امشب در تالار وحدت
برگزیدگان رقابتهای ششگانه سیو هفتمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
اسامی برگزیدگان بخشهای مختلف سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر در ۶ رقابت «مسابقه تئاتر بینالملل»، «مسابقه تئاتر ایران یک» ، «مسابقه تئاتر صحنه ای ایران دو»، «تئاتر خیابانی»، «دیگرگونههای اجرایی»، «نمایشهای رادیویی» معرفی شدند.
به گزارش ایران تئاتر، در اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر که عصر امروز شنبه 4 اسفندماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، حجتالاسلام محمدمهدی بهداروند مشاور مدیرکل هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، حمید نیلی مدیرعامل انجمنهای هنرهای نمایشی، همچنین جمعی مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان، گروههای نمایشی و علاقهمندان به هنرهای نمایشی برگزار شد، برگزیدگان بخشهای مختلف رقابتی این جشنواره معرفی شدند.
اسامی برگزیدگان بخشهای مختلف سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر در 6 رقابت «مسابقه تئاتر بینالملل»، «مسابقه تئاتر ایران یک» ، «مسابقه تئاتر صحنه ای ایران دو»، «تئاتر خیابانی»، «دیگرگونههای اجرایی»، «نمایشهای رادیویی» به شرح زیر است.
برگزیدگان بخش پوستر
تقدیر از: امید افرند برای پوستر مویرگ وسعید رضوانی برای پوستر چشم بر هم زدن
رتبه سوم: محمد افشار برای پوستر ال کلاسیکو
رتبه دوم: مهدی رایگانی برای پوستر طعم سگ
رتبه اول: مرتضی فرحناک برای پوستر گامی در بهشت گامی در دوزخ
برگزیدگان بخش عکس
سید امیر ریاضی برای عکاسی تبار و فرهاد جاویدی برای شوایک
رتبه سوم: شیوا خدابخش برای نمایش ماراساد
رنبه دوم: کیارش مسیبی برای عکاسی نمایش تئاتر
رتبه اول: لیلی صدیق برای مالی سویینی
برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی
رتبه سوم: سارا الهیان برای نگارش پریزاد و زهره شفیعی برای میرزیاس
رتبه دوم: مسعود محمدی قنبرلو برای نگارش چند روایت از چند زندگی مرتبط
رتبه اول: لیلی عاج برای نگارش سالی که دو بار پاییز شد
جوایز بخش دفاع مقدس
لوح تقدیر و ۵۰ میلیون ریال به سه نمایش «خنکای ختم خاطره» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ، «عند از مطالبه» به کارگردانی سامان خلیلیان و «دایک» به کارگردانی حامد عالمی تعلق گرفت.
همچنین شرکت مترو نیز که از حامیان جشنواره بوده، جایزهای را در بخش آموزشهای شهروندی به دو نمایش «خنکای ختم خاطره» و «از خط زرد فاصله بگیرید» به کارگردانی رضا رشادت اهدا کرد.
رویا تیموریان، هوشنگ توکلی، رضا بابک و محمدیاراحمدی از هنرمندان پیشکوت تئاتر بودند که در مراسم پایانی جشنواره تئاتر فجر از آنها تقدیر شد .
برگزیدگان آرایههای صوتی
بخش دیگرگونهها: مرتضی زارعی برای نمایش اپرای شماره #۱
ایران یک: حسین اکبرپور برای ما داریم از این خونه میریم
ایران دو: حسامالدین انوشیروانی برای دریاچه قو/ تقدیر از علیسینا رضانیا برای بازگشت
بینالملل:تندیس به فرشاد فزونی برای نمایش دستورالعملهای پرواز برای...
برگزیدگان طراحی نور
رتبه برتر: علیرضا میرانجم برای لانچر ۵
برگزیده: علی کوزه گر برای فیل در تاریکی
تئاتر ایران دو: محمود کریمی برای دریاچه قو
تندیس: رضا خضرایی برای شفیره
بخش بین الملل: ازگیل گارسیا زومئو برای یک تیاتر کوچک از انتهای دنیا
برگزیدگان طراحی حرکت
ایران یک: برگزیده نداشت
ایران دو:
رتبه برتر: مهدی شاه پیری برای شفیره
برگزیده: تینا لطفی برای دریاچه قو
بین الملل:برگزیده: احسان همت برای نمایش جادویت میکنم از بلژیک
برگزیدگان طراحی لباس
ایران یک:
رتبه برتر: زینب عبدی برای عروسی خون
برگزیده: بیتا نصر برای نمایش هار
ایران دو:
رتبه برتر: سارا حسین پور برای تاکسیدرمی
برگزیده: مهرنوش بلمه برای شفیره
بین الملل: برگزیده: آن موسیتسه برای نمایش زندگی احمقانه از گرجستان
برگزیدگان طراحی صحنه
نمایش خیابانی: مهدی حبیبی برای «کالبدشکافی یک اتفاق» و روح الله سنایی برای نمایش «نامیرا»
ایران یک:
رتبه برتر: مسعود صفری «رومئو و ژولیت»
برگزیده: سجاد امیرمجاهد برای نمایش «قضیه»
ایران دو:
رتبه برتر: رهام امامی برای نمایش «بازگشت»
برگزیده: سعید حسنلو برای پروانه الجزایری
بین الملل:
برگزیده: فرهاد فزونی برای دستور العملهای پرواز برای...
