در حال بارگذاری ...
داوود فتحعلی‌بیگی در گفت‌وگو با ایران تئاتر:

خمسه‌ای از نسل هنرمندان اصیل خیمه ‌شب‌ بازی بود

داوود فتحعلی‌بیگی در گفت‌وگو با ایران تئاتر از زنده‌یاد مرتضی خمسه‌ای به عنوان هنرمندی از نسل خیمه‌شب بازان اصیل ایران یاد کرد.

داوود فتحعلی‌بیگی نویسنده و کارگردان پیشکسوت عرصه نمایش‌های ایرانی در گفت‌وگو با ایران تئاتر به دنبال درگذشت مرتضی خمسه ای هنرمند عرصه خیمه شب بازی اظهار کرد: مرتضی خمسه‌ای از فرزندان استاد خمسه ای بزرگ آخرین بازمانده نسلی از هنرمندان بود که نمایش خیمه شب بازی را به شکل سنتی و اصیل اجرا می کردند. کاری که خانواده خمسه ای در این زمینه دنبال می کرد، در حقیقت ادامۀ سنت های خیمه شب بازی در دوره قاجاریه بود که این ویژگی ها مشخصاًٌ در شخصیت ها و عروسک های نمایش هایشان آشکار بود.

این هنرمند پیشکسوت نمایش ایرانی در پاسخ به اینکه با ازدست رفتن فعالان پیشکسوت نمایش های خیمه شب بازی چه آینده ای را می توان برای این هنر متصور بود، بیان کرد: اگرچه گروه هایی از هنرمندان نسل های جدید این شکل از نمایش ایرانی را دنبال می کنند، اما واقعیت این است که خیمه شب بازی و به طور کلی نمایش های ایرانی آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی گیرد و این جای گله مندی و تاسف بسیاری دارد. در هیچ کجای دنیا به نمایش های ملی کشورشان تا این اندازه مورد بی مهری قرار نمی گیرد. در این زمینه به طور مشخص باید وزارت علوم و دانشکده های هنرهای نمایشی را خطاب قرار داد که با بی اعتنایی به نمایش های ایرانی در روند فراموش شدن این هنرها نقش دارند.

دبیر جشنواره هنرهای آیینی و سنتی در همین زمینه افزود: متاسفانه خیمه شب بازى ما، تقریبا در معرض انقراض است. اگر یک فکر اساسى در این زمینه نشود و چند گروه جوان زبده، تربیت نکنیم که این‌ها تسلط به اجراى خیمه شب بازى سنتى باشند، مطمئناً تا چند سال دیگر مثل خیلى از نمونه‌هاى دیگر نمایش ایرانی، تنها اسمى‌از خیمه شب بازى در کتاب‌هاى تاریخ به جا خواهد ماند. دردناک‌تر از این چه مى‌تواند باشد؟ این کار‌ها هزینه بردار است و صرفا هم علایق شخصى نمى‌تواند در این زمینه جوابگو باشد. شما براى اینکه مجموعه‌اى از عروسک‌هاى خیمه شب بازى داشته باشید، شاید نیازمند به شصت تا صد عروسک باشید. ساخته شدن هر یک از این‌ها، کلى هزینه مى‌برد. دست کم باید یک سرى سیاست‌هاى تشویقى در پیش گرفته شود. یعنى وقتى قرار است جشنواره‌اى باشد به کسانى که مى‌خواهند خیمه شب بازى یا نمونه‌هایى از نمایش سنتى را کار کنند، توجه بیش‌ترى شود و اولویت را به آنها بدهند و موقعیتى را فراهم کنند و بگویند از کسانى که خیمه شب بازى کار مى‌کنند به چه میزان حمایت مى‌شود و یا اینکه تعدادى عروسک براى آنها بسازند. این کارها موجب تشویق گروه‌هاى مى‌شود. اگر در ارتباط با نمایش‌هاى سنتى سیاست‌هاى حمایتى در نظر گرفته نشود، مطمئنا زمینه‌هاى انقراض این‌ها را خودمان در مقام مسئول بیش‌تر فراهم مى‌کنیم.

 
مطالب مرتبط

همزمان با ولادت حضرت علی‌اکبر (ع) و روز جوان؛

قصه مبارک و کرونا درنخستین شب پخش آنلاین تئاتر
همزمان با ولادت حضرت علی‌اکبر (ع) و روز جوان؛

قصه مبارک و کرونا درنخستین شب پخش آنلاین تئاتر

نخستین شب پخش آنلاین تئاتر از تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به عنوان شب افتتاح پخش زنده اجرای گروه‌های نمایشی در طی شب‌های کرونایی کشورمان به روایت قصه مبارک و کرونا در قالب هنر سنتی و آیینی نمایش خیمه‌شب‌بازی ایرانی اختصاص داشت.

|

نظرات کاربران