در حال بارگذاری ...
  • جشنواره تئاتر فجر
  • ایران تئاتر بررسی می‌کند؛

    سهم چشمگیر استان‌ها از جوایز تئاتر فجر

    ایران‌تئاتر: دو روز از اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گذشته؛ با بررسی جوایز هر بخش، سهم استان‌ها و جوانان را از دریافت جایزه جشنواره تئاتر فجر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

    به گزارش ایران‌تئاتر امسال و در سی‌وهفتمین دوره جشنواره شاهد حضور گسترده نسل جوان و گروه‌ها از استان‌های مختلف کشور بودیم؛ رخدادی که که در دوره‌های گذشته کمتر شاهد آن بوده‌ایم. در دو مسابقه تئاتر صحنه‌ای ایران یک و دو مجموعا 52 اثر نمایشی حضور داشته‌اند؛ از این تعداد 29 اثر(56%) از تهران و 23 اثر(44%) از سایر استان‌ها است. مجموع نامزدهای دریافت جایزه در این دو مسابقه 91 عنوان بود که در این بین سهم آثار تهران 41 عنوان(45%) و آثار استان‌ها 50 عنوان(55%) بود؛ یعنی با وجود حضور بیشتر آثارنمایشی از تهران در این 2 مسابقه، عناوین نامزدی دریافت جوایز آثار استان‌ها بیشتر بود. حال در این گزارش با بررسی جوایز هر بخش، سهم استان‌ها و جوانان را از دریافت جایزه جشنواره تئاتر فجر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

     

    مسابقه‌ تئاتر بین‌الملل

    در این بخش 25 اثر نمایشی شرکت داشته‌اند؛ 19 اثر از ایران و 6 اثر از کشورهای دیگر. در این بخش نامبرده با 7 کاندیداتوری، پیشتاز نمایش‌ها بود و پس از آن دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان، پرومته طاعون و وقتی خروس غلط می‌خواند با 6 کاندیداتوری حضور داشتند. بعد از آن 5 کاندیداتوری برای نمایش‌های خنکای ختم خاطره و او بود. بعد از آن دو نمایش جادویت می‌کنم و و ابلوموف سه کاندیداتوری داشتند. دو نمایش یک هفته راه رفتن در بهشت از شیراز و و پسرها پسرند با دو کاندیداتوری و فقط استخوان‌ها ، سوآرم، یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا، نمایش از آمل، زندگی احمقانه، استیو جابز و استرالیا با یک کاندیداتوری در این بخش حضور داشتند. فرشاد فزونی برای طراحی صدای نمایش دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان،  لعیا خرامان برای طراحی گریم نمایش ابلوموف، آن موسیتزه برای طراحی لباس نمایش زندگی احمقانه از گرجستان،  فرهاد فزونی برای طراحی صحنه نمایش دستورالعمل های پرواز برای خدمه و خلبان،  ازگیل گارسیا رومئو برای طراحی نور نمایش یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا، احسان همت برای طراحی حرکت نمایش جادویت می‌کنم، نوید گوهری برای موسیقی نمایش پرومته/طاعون،  علی شمس برای نمایش نامه وقتی خروس غلط می خواند، اصغر پیران برای بازیگری نمایش نامبرده، فاطمه معتمد آریا برای بازیگری نمایش خنکای ختم خاطره، علی اصغر دشتی برای کارگردانی نمایش نامبرده، نرگس هاشم پور برای نمایش بچه گرگ ها(بهترین‌های مسابقه تئاتر بین‌الملل) و علی اصغر دشتی برای نمایش نامبرده(جایزه بزرگ مسابقه تئاتر بین‌الملل) برگزیده‌های این بخش بودند که استا‌ها در آن سهمی نداشتند.

