در حال بارگذاری ...
با نمایش فیلم اجرای «بانو آئویی»

برگزاری جشن زادروز بهرام بیضایی در خانه هنرمندان ایران

جشن زادروز بهرام بیضایی با نمایش نسخه تازه‌ای از فیلم-اجرای «بانو آئویی» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایران تئاتر در برنامه جشن زادروز بهرام بیضایی که روز ۱۲ دی برگزار می‌شود، نسخه تازه‌ای از فیلم اجرای «بانو آئویی» به کارگردانی بهرام بیضایی و با بازی مژده شمسایی، پارسا پیروز فر ومهشاد مخبری به نمایش درمی‌آید. نمایش «بانو آئویی» نوشته «یوکیو میشیما» به کارگردانی «بهرام بیضایی» در سال ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ تالار قشقایی تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود.

علی‌رغم میل بیضایی به نمایش دادن آثاری ازجمله از سه‌آمی و شکسپیر و اکبر رادی، این تنها کارگردانی‌اش با متنی از نویسنده‌ای غیر از خودش است که بخت نمایش همگانی یافته است.

یوکیو میشیما بانو آئویی را بر اساس نوی کهنِ آئویی نو اوئه به سال ۱۹۵۴ نوشت. نمایشنامه سرگذشت آئویی نو اوئه از داستان گنجی را روزآمد کرده و در بیمارستانی به تصویر می‌کشد. هوشنگ حسامی این متن را به فارسی درآورده است.

بخشی از داستان نمایش: هیکارو شامگاهان به بیمارستانی می‌رسد که آئویی در آن بستری‌شده. پرستار از آشفتگی حال روانی آئویی می‌گوید و این‌که اینک تحت تأثیر دارو به خواب‌رفته است. پس از گفتگویی که در آن معلوم می‌شود که در شب‌های پیشین که هنوز هیکارو به بالین آئویی نرسیده بود زنی آراسته به عیادتش می‌آمده، پرستار می‌رود و آن زن مانند هر شب پیدا می‌شود. زن میان‌سال همانا یاسوکو روکوجو است که سالیانی پیش‌تر با هیکارو رابطه عاشقانه داشته است.

این جشن با همراهی جهانبخش نورائی، حمید امجد، افشین هاشمی و سحر عصر آزاد روز چهارشنبه ۱۲ دی، ساعت ۲۰، در تالار ناصری برگزار می‌شود.

ورود به این مراسم با رزرو صندلی آزاد است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران