در حال بارگذاری ...
 • مردی که ایستاده مرد

  سوگنامه خانه تئاتر در رثای حسین محب اهری

  حسین محب اهری، هنرمند بااخلاق و پیشکسوت تئاتر کشور پس از چند سال مبارزه با بیماری، دقایقی پیش دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر؛ در پی درگذشت این هنرمند خانه تئاتر، انجمن‌های وابسته به خانه تئاتر و هنرمندان به نامی مانند ایرج راد،اصغر همت و شهرام گیل‌آبادی سوگوارانه درگذشت این هنرمند را به خانواده تئاتر تسلیت گفتند.

  خانه تئاتر درگذشت هنرمند پیشکسوت و بااخلاق، حسین محب اهری را به جامعه هنر و خانواده‌ی وی تسلیت می‌گوید و از خداوند منان برای او طلب آرامش روح دارد.

  حسین محب اهری در 29 مهر سال 1330 در تهران متولد شد. در سال 1358 لیسانس ادبیات فارسی را از مدرسه عالی ادبیات و زبانهای خارجی دریافت کرد. او دوره آموزش بازیگری را در کارگاه نمایش، زیر نظر آربی اوانسیان در سال 1354 گذراند. محب اهری ایفاگر نقش‌های بسیاری در تئاتر، تلویزیون و سینما بود و در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بود. او پس از تحمل چند سال درد و رنج ناشی از سرطان سرانجام در بامداد 26 دی‌ماه 97 به دیار باقی شتافت. روحش شاد و یادش همواره در دل‌های مردم ایران‌زمین گرامی باد. مراسم تشییع پیکر حسین محب اهری پیکر حسین محب اهری صبح روز پنج‌شنبه تشییع خواهد شد.

  پیکر این بازیگر پیشکسوت، روز پنجشنبه ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا به خاک سپرده خواهد شد.

  شهرام گیل‌آبادی کارگردان تئاترو مدیرعامل خانه تئاتر

  خنده و درد را باهم داشت. مبارزه کرد تا نفسش به شماره افتاد. ماند تا به ما بیاموزد زندگی جای رزمی شریف برای ماندن است. رنجوری را به سخره گرفت تا چشم‌انداز تمام زیستن‌ها باشد. می‌گفت: باید زندگی کرد. باید کنار هم شادی درون داشت. می‌گفت: زندگی را باید زندگی کرد. کنار هم بودن را به ما آموخت. تا سه نشمارده بودیم بوی صمیمیت کلامش عالم را عطرآگین کرد. عمری ماند و بود تا بیاموزیم بودن را در کنار هم باید تجربه کنیم. حسین محب اهری رفاقت را با مردم با خنده‌هایش قسمت می‌کرد تا بگوید هنرمند مثل کف دست صاف است. رفیق رفته، ما جامانده‌ایم. تو مانده‌ای ما رفته‌ایم. قاب نگاه و خنده‌هایت روی دیوار دل مردم حک‌شده است. رفیقم اندوه ما بلند است که جاماندنمان را به رخ می‌کشد. یادت هست شادی را اکسیر گم‌شده دل‌های امروز می‌دانستی؛ یادت هست می‌خندیدی تا دنیا لبخندش را به همه نشان دهد. عزیز دل با این اندوه چه باید کرد؟ این دنیا برای تو کوچک بود می‌دانم. اندوه تو برای ما بزرگ است. حسین جان هیچ می‌دانی دلم قد یک دنیا برایت تنگ می‌شود؟ حسین محب اهری مرگ را تسلیم خود کرد. مرگ، زندگی را به من آموخت. صحنه زیبای زند گیت را با لبخند ترک کردی دوست جان‌عزیز؛ حتماً درصحنه انسانیت همیشه بازیگر اصلی دل‌های مردم می‌ماند.

  ایرج راد

  از در گذشت حسین محب اهری سخت آزرده ام. در سالهای اخیر با بیماری جنگید تا به هنرش تداوم بخشد. او با حضورش در صحنه پر توان و زنده بود.روحش شاد یادش گرامی

  اصغر همت

  حسین نمونه‌ی استثنایی در میان انسان‌هایی بود که اصرار برماندن دارند، زندگی را با همه‌ی سردی‌اش دوست دارند و از آن لبریزند، عاشق زندگی‌اند و به مرگ باور ندارند. او برای مبارزه با مرگ شمشیرش را از رو بسته بود، اما مرگ، مرگ است، کی پذیرد زندگی، پیروز نهایی اوست، باحوصله، ممکن است کمی عقب‌نشینی کند اما این از سیاستش حکایت دارد، درصحنه‌ی نهایی چنان غافلگیرت می‌کند که مجالی برای واکنش و فرار نمی‌گذارد، حالا هر چقدرمی خواهی مواظب باش که در تو رخنه نکند، در چشم به زدنی تو را خلع سلاح می‌کند و با خودمی برد آنجا که خاطرخواه اوست، مرگ سرنوشت محتوم همه‌ی موجودات است، دیروزود دارد اما سوخت‌وسوز ندارد، یاد او به‌عنوان نمونه‌ی مقاومت در برابر این حقیقت زندگی هرگز از یاد آشنایانش زدودنی نیست، روحش شادمان و یادش گرامی باد.

  انجمن بازیگران خانه تئاتر

  حسین گرامی از میان ما رفت و نرفت

  بدرود ... بدرود ای شکیبای شکوه ... بدرود ای جنگل سبز پر لبخند

  انجمن کوچک ما را به سوگ نشاندی و رفتی. تا بودی شورای رایزنی انجمن ما دریای صداقت و نُویّ بود. هماورد شبهای تیره و شطرنجی. هستی را با تمام نیروی قهرّیه اش به شوخی گرفتی و سالها به رزم و بزم و بازی با کودکان و نوجوانان رقصیدی.

  حاشا که رقصی چنین میانه‌ی میدانم آرزوست. حسین محب اهری پیشاهنگ ماندگاری و رزم با اهریمن بود و تا حافظه‌ای برای ما هنرمندان باقی است در کنار ما و با ماست.

  سفرش هرچند تلخ ولی عطر پاک رهایی داشت، به فرزندان و آنان که عاشقش بودند، تسلیت باد.

  انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر

  حسین محب اهری عزیز درگذشت

  ایشان همکاری گران‌قدر و پرانرژی برای نمایشگران عروسکی در تئاتر و تلویزیون بودند و یادشان در دل ما سبز خواهد ماند. روحشان شاد.

  کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه‌ی تئاتر

  عاشقانه ایستادگی کرد و جنگید و حتی در اوج روزهای سخت بیماری روی صحنه درخشید ...

  تصویر حسین محب اهری با لبخند همیشگی‌اش تا ابد بر دل هامان نقش بسته و یادآور واژه‌ی امید است.

  روحتان شاد و پر از آرامش ...

  انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر

  حسین محب اهری عزیز درگذشت.

  ایشان همکاری گران‌قدر و پرانرژی برای نمایشگران عروسکی در تئاتر و تلویزیون بودند و یادشان در دل ما سبز خواهد ماند. روحشان شاد‌.

   

   
  مطالب مرتبط

  مدیرعامل خانه تئاتر در مراسم بزرگداشت رکن‌الدین خسروی بیان کرد:

از او آموختیم که کارگردانی خلق یک جهان تازه است
  مدیرعامل خانه تئاتر در مراسم بزرگداشت رکن‌الدین خسروی بیان کرد:

  از او آموختیم که کارگردانی خلق یک جهان تازه است

  مدیرعامل خانه تئاتر در بزرگداشت رکن‌الدین خسروی ؛روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷ ساعت ۱۷:۳۰ در خانه تئاتر برگزار ‌شد، گفت: اولین چیزی که از ایشان یاد گرفتم، این بود که کارگردانی وخلق جهانی تازه است.

  |

  مدیرعامل خانه تئاتر در گفت‌وگو با ایران تئاتر مطرح کرد

طرح مسئله درآمد سلبریتی‌ها همجه‌ای بی‌پایه و ساختگی است
  مدیرعامل خانه تئاتر در گفت‌وگو با ایران تئاتر مطرح کرد

  طرح مسئله درآمد سلبریتی‌ها همجه‌ای بی‌پایه و ساختگی است

  شهرام گیل آبادی در خصوص طرح مسئله حضور سلبریتی ها در فعالیت های هنری گفت: شاهد هجمه‌ای هستیم که تنها شامل کمتر از نیم درصد از هنرمندان می‌شود و از سوی دیگر اساساً در حوزه فعالیت های تئاتری کمترین مصداق و موضوعیتی ندارد.  

  |

  ایرج راد در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

حذف معافیت مالیاتی ضربه‌ای به اصالت‌های هنری تئاتر است
  ایرج راد در گفت‌وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

  حذف معافیت مالیاتی ضربه‌ای به اصالت‌های هنری تئاتر است

  ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر در واکنش به لغو معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی-هنری از سوی سازمان امور مالیاتی به ایران تئاتر گفت: این اقدام ضربه ای به بدنه تئاتر کشور خواهد بود و کاسته شدن از اصالت های هنری و ارزش های کار فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

  |

  شهرام گیل‌آبادی در جمع ماهنامه انجمن کودک و نوجوان خانه تئاتر

تئاتر رسانه‌ای انسانی برای خلق جهان تازه است
  شهرام گیل‌آبادی در جمع ماهنامه انجمن کودک و نوجوان خانه تئاتر

  تئاتر رسانه‌ای انسانی برای خلق جهان تازه است

  شهرام گیل‌آبادی در چهل و یکمین ماهنامه توکا گفت: اگر تئاتر تبدیل به یک نظام و یک زنجیره ارتباطی شود می‌تواند توسعه ارتباطات و ارتباطات توسعه را در خود تعریف کند که در آن هرکسی نقش خود را به شکل فردی و در شکل جمعی می‌داند.

  |

  در ضیافت خانواده تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر مطرح شد:

نمایش کودک باید بخش اعظمی از آموزش کودکان باشد
  در ضیافت خانواده تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر مطرح شد:

  نمایش کودک باید بخش اعظمی از آموزش کودکان باشد

  شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر در مراسم افطاری کانون کودک و نوجوان گفت: واقعیت موضوع این است که نمایش تنها قالب جدی در عالم است با سه دریچه سمعی، بصری و هیجانی؛ اکنون جامعه نیازمند است تا فعالان نمایش کودک جمع شده و به همه بقبولانند این نوع نمایش باید بخش اعظمی از آموزش ...

  |

  مدیرعامل خانه تئاتر در ضیافت افطاری رییس جمهور با هنرمندان:

هنرمندان را برای رسیدن به حداقل حقوق مدنی یاری کنید
  مدیرعامل خانه تئاتر در ضیافت افطاری رییس جمهور با هنرمندان:

  هنرمندان را برای رسیدن به حداقل حقوق مدنی یاری کنید

  ضیافت افطاری رییس جمهور با اهالی فرهنگ و هنر روز گذشته برگزار شد که در این ضیافت مدیرعامل خانه تئاتر در سخنانی به تشریح مشکلات هنرمندان پرداخت.

  |

  نظرات کاربران