در حال بارگذاری ...
 • جشنواره تئاتر فجر
 • امروز 7 فروردین 98 برگزار می‌شود

  اجرای ویژه‌برنامه‌های «روز ملی هنرهای نمایشی» در سراسر کشور

  ویژه‌برنامه «روز ملی هنرهای نمایشی» امروز هفتم فروردین ۹۸ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

  اداره کل هنرهای نمایشی با تدارک برنامه‌ای با عنوان «نوروزِ نمایش» امروز هفتم فروردین ۹۸ به استقبال «روز ملی هنرهای نمایشی»،  می‌رود. جشن محیطی و شادپیمایی در «روز ملی هنرهای نمایشی» که از ساعت ۱۶ در محدوده خیابان استاد شهریار، پارک دانشجو و محوطه تئاتر شهر برگزار می‌شود شامل بخش‌های نمایشی متعدد نیز هست.

  بخش‌های نمایشی این شادپیمایی عبارت‌اند از: اجرای آئین اقوام ایرانی، اجرای نمایش‌های نوروزی (نوروزخوانی، خیمه‌شب‌بازی، گروه حاجی‌فیروزها، عروسک‌های بابا نوروز و ننه سرما)، اجرای دو نمایش خیابانی به نام‌های «عید اومد، بهار اومد» و «حاجی فیروز و بابانوروز»، حضور عروسک‌های غول‌پیکر، نقالی توسط مرشد حسین زارعی، ضرب زورخانه توسط مرشد خرمی و خواندن پیام «روز ملی هنرهای نمایشی» توسط داود فتحعلی‌بیگی، و آغاز به کار نمایشگاه اسناد تئاتر ایران در مجموعه تئاتر شهر.

  خانه موزه خیمه‌شب‌بازی ایران هم به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی»، چهارشنبه هفتم فروردین با برنامه‌هایی چون برپایی نمایشگاه عروسک‌های سنتی، لوازم و عکس‌های خیمه‌شب‌بازی و همچنین اجرای قطعات نمایشی میزبان علاقه‌مندان می‌شود.

   

  ویژه برنامه‌های روز ملی هنرهای نمایشی در استان‌ها

  هنرمندان تئاتر استان اردبیل، در گرامیداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی، برنامه‌های مختلفی در سطح شهرستان‌های استان اردبیل برگزار می‌کنند. اجرای آیین استقبال از بهار با اجرای تکم گردانی و نمایش‌های آیینی و سنتی در شهرهای اردبیل، خلخال، مشگین شهر، بیله سوار، پارس آباد، سرعین، نیر و کلور خلخال؛ برگزاری آیین سنتی نمایشی نواوستی در اردبیل، همچنین  دیدار چهره به چهره با هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر استان از جمله برنامه‌های نمایشی بمناسبت نوروز و روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر در این استان است.

  انجمن نمایش یزد نیز با دعوت از همه گروه‌های نمایشی استان، آن‌ها را به حضور و نیز مشارکت در برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی تئاتر دعوت کرده و آثار نمایشی برگزیده، با برنامه ریزی صورت گرفته از سوی انجمن، روز هفتم فرودین به اجرای برنامه خواهند پرداخت. آیین بزرگداشت روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر، روز هفتم فروردین 98 از ساعت 16 تا 21 در محل گذر فرهنگ و هنر، با حضور مردم، هنرمندان و مسئولان استان برگزار خواهد شد.

  روز ملی هنرهای نمایشی در استان خوزستان با آغاز  «دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز» همراه خواهد بود. همچنین در این روز با حضور مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و مدیران تئاتر خوزستان با سه تن از پیشکسوتان تئاتر استان خوزستان دیدار و عید دیدنی صورت خواهد گرفت.در ادامه این ویژه برنامه و با توجه به حضور کاروان‌های راهیان نور در یادمان‌های دفاع مقدس خوزستان و با حضور حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران از جشنواره «سومین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور – هنر دفاع» در یادمان‌های دفاع مقدس خوزستان دیدن خواهد شد.

  ویژه برنامه روز ملی هنرهای نمایشی و جشن بزرگ هنرمندان تئاتر استان مرکزی هفتم فروردین ، همزمان با سایر نقاط کشور در ساوه برگزار خواهد شد؛ و در این جشن برنامه‌هایی نظیر اجرای نمایش آیینی سنتی، تجلیل از بزرگان ، هم اندیشی و برنامه ریزی سالانه برای فعالیت انجمن استان و ... روی خواهد داد .

   

  ویژه برنامه‌های نوروزی در استان‌ها همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی

  گروه‌های مختلف تئاتری در استان آذربایجان شرقی  برنامه‌های نوروزی خود را در حالی آغاز کرده‌اند که قرار است فعالیت‌های نوروزی در آذربایجان شرقی تا روز ملی هنرهای نمایشی نیز همراه شود و تا آخرین روز نوروز 98 ادامه داشته باشد.

