در حال بارگذاری ...
 • با طرح «نوروز نمایش»؛

  برنامه‌های «روز ملی هنرهای نمایشی» اعلام شد

  اداره کل هنرهای نمایشی جزئیات برنامه‌های نوروزی و برنامه ویژه‌ «روز ملی هنرهای نمایشی» با عنوان نوروزِ نمایش را اعلام کرد.

  به گزارش ایران تئاتر اداره کل هنرهای نمایشی با آغاز به کار تماشاخانه‌های دولتی در ایام نوروز و تدارک برنامه‌ای تحت عنوان «نوروزِ نمایش» در روز هفتم فروردین ۹۸ برابر با «روز ملی هنرهای نمایشی»، سال جدید را آغاز خواهد کرد.
   امسال نامه‌ای از طرف اداره کل هنرهای نمایشی به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و دفاتر انجمن هنرهای نمایشی ارسال و در آن پیشنهاد شد که ویژه برنامه «روز ملی هنرهای نمایشی» در سراسر کشور با اولویت آغاز اجرای عمومی آثار نمایشی در نوروز و همچنین تدارک برنامه‌ای در روز هفتم فروردین ۹۸ با سرفصل‌های مشخص در دستور کار استان‌ها قرار گیرد.
  در تهران تماشاخانه‌های تابع اداره کل هنرهای نمایشی اعم از مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر فعالیت خود را از روزهای ابتدایی فروردین آغاز خواهند کرد. برنامه مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر به شرح زیر است:
  مجموعه تئاتر شهر در سالن اصلی خود از چهارشنبه هفتم فروردین به ادامه میزبانی از نمایش «ملاقات» به نویسندگی فردریش دورنمات با ترجمه، طراحی و کارگردانی پارسا پیروزفر می‌پردازد. این نمایش هر روز ساعت ۱۹: ۳۰ روی صحنه خواهد رفت.
  تماشاخانه سنگلج نیز با دو نمایش «طریقه حکومت گجرخان» و «وقایع اتفاقیه» از دوشنبه پنجم فروردین میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.
  «طریقه حکومت گجرخان» به نویسندگی مجید امرایی و با کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی از تاریخ ذکر شده، هر روز ساعت ۱۹: ۳۰ اجرا می‌شود. «وقایع اتفاقیه» به نویسندگی علی موسویان و کارگردانی شهرام عبدلی نیز از همان تاریخ، هر شب ساعت ۲۱ روی صحنه می‌رود.
  تالار هنر هم نمایش «ساعت هشت در کشتی» را از سه‌شنبه ششم فروردین روی صحنه خواهد داشت. نمایشی به نویسندگی آلریچ هاپ با ترجمه حسین فدایی‌حسین و طراحی و کارگردانی مریم کاظمی که هر روز ساعت ۲۰ اجرا می‌شود.
   در روز هفتم فروردین همزمان با «روز ملی هنرهای نمایشی» ویژه برنامه «نوروزِ نمایش» در شهر تهران به شرح زیر خواهد بود:
  ۱. ملاقات و عید دیدنی با هنرمندان پیشکسوت و صاحب تجربه
  ۲. جشنی محیطی و شادپیمایی در «روز ملی هنرهای نمایشی» که از ساعت ۱۶ در محدوده خیابان استاد شهریار، پارک دانشجو و محوطه تئاتر شهر برگزار می‌شود و شامل بخش‌هایی نمایشی نیز هست.
   بخش‌های نمایشی این شادپیمایی عبارتند از اجرای آیین اقوام ایرانی، اجرای نمایش‌های نوروزی (نوروزخوانی، خیمه شب بازی، گروه حاجی فیروزها، عروسک‌های بابا نوروز و ننه سرما)، اجرای دو نمایش خیابانی به نام‌های «عید اومد، بهار اومد» و «حاجی فیروز و بابا نوروز»، حضور عروسک‌های غول پیکر، نقالی توسط مرشد حسین زارعی، ضرب زورخانه توسط مرشد خرمی و قرائت پیام «روز ملی هنرهای نمایشی» توسط استاد داود فتحعلی‌بیگی.
  ۳. آغاز به کار نمایشگاه اسناد تئاتر ایران در مجموعه تئاتر شهر.
  دیگر برنامه اداره کل هنرهای نمایشی در نوروز و همزمان با «روز ملی هنرهای نمایشی»، اجراهای فصلی تئاتر خیابانی در سراسر کشور است. به همین منظور در تهران از هفتم تا ۲۸ فروردین محوطه تئاتر شهر هر روز از ساعت ۱۷ میزبان علاقه‌مندان به تئاتر خیابانی می‌شود. اسامی این نمایش‌ها و زمان اجرای هر کدام از آن‌ها در قالب خبری مستقل ارائه خواهد شد.
  «روز ملی هنرهای نمایشی» از سال ۹۶ در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید و امسال ویژه برنامه‌های این روز تحت عنوان «نوروزِ نمایش» برگزار خواهد شد. روز چهارشنبه ۲۲ اسفند پوستر «روز ملی هنرهای نمایشی» که توسط سعید رضوانی طراحی شده بود در منزل استاد محمدعلی کشاورز رونمایی شد.
  مطالب مرتبط

  داوود کیانیان در مراسم گرامیداشت روزملی وجهانی تئاتر در تالار هنر مطرح کرد:

امروز آغاز دومین صده تئاتر کودک و نوجوان در ایران است
  داوود کیانیان در مراسم گرامیداشت روزملی وجهانی تئاتر در تالار هنر مطرح کرد:

  امروز آغاز دومین صده تئاتر کودک و نوجوان در ایران است

  گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر با حضور بزرگان تئاتر کودک و نوجوان، هنرمندان و اهالی رسانه به همراه اجرای نمایش «ساعت هشت در کشتی» در تالار هنربرگزار شد.

  |

  دو نمایش جدید در تماشاخانه سنگلج

«وقایع اتفاقیه» و «طریقه حکومت گجرخان» به روی صحنه می روند
  دو نمایش جدید در تماشاخانه سنگلج

  «وقایع اتفاقیه» و «طریقه حکومت گجرخان» به روی صحنه می روند

  دونمایش «وقایق اتفاقیه» به کارگردانی شهرام عبدلی و «طریقه ی حکومت گجرخان» به کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی به ترتیب از 8 و 9 اسفند ماه 97 در تماشاخانه ی سنگلج به روی صحنه می روند

  |

  در گفتگو با مهر تشریح شد؛

وضعیت درمانی محمدعلی کشاورز و پیگیری وزیر ارشاد از وزیر بهداشت
  در گفتگو با مهر تشریح شد؛

  وضعیت درمانی محمدعلی کشاورز و پیگیری وزیر ارشاد از وزیر بهداشت

  سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن تشریح آخرین وضعیت درمانی محمدعلی کشاورز،‌ از پیگیری وزیر ارشاد برای تسریع در روند درمان این هنرمند پیشکسوت خبر داد.

  |

  پیام کورش زارعی به بهانه روز جهانی تئاتر:

بی‌شک تئاتر و هنرمندانش را باید قدر دانست
  پیام کورش زارعی به بهانه روز جهانی تئاتر:

  بی‌شک تئاتر و هنرمندانش را باید قدر دانست

  کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور در پیامی منتقدانه در این روزهای تعطیلی تئاتر کشور روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی ایران را تبریک گفت و از دولت محترم، ساکنین عزیز خانه ملت، مدیران ارشد فرهنگی و هنری کشور خواست تئاتر را یک شغل بدانند.

  |

  نظرات کاربران