در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • مدیرعامل انجمن نمایش ایران در شیراز:

  تئاتر ابزار جدی برای کمک به فرهنگسازی است

  حمید نیلی مدیرعامل انجمن نمایش ایران گفت: پازل و جورچین تئاتر آن قدر گسترده است که نیاز به کمک همه ما دارد، لذا تئاتر استان ها نبض تپنده تئاتر کشور است.

  به گزارش ایران تئاتر از فارس، حمید نیلی، ظهر پنجشنبه پس از دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در جمع اعضای هیئت مدیره انجمن نمایش استان فارس قرار گرفت و به رایزنی با آنان در زمینه برنامه های این انجمن پرداخت.

  وی در حاشیه دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس  با بیان اینکه انجمن نمایش به دنبال تعامل با دیگر نهادهایی که فعالیت فرهنگی و هنری انجام می دهند است، عنوان کرد: هیچ ابزار جدی به اندازه تئاتر نداریم که به فرهنگسازی کمک کند و خیلی ها به چنین ابزاری نیاز دارند که انجمن تئاتر می تواند به عنوان یک انجمن مطمئن و متعهد مورد نظر قرار گیرد.

  نیلی با توجه به حوزه فرهنگ سازی در زمینه از حمایت از تولید ملی افزود: به ویژه در حوزه کودک و نوجوان چه جایی مناسب تر از انجمن نمایش برای این منظور وجود دارد که برآمده از هنرمندان تئاتر هر استان است.

  نیلی با تاکید مجدد بر تعامل سازی در زمینه تولید تئاتر، درخصوص اهمیت تئاتر استان ها، اظهار کرد: تئاتر استان ها نبض تپنده تئاتر کشور است؛ مادامی که ما به تئاتر استانی نپردازیم شاید خروجی خوبی نداشته باشیم،  کسانی که به عنوان اساتید این فن شناخته شده هستند، برآمده از تئاتر استان ها و شهرستان ها هستند.

  مدیرعامل انجمن تئاتر ایران با تاکید بر استعدادیابی در زمینه تئاتر، بیان کرد: برگزاری جلسات با اعضای هیئت مدیره انجمن های نمایش استان ها به دنبال اهمیت بخشیدن به این موضوع است.

  وی تصریح کرد: نهادهایی مانند شهرداری ها و استانداری ها که دغدغه فرهنگی و هنری دارند باید پای کار آمده و حمایت کنند؛ انجمن نمایش هم به نوبه خودش اگر احساس کند نیاز به همراهی است در این زمینه مشارکت می جوید.

  مدیرعامل انجمن تئاتر ایران با این وجود تصریح کرد: بر اساس تفاهم نامه ای که داریم اعلام آمادگی می کنیم و یاری می رسانیم اما این کفاف اجرای یک جشنواره به این بزرگی را ندارد جز اینکه تعامل پیش بیاید.

  وی همچنین مشارکت خانه تئاتر شیراز در برپایی جشنواره استانی را بسته به تمایل هیئت مدیره آن ارزیابی کرد و گفت: بالاخره همه ما تئاتری ها باید با هم تعامل کنیم و قطعا پازل و جورچین تئاتر آن قدر گسترده است که نیاز به کمک همه ما دارد.

  نیلی درباره اعزام به خارج گروه های تئاتری استان فارس هم تاکید کرد: باید گروه هایی که مورد نظر هستند برای اعزام به خارج در شورایی که به این کار اختصاص یافته مطرح شود تا مورد حمایت قرار گیرند.

  این درحالیست که صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در دیدار با اعضای انجمن نمایش استان فارس و مدیرعامل انجمن تئاتر ایران عنوان کرد: در صورتی می توان یک جشنواره ملی یا بین المللی تئاتر برای فارس در نظر گرفت که طرحی شاخص و علمی و عملی با رویکرد شاخص داشته باشد.

  حمید نیلی در حاشیه این سفر ضمن دیدار با هیات بازبینی آثار جشنواره تئاتر استانی فارس از زحمات ایشان قدردانی نمود ، رئیس انجمن هنرهای نمایشی ایران در دیار با معاون هنری و سینمایی مهدی رنجبر، با بیان اینکه تئاتر، هنر زنده ایست، افزود: برای پیشرفت این هنر زنده تنها راه، حمایت است؛ حمایت ما در گام نخست معنوی است که در وضعیت کنونی می توانیم با تعامل دیگر نهادها انجام دهیم.

  نیلی با این وجود حمایت از حرکت و جریان تئاتر شهرستان ها را مورد تاکید قرار داد و درخصوص حمایت از جشنواره استانی بیان کرد: ما بر اساس تفاهم نامه تعهد خود را انجام می دهیم و در زمینه تعامل هم که نیاز این بخش است بالاخره آن بودجه ای که انجمن به جشنواره اختصاص می دهد، اندک است، بنابر این انجمن ها باید آن قدر هنر به خرج دهند که تعامل را ایجاد کنند تا رویداد استانی مهمی نظیر جشنواره تئاتر به نتیجه برسد.

  حمید نیلی در ادامه سفر خود به شیراز با همراهی علیرضا محمودی رئیس انجمن هنرهای نمایشی فارس و جمعی از اعضا ستاد اجرایی جشنواره تئاتر استانی از سالن‌های نمایشی شیراز بازدید کردند و در جریان مشکلات و امکانات مورد نیاز سالن‌ها قرار گرفت.

  با توجه به برگزاری همایش کارون نامه نی نوا ، حمید نیلی به همراه صابر سهرابی مدیر کل ،مهدی رنجبر معاون هنری و سینمایی و محسن پرهیزگار مدیر حراست اداره کل فرهنگ و ارشادا اسلامی فارس  به تماشای تعزیه حضرت علی اکبر علیه السلام نشستند و پس از اجرای این تعزیه با هنرمندان آن به گفتگو پرداختند.

  در بخش بعدی دیدارها حمید نیلی ضمن حضور در کارگاه نمایش های تعزیه و آینی به سرپرستی علیرضا حیدرپور، با گروه نمایشنامه خوانی«واقعه خوانی شهادت نوروز» به نویسندگی و کارگردانی فرهاد ارشاد در همایش کارون نامه نی نوا که به مناسبت ماه محرم و هفته دفاع مقدس در شیراز برگزار گردید دیدار کردند و از اجرای نمایش «روی نی بندی» به کارگردانی اصغر سلطانی نژاد دیدن کرد.

  حمید نیلی در خاتمه با حضور در هیات هنرمندان و تکیه هنرمندان واقع در بوستان بعثت ضمن گفتگو با نیما زارع رئیس بسیج هنرمندان از نزدیک در جریان فعالیت های صورت گرفته در این برنامه قرار گرفت.

   

   
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر