در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • علی اکبر عبدالعلی‌زاده در شب تئاتر دانشگاهی :

  تئاتر دانشگاهی ماهیتی مولد دارد

  علی اکبر عبدالعلی‌زاده سردبیر سایت ایران تئاتر در مراسم شب تئاتر دانشگاهی گفت: امکان تجربه کردن رویکردهای تازه در تئاتر دانشگاهی بیش از هر جای دیگر فراهم است و تئاتر دانشگاهی به خودی خود ماهیتی مولد دارد.

  به گزارش ایران تئاتر، مراسم شب تئاتر دانشگاهی، شامگاه ۲۱ اسفند با حضور محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و جمعی از اساتید دانشگاهی در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد و در ابتدای  این مراسم از علی اکبر عبدالعلی زاده سردبیر سایت ایران تئاتر تقدیر شد.

  تقدیر از سردبیر سایت ایران تئاتر در مراسم شب تئاتر دانشگاهی با حضور دکتر سرسنگی، عضو هیات علمی دانشکده هنرهای نمایشی و محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری صورت گرفت.

  علی اکبر عبدالعلی زاده پس از دریافت لوح تقدیر و هدیه خود ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره تئاتر دانشگاهی بابت توجه خاصه به حوزه رسانه گفت: واقعیت این است که پروسه اطلاع رسانی رویدادهای تئاتری در سایت ایران تئاتر حاصل یک تلاش گروهی است که بدون هیچ تعارفی تمام اعضا و افراد فعال در این رسانه که گستره کشوری دارد زحمت اصلی را در این خصوص می‌کشند. طی 3 سال اخیر ما تلاش کردیم تا در بسته ای برای انتشار اخبار تئاتر و پرداختن به موضوعات تئاتری در همه وجوه آن نداشته باشیم. همانطور که اطلاع دارید ایران تئاترارگان رسمی خبر تئاتر است که انجمن هنرهای نمایشی ایران صاحب امتیاز آن است. این رسانه یک پایگاه مرکزی دارد با 33 سایت مستقل در هر استان که نیروهای مستقر آن در استان‌ها اطلاعات و اخبار هر نقطه از کشور را به فراخور اولویت‌های خود در این سایت‌ خود انتشار می‌دهند؛ و در نهایت گزیده ای از این اخبار را در سایت مرکزی ایران تئاتر نیز منتشر می‌کنیم. بنابراین دانشگاه های سراسر کشور می توانند از سایت استانی خود نیز بهره ببرند.

   او در ادامه سخنانش افزود: پیش از حضورم در ایران تئاتر هم ، همواره سعی کرده‌ام در رسانه‌هایی که فعالیت داشتم این توجه تمام قد برای تئاتر دانشگاهی اتفاق بیفتد. به این دلیل که تصور می‌کنم خیلی از رخدادهایی که ما قرار است در عرصه حرفه ای از آن بهره برداری کنیم بنیادش در تئاتر دانشگاهی  اتفاق می‌افتد.

  این منتقد و پژوهشگر ادامه داد: به دلیل کمبود وقت از تعاریف و اهمیت تئاتر دانشگاهی می‌گذرم و در این فرصت کوتاه تنها به چند نکته ای که به گمان من در این سال‌ها در برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاه مورد غفلت واقع شده اشاره می‌کنم. همانطور که تجربیات حرفه‌ای و نخبه گرایانه تئاتری در تئاتر دانشگاهی رخ می‌دهد، فکر می‌کنم یکی از وظایف تئاتر دانشگاهی این است در نحوه برگزاری جشنواره از فراخوان تا روال انتخاب آثار، همچنین ساختار اجرایی  و اداری برگزاری یک جشنواره و بخش ستادو صف ،بخش‌ها هم تجربیات تازه را عرضه کند.لازم است جشنواره تئاتر دانشگاهی علاوه براینکه در ساختار محتوایی پیشرو باشد حتی در ساختار اجرایی و ستاد و صف هم الگوهای تازه را به جشنواره های حرفه ای عرضه کند . یعنی در مرحله فراخوان و داوری و افتتاحیه و اختتامیه و ... الگوهای تازه را جایگزین الگوهای کهنه نماید .

  سردبیر سایت ایران تئاتر در ادامه سخنانش در این مراسم خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد هستیم آفت‌هایی که در جشنواره‌های بین المللی و حرفه ای رخ می‌دهد در جشنواره دانشگاهی هم تکرار می‌شود. به عنوان مثال خیلی اتفاقات پژوهشی در  این جشنواره شکل می‌گیرد، اما این‌ها هیچوقت مکتوب، کلاسه و عرضه نمی‌شوند. در حالی که همانظور که اشاره شدحتی در بخش ساختار ستادی این بخش دانشگاهی است که باید بگوید چه الگوهایی کهنه شده و ما در بخش حرفه ای باید آن‌ها را کنار بگذاریم؛ یا اینکه چه الگوهای تازه ای خواه در عرصه تجربه‌های جهانی و خواه با ابتکار نیروهای مولد داخلی خودمان در دانشگاه قابلیت جایگرینی با الگوهای پیشین را دارند. همیشه در دیدارها و جلساتی که با دبیران جشنواره‌ها داشته‌ام، خواهش کرده‌ام که به این بخش توجه کنند؛ چرا که امکان تجربه کردن رویکردهای تازه در تئاتر دانشگاهی بیش از هر جای دیگر فراهم است و ماهیت تئاتر دانشگاهی به خودی خود ماهیتی مولد است که می‌تواند سردمدار چنین تجربه‌هایی باشد.

   مراسم شب تئاتر دانشگاهی  با حضور مدیران ، اساتید ، هنرمندان و اهالی رسانه برگزار شد . در این مراسم محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر ناظرزاده کرمانی عضو هیئت‌علمی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، دکتر اسماعیل شفیعی عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر، دکتر محمدرضا خاکی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر سعید اسدی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران، علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده مدیر پرتال تئاتر ایران و سردبیر سایت ایران تئاتر، سامان خلیلیان، مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی برای حاضرین سخنرانی کردند . همچنین  از تلاش‌ها و حمایت‌های مهندس عسکری، دکتر سرسنگی، دکتر ناظرزاده کرمانی، دکتر امینی و علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده تقدیر شد.
  نظرات کاربران

 • جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
 • جشنواره گام دوم
 • جشنواره ملی تئاتر خرمشهر