برگزیدگان طراحی چهره پردازی
ایران یک:
برتر: حمید مرادی برای قضیه
برگزیده: ندارد
ایران دو:
رتبه برتر: رویا حشمتی بردی دریاچه قو
برگزیده: ندارد
بین الملل: لعیا خرامان برای ابلوموف
برگزیدگان بخش موسیقی
خیابانی:
برگزیده: گروه موسیقی نمایش تئاترول و سوده خدری بردی لازمان، لامکان
مسابقه ایران یک:
رتبه برتر: میثم عبدی برای عروسی خون
برگزیده: عرفان مقدم برای رومئو و ژولیت
ایران دو:
رتبه برتر: بابک نصیرخواه برای شفیره
برگزیده: میلاد قنبری برای دریاچه قو
بینالملل: نوید گوهری برای پرومته طاعون
برگزیدگان نمایشنامهنویسی
دیگرگونهها:
برگزیده: حسین توازنی زاده برای نمایشنامه ارس
خیابانی:
رتبه برتر: پژمان شاهوردی برای نمایش این کجا و آن کجا
برگزیده: رضا بهرامی برای نمایش لازمان لامکان
نمایشهای رادیویی:
رتبه برتر: سولماز ملکی برای نمایش گونش
برگزیده: ندارد
ایران یک:
رتبه برتر: مونا احمدی برای سرزمینهای شمالی
برگزیده: علی کرسی زر و امیر ابراهیمزاده برای فرایند
ایران دو:
رتبه برتر: مرتضی شاه کرم برای عند از مطالبه
برگزیده: پیام لاریان برای پروانه الجزایری
بین الملل: علی شمس برای وقتی خروس غلط میخواند
برگزیدگان بازیگری مرد
خیابانی:
رتبه برتر: مصطفی کولیوندی برای کالبدشکافی یک اتفاق
برگزیده: ابراهیم حاج حیدری برای خرسهای پاندا....
رادیویی:
رتبه برتر: حسن جویره برای نمایش شبانه
برگزیده: میرطاهر مظلومی برای باد که مینویسد
ایران یک:
رتبه برتر: امیر نوروزی برای لانچر ۵
برگزیده: ابراهیم عزیزی برای فیل در تاریکی
ایران دو:
رتبه برتر: علی غابشی برای بازگشت
برگزیده: هومن حاج عبداللهی برای تناسخ سه تا ۳۵ تومان
بین الملل:
برگزیده: اصغر پیران برای نامبرده
برگزیدگان بازیگری زن
بخش دیگرگونهها:
برگزیده: سما موسوی برای آدمهایی که نمیبینیم
خیابانی:
رتبه برتر: نازیلا امینی برای تیک تاک
برگزیده: دلارام ترکی برای نمایش اهم
رتبه برتر: آزاده حیدرزاده برای مزار
برگزیده: ندارد
ایران یک:
رتبه برتر: مونا بارانی برای رومئو و ژولیت
برگزیده: آرزو عبداللهی برای آن شرلی یا موهای خیلی بلند
ایران دو:
رتبه برتر: ستایش رجایی نیا برای دریاچه قو
برگزیده: عاطفه پوربهرام برای دریاچه قو
بین الملل:
برگزیده: فاطمه معتمد آریا برای خنکای ختم خاطره
برگزیدگان کارگردانی
دیگرگونهها: احسان شایانفر برای نمایش گرم کردن
خیابانی:
رتبه برتر: امیر حسین شفیعی برای نامیرا
برگزیده: پژمان شاهوردی برای این کجا و آن کجا
رادیویی: پیمان غریب پناه برای ساحت گل
ایران یک:
رتبه برتر: سعدی محمدی برای نمایش مقدس
برگزیده: مهرداد مصطفوی برای فیل در تاریکی
ایران دو:
رتبه برتر: محمدرضا درند و سعید زندی برای پروانه الجزایری
برگزیده: رضا صابری برای دریاچه قو
بینالملل: علی اصغر دشتی برای نامبرده
برگزیدگان تهیهکنندگی
رادیویی: فرشاد آذرنیا برای نمایش باد که مینویسد
بهترین نمایش های سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
ایران یک: مهرداد مصطفوی برای فیل در تاریکی / علی کرسی زر برای فرایند
بین الملل: جایزه ویژه داوران با ۱۰۰۰ دلار: نرگس هاشم پور برای نمایش بچه گرگ ها/جایزه بزرگ بخش بین الملل با دو هزار دلار: علی اصغر دشتی برای نمایش نامبرده
در ادامه این مراسم ستاد برگزاری جشنواره از سه مجموعه تئاتری که در بخش «بعلاوه فجر» حضور داشتند، براساس شاخصههایی تماشاخانه مکتب تهران، تماشاخانه دا و عمارت نوفل لوشاتو با اهدای مبلغ ۳۰ میلیون ریال تقدیر کرد.
بخش بعدی این آئین به پاسداشت از سرهنگ پاسدار امید فرخی زنگنه که در حوزه تئاتر هم به نحوی فعالیت داشت، اختصاص پیدا کرد که در حادثه تروریستی اهواز به شهادت رسید.
هنگام پخش تصاویری از او و فرزندانش، مادر این شهید که در تالار وحدت حضور داشت با گریه و ضجههای بلند فضای متأثر کنندهای را رقم زد و حاضران در سالن ایستاده از مادر این شهید، همسر و فرزندانش تقدیر کردند.