     

    مسابقه‌ تئاتر ایران یک

    در این بخش 29 اثر نمایشی حضور داشته‌اند؛ 20 اثر از تهران و 9 اثر از استان‌های دیگر که خراسان رضوی با 3 نمایش در کاندیداتوری پیشتاز استان‌ها بود. در این بخش نمایش فیل در تاریکی و رومئو و ژولیت از خراسان رضوی با 5 کاندیداتوری، پیشتاز نمایش‌ها بودند. در رتبه بعدی نمایش عروسی خون از بندر دیر بوشهر با 4 کاندیداتوری حضور داشت. بعد از آن نمایش‌های ویتسک، لانچر5، نقاشی اشر و فرآیند با 3 کاندیداتوری حضور داشتند. رتبه بعدی با 2 کاندیداتوری برای نمایش‌های آقامحمدخان، قضیه، مده‌آ، آنشرلی با موهای خیلی قرمز از چهارمحال و بختیاری، سردسیر از خراسان رضوی و و سرزمین‌های شمالی بود. در پایان نمایش‌های ما داریم از این خونه می‌ریم از خراسان رضوی، تصعید، هار و مقدس  با 1 کاندیداتوری حضور داشتند. حسین اکبرپور برای طراحی آرایه‌های صوتی نمایش ما داریم از این خونه می ریم از خراسان رضوی، حمید مرادی برای طراحی گریم نمایش قضیه، زینب عبدی برای طراحی لباس نمایش عروسی خون از بندر دیر بوشهر(عنوان برتر)، بیتا نصر برای طراحی لباس نمایش هار(عنوان برگزیده)، مسعود صفری برای طراحی صحنه نمایش رومئو و ژولیت از خراسان رضوی(عنوان برتر)، سجاد امیر مجاهد برای طراحی صحنه نمایش قضیه(عنوان برگزیده)، علیرضا میرانجم برای طراحی نور نمایش لانچر5(عنوان برتر)، علی کوزه گر برای طراحی نور نمایش فیل در تاریکی(عنوان برگزیده)، میثم عبدی برای موسیقی نمایش عروسی خون از بندر دیر بوشهر(عنوان برتر)، کیان حسین موسیقی نمایش آقا محمد خان(عنوان برگزیده)، مونا احمدی برای نمایشنامه سرزمین های شمال(عنوان برتر)، علی کرسی زر و امیر ابراهیم زاده برای نمایشنامه فرایند(عنوان برگزیده)، امیر نوروزی برای بازیگری نمایش لانچر 5(عنوان برتر)، ابراهیم عزیزی برای بازیگری نمایش فیل در تاریکی(عنوان برگزیده)، مونا بارانی برای بازیگری نمایش رومئو و ژولیت از خراسان رضوی(عنوان برتر)، آرزو عبدالهی برای بازیگری نمایش آنشرلی با موهای خیلی قرمز از چهارمحال و بختیاری(عنوان برگزیده)، سعدی محمدی عبد برای کارگردانی نمایش مقدس(عنوان برتر)، مهرداد مصطفوی برای کارگردانی نمایش فیل در تاریکی(عنوان برگزیده)، مهرداد مصطفوی برای نمایش  فیل در تاریکی و علی کرسی زر برای نمایش فرایند (برگزیده مسابقه تئاتر ایران یک) برگزیده‌های این بخش بودند؛ که از 18 جایزه 6 جایزه در این بخش سهم استان‌های دیگر بود.
     

