در حال بارگذاری ...
علی رحیمی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر

تئاتر خیابانی از شیوه‌های اجرایی متنوعی بهره می‌برد

علی رحیمی کارگردان حاضر در اجراهای فصلی تئاتر خیابانی گفت: هر شیوه اجرایی در تئاتر خیابانی به شکل متفاوتی حضور و تعریف خود را به مخاطب ارائه می دهد.

علی رحیمی نویسنده و کارگردان نمایش «من کجا، شما کجا» که در این دوره از اجراهای فصلی تئاتر خیابانی حضور دارد، در گفت و گو با ایران تئاتر در خصوص درونمایه این اثر اظهار کرد: نمایش «من کجا، شما کجا» که پیش از به عنوان اثر منتخب در جشنواره تئاتر ماه معرفی شد،  به رفتارهای ناپسندی که بعضاَ در فضای مجازی شاهد آن هستیم می پردازد. شخصیت اصلی این نمایش که یکی از کاربران پرطرفدار شبکه های مجازی است که در اثر یک اتفاق برای دقایقی به کما می رود  و در این وضعیت است که متوجه رفتارهای ناپسندی که در صفحات مجازی از خود نشان داده می شود.

این هنرمند در ادامه با اشاره به فضای این نمایش نیز بیان کرد: طبیعی است که چنین درونمایه ای در یک فضای فانتزی روایت می شود و  از روایت واقع گرایانه فاصله می گیرد. در حقیقت این فضای فانتزی دست ما را باز می گذارد تا از عناصر و اجزای مختلفی برای روایت این داستان استفاده کنیم واز سوی دیگر قوه تخیل بیننده را نیز بتوانیم بیشتر درگیر کنیم. واقعیت این است که انتخاب فضای فانتزی را شخصاً برای روایت داستان هایی که حاوی نکات اخلاقی است، شیوه مناسب تری می دانم ؛ چرا که به تجربه متوجه شده ام پرداختن به چنین مسائلی در قالب اجراهای واقعگرایانه تا اندازه زیادی موجب پس زدن مخاطب می شود و چنان که باید از تاثیرگذاری مطلوب برخوردار نخواهد بود.

این کارگردان تئاتر همچنین در خصوص نحوه ارتباط  مخاطبین با نمایش های خیابانی عنوان کرد:  واقعیت این است که هر شیوه اجرایی در تئاتر خیابانی به شکل متفاوتی حضور و تعریف خود را به مخاطب ارائه می دهد. شاید در سال های ابتدای فعالیت هنرمندان کشور در عرصه تئاتر خیابانی، مخاطبان اغلب از  این اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است، چندان آگاه نبود و در طول اجرای نمایش بود که متوجه می شد آنچه در مقابلش اتفاق می افتد یک نمایش است. اما به مرور تماشاگران تئاتر خیابانی با اشکال مختلف اجراهای تئاتر خیابانی آشنا شده اند.   

 
نظرات کاربران