  هنرمندان و فعالان تئاتری استان اصفهان  در رابطه برگزاری برنامه‌هایی ویژه ایام نوروز، گروه نمایشی «صحنه»، با همکاری آموزشگاه هنرهای نمایشی «متد»، اقدام به اجرای نمایش‌های آیینی،سنتی، نقالی، شاهنامه خوانی،  سیاه بازی، در این ایام با هدف ایجاد فضای شور ونشاط برای مسافران نوروزی نموده است. این اجراها از 25 الی 28 ، اسفند ماه ساعت 16، در  پاساژ گلریز ، شهر زرین شهر و در ادامه اجراهای خود ، از 3، الی 14، فروردین سال 98، به جز ایام سوگواری،   ساعت 17، در پارک ساحلی زرین شهر به کار خود ادامه خواهد داد.

  نمایش  ترکی «ارتولاما» به نویسندگی علیرضا فرید راد و کارگردانی حمیدرضا قزلباش  از 29اسفندماه 97 تا 12فروردین 98 صبح‌ها در گنبد سلطانیه و  بعد از ظهرها در بنای تاریخی رختشویخانه زنجان  اجرا خواهد شد .گفتنی ست این نمایش توسط گروه تئاتر پوپک و حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان زنجان تولید و آماده اجرا شده است.

  اجراهای تئاتر خیابانی در استان مرکزی هم از یکم فروردین با رویکرد استقبال از مسافرین نوروزی در اراک آغاز شده و تا انتهای ایام تعطیلات ادامه خواهد داشت.در ادامه سایر شهرستان‌های استان مرکزی تا ششم و هفتم نوروز ویژه برنامه‌های مناسبتی خود را شامل دورهمی های تئاتری ، نمایشنامه خوانی ، تجلیل از بزرگان و غیره با توجه به استقبال مخاطبان خود ، برگزار می‌کنند.

   برای دومین سال متوالی و در اجرای  آیین‌های ویژه نوروز تحت عنوان« نوروزگاه» هم اجرای نقالی و تخت حوضی از اول تا چهاردهم فروردین در دو سانس 10 و 16 در منطقه گردشگری گیان و گاماسیاب نهاوند برگزار می‌شود.

  استان قزوین نیز میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای نمایشی نوروزی در کشور است که طی آن آثار 24 گروه نمایشی برای شرکت در این رویداد هنری، برگزیده شدند که  از یک تا 13 فروردین 98 نزدیک به 400 اجرا در میادین، پارک‌ها و گذرهای شهر یزد خواهند داشت.

   هنرمندان تئاتر شهر بیرجند خراسان جنوبی هم با نمایش "خسیس» که اجراهایش را از 2 لغایت ۷فروردین 1398  همزمان با روز جهانی تئاتر  ساعت ۱۸  در مجموعه جهانی اکبریه بیرجند و در محوطه بازارچه صنایع دستی این مجموعه  اجرا می‌شود.

   

   

   
  مطالب مرتبط

  معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل خبر داد:

جشنواره تئاتر منطقه مغان آغاز به کار کرد
  معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل خبر داد:

  جشنواره تئاتر منطقه مغان آغاز به کار کرد

  هم‌زمان با روز ملی هنرهای نمایشی و با برگزاری آیینی در شهر مرزی پارس آباد، نوزدهمین جشنواره تئاتر منطقه مغان آغاز به کار کرد. این جشنواره روزهای دهم تا چهاردهم اردیبهشت خبر داد.

  |

  در جشن روز ملی هنرهای نمایشی در اهر عنوان شد؛

ضرورت حمایت مسئولان و هنرمندان از جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران
  در جشن روز ملی هنرهای نمایشی در اهر عنوان شد؛

  ضرورت حمایت مسئولان و هنرمندان از جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران

  جشن روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر با حضور علاقه‌مندان به هنر و مسئولان در سالن مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر برگزار شد.

  |

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد لاهیجان در مراسم روز ملی هنرهای نمایشی گفت :

هنرنمایش بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان تاثیر گذار است
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد لاهیجان در مراسم روز ملی هنرهای نمایشی گفت :

  هنرنمایش بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان تاثیر گذار است

  ویژه‌برنامه بزرگداشت روز جهانی تئاتر در لاهیجان با حضور دکتر فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد. فاضلی گفت: نمایش ازجمله هنرهای تأثیرگذار بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان است که می‌تواند آرامش‌بخش و شورآفرین باشد.

  |

  بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی

نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد
  بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی

  نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد

  ایران تئاتر : هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود .متن پیش رو باز خوانی بیانات مقام معظم رهبری ...

  |

  مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه جشن روز ملی هنرهای نمایشی به ایران تئاترگفت

هر روز ما باید روز تئاتر باشد
  مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه جشن روز ملی هنرهای نمایشی به ایران تئاترگفت

  هر روز ما باید روز تئاتر باشد

  مدیرکل هنرهای نمایشی روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر را بهانه‌ای برای شروع یک جشن عنوان کرد و گفت: آنچه که اهمیت دارد اینست که هر روز ما باید روز تئاتر باشد.

  |

  نظرات کاربران