    مسابقه تئاتر ایران دو

    در این بخش 23 اثر نمایش حضور داشتند؛ 9 اثر از تهران و 14 اثر از استان‌های دیگر و بیشترین کاندیداتوری مربوط به استان‌های دیگر بود و استان اصفهان با 4 نمایش در بخش‌های مختلف کاندید شده بود. در این بخش نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی با 10 کاندیداتوری پیشتاز نمایش‌ها بود. در رتبه بعدی نمایش شفیره با 6 کاندیداتوری حضور دارد. بعد از آن نمایش بازگشت از خرم‌آباد با 5 کاندیداتوری بودند. بعد از آن نمایش‌های یک خانواده محترم، تاکسیدرمی از اهواز و پروانه الجزایری از کرمانشاه با 4 کاندیداتوری حضور داشتند. بعد افرا از اصفهان با 3 کاندیداتوری، سر میز شام از اصفهان، خرده نان، عند از مطالبه، استرالیا از اصفهان و سانتی‌متر با 2 کاندیداتوری و گزارشی مرگبار از فصل سیاه خواب از بوشهر، دام از اصفهان و تناسخ سه تا سی و پنج تومن با 1 کاندیداتوری حضور داشتند. حسام الدین انوشیروانی برای طراحی آرایه صوتی نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی، رویا حشمتی برای طراحی گریم نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی، سارا حسین پور برای طراحی لباس نمایش تاکسیدرمی از اهواز(عنوان برتر)، مهرنوش بلمه برای نمایش شفیره(عنوان برگزیده)، روحان امامی برای طراحی صحنه نمایش بازگشت از خرم‌آباد(عنوان برتر)، سعید حسنلو برای طراحی صحنه نمایش پروانه الجزایری از کرمانشاه(عنوان برگزیده)، محمود کریمی برای طراحی نور نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی(عنوان برتر)، رضا خضرایی شاد برای طراحی نور نمایش شفیره(عنوان برگزیده)، مهدی شاه پیری برای طراحی حرکت نمایش شفیره(عنوان برتر)، تینا لطفی برای طراحی حرکت نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی(عنوان برگزیده)، بابک نصیر خواه برای موسیقی نمایش شفیره(عنوان برتر)، میلاد قنبری برای موسیقی نمایش دریاچه قو(عنوان برگزیده)، مرتضی شاه کرم برای نمایشنامه عند از مطالبه( عنوان برتر)، پیام لاریان برای نمایشنامه پروانه الجزایری از کرمانشاه(عنوان برگزیده)، علی غابشی برای بازیگری نمایش بازگشت از خرم‌آباد(عنوان برتر)، هومن حاج عبدالهی برای بازیگری نمایش تناسخ سه تا سی و پنج تومن(عنوان برگزیده)، ستایش رجایی نیا برای بازیگری نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی(عنوان برتر)، عاطفه پور بهرام برای بازیگری نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی(عنوان برگزیده)، محمدرضا درند و سعید زندی برای کارگردانی نمایش پروانه الجزایری از کرمانشاه(عنوان برتر) و رضا صابری برای کارگردانی نمایش دریاچه قو از خراسان رضوی(عنوان برگزیده) برگزیده‌های این بخش بودند؛ که از 20 جایزه 14 جایزه سهم دیگر استان‌های کشور بود. همچنین نمایش دریاچه قو رضا صابری از خراسان رضوی 8 جایزه این بخش را از آن خود کرد.

     

    نمایش‌های رادیویی

    در این بخش 10 اثر حضور داشتند؛ 4 اثر از تهران و 6 اثر از استان‌های دیگر. در این بخش ساعت گرگ و باد که می‌نویسد با 4 کاندیداتوری پیشتاز این بخش بودند. پس از آن گونش از اردبیل با 3 کاندیداتوری، شنود از رشت با 2 کاندیداتوری و شبانه از اصفهان، مزار از بجنورد، حفره‌ای در زمین و عزت تا ثریا از شیراز با 1 کاندیداتوری حضور داشتند. سولماز ملکی برای نمایشنامه گونش از اردبیل، حسن جویره برای بازی در نمایش شبانه از اصفهان(عنوان برتر)، میرطاهر مظلومی برای بازی در نمایش باد که می نویسد(عنوان برگزیده)، آزاده حیدر زاده برای بازی در نمایش مزار از بجنورد، پیمان قریب پناه برای کارگردانی نمایش ساعت گرگ و فرشاد آذرنیا برای تهیه‌کنندگی نمایش باد که می نویسد برگزیده‌های این بخش بودند؛ که از 6 جایزه 4 جایزه سهم استان‌های دیگر بود.

     

    تئاتر خیابانی

    در این بخش 22 اثر حضور داشتند؛ 4 اثر از تهران و 18 اثر از استان‌های دیگر. در این بخش درها به روی چه کسی باز می شوند از آستانه اشرفیه با 4 کاندیداتوری پیشتاز این بخش بود. بعد از آن نمایش‌های کالبدشکافی یک اتفاق از کرج، نامیرا،  این کجا و آن کجا از بروجرد و اهم با 3 کاندیداتوری، آغوش بی مهر زمین از سیاهکل، لازمان لامکان از بوشهر، خرس های پاندا به روایت ساکسیفونیستی که متولد دهه شصت بود از خمینی‌شهر، هشتگ لاکچری از تفرش  و تیک تاک از بوکان با 2 کاندیداتوری و  مشترک مورد نظر، بیگانگی از آمل  و دایره مربع مستطیل از سنندج با 1 کاندیداتوری در جشنواره حضور داشتند. مهدی حبیبی و روح اله سنایی برای طراحی صحنه نمایش نامیرا، گروه موسیقی تئاترول(احمد جعفری، علی خاتمی، محمدرضا نریمانی) و سوده خدری برای موسیقی نمایش لازمان لامکان از بوشهر، پژمان شاهوردی برای نمایشنامه این کجا و آن کجا از بروجرد(عنوان برتر)، رضا بهرامی برای نمایشنامه لازمان و لامکان از بوشهر(عنوان برگزیده)، مصطفی کولیوندی برای بازیگری نمایش کالبد شکافی یک اتفاق از کرج(عنوان برتر)، ابراهیم حاج حیدری برای بازیگری نمایش خرس های پاندا به روایت ساکسیفونیستی که متولد دهه شصت بود از خمینی‌شهر(عنوان برگزیده)، نازیلا امینی برای بازیگری نمایش تیک تاک از بوکان(عنوان برتر)، دلارام ترکی برای بازیگری نمایش اهم(عنوان برگزیده)، امیرحسین شفیعی برای کارگردانی نمایش نامیرا(عنوان برتر) و پژمان شاهوردی برای کارگردانی نمایش این کجا و آن کجا از بروجرد(عنوان برگزیده) برگزیده‌های این بخش بودند] که از 10 جایزه این بخش 7 جایزه سهم استان‌های دیگر بود.  

     

     دیگرگونه‌های اجرایی

    در این بخش 14 حضور داشتند؛ 13 اثر از تهران و 1 اثر از خراسان رضوی. در این بخش 5 اثر آدم‌هایی که نمی‌بینیم، اپرای شماره 01# تهران، ارس، گرم کردن و مواجهه با ورنوس فادرانی از تهران کاندیدا شدند. مرتضی زارعی برای طراحی آرایه‌های صوتی نمایش اپرای شماره 01# تهران، رضا سعیدی برای طراحی صحنه نمایش مواجهه با ورنوس فادرانی، حسین توازنی زاده برای نمایشنامه ارس، سما موسوی مفخر برای بازیگری نمایش آدم هایی که نمی بینیم و  احسان شایانفرد برای کارگردانی نمایش گرم کردن برگزیده‌های این بخش بودند؛ که ایتان‌های دیگر سهمی از جوایز این بخش ندارند.

     

    بخش عکس

    در این بخش 5 اثر کاندید شدند؛ سید امیر رضا ریاضی از کرمان، شی وا خدابخش از تهران، فرهاد جاوید از تهران، کیارش مسیبی از تهران و لیلی صدیق از تهران و لیلی صدیق رتبه اول، کیارش مسیبی رتبه دوم و شی وا خدابخش رتبه سوم را کسب کردند؛ که استان‌های دیگر سهمی در جوایز این بخش ندارند.

     

    بخش پوستر

    در این بخش نیز 5 اثر کاندیده شده‌اند؛ محمد افشار از مشهد، امید افرند از تهران، مرتضی فرحناک از قم، سعید رضوانی از تهران و مهدی رایگانی از تهران و مرتضی فرحناک رتبه اول، مهدی رایگانی رتبه دوم و محمد افشار رتبه سوم را کسب کردند که از 3 جایزه، 2 جایزه سهم استان‌های دیگر است.

     

    بخش نمایشنامه‌نویسی

    در این بخش 7 اثر کاندید شدند؛ Z.MA.1080 نوشته محبوبه عرب‌قنبری از شهر ری، سالی که دوبار پاییز شه نوشته لیلی عاج از تهران، میرزیاس نوشته زهره شفیعی از تهران، چند روایت از چند زندگی مرتبط نوشته مسعود محمدی‌قنبرلو از اردبیل، پریزاد نوشته سارا الهیان از تهران، ضمایر نوشته همایون حجازی‌نیا از تهران و عاشقانه‌های لجنی نوشته مهدی علی‌پور‌اصل از تبریز. لیلی عاج رتبه اول، مسعود محمدی‌قنبرلو رتبه دوم و سارا الهیان رتبه سوم را کسب کردند؛ که سهم استان‌ها از 3 جایزه این بخش، 1 جایزه بوده است.

     

     

     

     

     




    نظرات کاربران

  • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
  • جشنواره گام دوم
  • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر