله‌ها به حداقل برسد .

  سیروس همتی در باره دکور واندازه صندلی‌ها تذاکراتی به طراح صحنه‌اش می‌دهد و با او وضعیت را چک می‌کند و می‌گوید با دکور کامل قطعا در میزانسن‌ها تغییراتی به وجود خواهد آمد و با افشین نیا در باره طراحی نور مشورت های لازم را انجام می دهد .

  همتی در باره جنس بازی‌ها هم از بازیگران می‌خواهد به دلیل مختصات نمایش حرکات بازیگران غلوآمیز و اگزجره تر باشد و آرزو نبوت به خوبی در بازیش این مسئله را رعایت می کند. او در ضمن متذکر می‌شود که ریتم نمایش به گونه‌ای تند باشد تا تایم نمایش از 75 دقیقه هم کمتر شود تا بتوانیم اجرای خوبی داشته باشیم و تماشاگر هم ارتباطش را تا به انتها با نمایش حفظ کند .

   

  با خاتمه صحبت همتی و پشت سر گذاشتن سه ساعت تمرین مستمر و خوب و درآمدن عرق بازیگران،  همتی خاتمه تمرین را اعلام می‌کند و بازیگران راضی و خوشحال خیلی سریع و خوشحال مثل محصل ها ساک و لباسشان را بر می‌دارند و عازم خانه می‌شوند و همتی متفکرانه وسط صندلی‌های سالن نشسته و به فرجام اجرایش فکر می‌کند .

   

   گفت وگو و گزارش از احمد محمد اسماعیلی

   

   
  مطالب مرتبط

  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

این شهید والا مقام را سردار امنیت می‌نامم
  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر

  این شهید والا مقام را سردار امنیت می‌نامم

  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر در واکنش به فقدان سردار قاسم سلیمانی گفت: امنیت و آسایشی را که امروز در فضای عمومی جامعه مان شاهد هستیم، شخصاً حاصل رشادت ها و جانفشانی های شخصیتی می دانم که به زعم خودم از او با عنوان «سردار امنیت» نام می برم.

  |

  از سوی دبیر سیزدهمین دوره جشنواره

داوران و هیئت انتخاب آثار جشنواره تئاتر خراسان جنوبی معرفی شدند
  از سوی دبیر سیزدهمین دوره جشنواره

  داوران و هیئت انتخاب آثار جشنواره تئاتر خراسان جنوبی معرفی شدند

  سید علی زمزم دبیر سیزدهمین جشنواره تئاتر استان خراسان جنوبی اظهار داشت: «سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر به میزبانی شهرستان بیرجند و در سه سالن آمفی تئاتر گلبانگ- تماشاخانه مرحوم استاد عبدالهی و تماشاخانه پروفسور کامیابی مسک در تاریخ های 22لغایت 24ابان ماه برگزار خواهد شد.

  |

  سیروس همتی در گفتگو با ایران تئاتر عنوان کرد:

آثار کتاب «در پی عشق دویدن» قطعاً مورد استقبال مخاطب قرار خواهند گرفت
  سیروس همتی در گفتگو با ایران تئاتر عنوان کرد:

  آثار کتاب «در پی عشق دویدن» قطعاً مورد استقبال مخاطب قرار خواهند گرفت

  ایران تئاتر: «در پی عشق دویدن» از آن دست آثار دفاع مقدسی است که در صورت اجرای درست و حرفه‌ای متون آن، قطعاً مورد استقبال مخاطب قرار خواهند گرفت.

  |

  در عمارت نوفل‌لوشاتو

بهزاد فراهانی نمایش «فولاد هرگز زنگ نمی‌زند» را افتتاح می‌کند
  در عمارت نوفل‌لوشاتو

  بهزاد فراهانی نمایش «فولاد هرگز زنگ نمی‌زند» را افتتاح می‌کند

  نمایش «فولاد هرگز زنگ نمی‌زند» به نویسندگیِ سیروس همتی و تهیه‌کنندگی و کارگردانیِ شیوا دیناروند، از بیست‌وچهارم شهریورماه، در عمارت نوفل‌لوشاتو اجرا خواهد شد. افتتاحیۀ آن، با حضور بهزاد فراهانی و تجلیل از سال‌ها فعالیت هنری این بازیگر و فیلمنامه‌نویس مطرح کشور همراه ...

  |

  در پاتوق ایران تئاتر با سیروس همتی به بهانه برگزاری تئاتر صاحبدلان

ارائه چشم‌اندازهای نو در تئاتر دینی یک ضرورت است
  در پاتوق ایران تئاتر با سیروس همتی به بهانه برگزاری تئاتر صاحبدلان

  ارائه چشم‌اندازهای نو در تئاتر دینی یک ضرورت است

  ایران تئاتر در آستانه برگزاری نهمین دوره تئاتر صاحبدلان، سلسله گفت‌و‌گوهایی را با صاحبنظران و فعالان هنرهای نمایشی و با محوریت بررسی ابعاد و زوایای تئاتر دینی صورت داده است. در اولین گفت‌وگو از این مجموعه نقطه نظرهای محمد مهدی رسولی را در این ارتباط خواندید و اینک گفت‌وگو ...

  |

  بررسی نمایش «چشم به راه میرغضب» در دوشنبه‌های نقد تئاتر

در انتظار گودوی ایرانی
  بررسی نمایش «چشم به راه میرغضب» در دوشنبه‌های نقد تئاتر

  "در انتظار گودو"ی ایرانی

  نمایش «چشم به راه میرغضب» نوشته و کار حسین کیانی در دوشنبه‌های نقد تئاتر مورد بررسی واقع شد. نمایشی که یک متن و اجرای دگرگون و متفاوت نسبت به «در انتظار گودو»ی ساموئل بکت است و هنوز در آن دو بُعد تراژدی و گروتسک در کنار کمدی نیازمند تقویت هستند و در عین حال بازیگران اجرا را به ...

  |

  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

می‌توانیم در ژانر تئاتر دینی به جایگاه خوبی در منطقه دست پیدا کنیم
  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  می‌توانیم در ژانر تئاتر دینی به جایگاه خوبی در منطقه دست پیدا کنیم

  سیروس همتی معتقد است؛ با برنامه ریزی و فعالیت‌های متمرکز قادر خواهیم بود به جایگاه خوبی در ژانر تئاتر دینی حتی در سطح فرا ملی و منطقه ای دست پیدا کنیم.

  |

  سیروس همتی در گفت وگو با ایران تئاتر خبر داد:

نمایش تمساح را در سالن چار سو روی صحنه می‌برم
  سیروس همتی در گفت وگو با ایران تئاتر خبر داد:

  نمایش تمساح را در سالن چار سو روی صحنه می‌برم

  در سال‌های اخیر سیروس همتی سوای حضور پر رنگش در بازیگری تئاتر و تصویر در حوزه کارگردانی هم مؤثر و درخشان ظاهر شده و دو نمایش پر مخاطب و جذاب «صبح به خیر» و «مزامزا» را در ساختاری جذاب با فضایی طنز به مخاطب ارائه کرده است. سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر در باره ...

  |

  نظرات کاربران