در حال بارگذاری ...
سعید اسدی در نشست رسانه‌ای با خبرنگاران عنوان کرد

تدوین برنامه پنج‌ساله تئاتر شهر با اولویت رویکرد فرهنگی

سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر صبح در نشست رسانه ای با خبرنگاران از تدوین برنامه پنج‌ساله این مجموعه با اولیت رویکرد فرهنگی خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر، نشست رسانه ای مدیر مجموعه تئاتر شهر صبح امروز سوم اردیبهشت ۹۸ با حضور خبرنگاران رسانه ها در تالار مشاهیر این مجموعه برگزار شد.

سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر در ابتدای سخنانش در این نشست در خصوص پیش بینی فعالیت های این مرکز در سال جدید گفت: مجموعه تئاتر شهر همچنان که می دانیم، از محورهای  تولید تئاتر حرفه ای کشور است و از ارزش تاریخی خاصی نیز برخوردار است؛ به طوری که به نوعی نماد تئاتر ایران شمرده می شود. بر این اساس برنامه بلند مدت پنج ساله ای را در تعامل با معاونت هنری وزارت ارشاد از سال گذشته برای فعالیت های آتی این مرکز پیش بینی کرده ایم که آغاز این فعالیت ها را در سال جدید شاهد خواهیم داد. در این خصوص دو محور فعالیت، شامل اجراها و رویدادها در نظر گرفته شده که امیدواریم با تعدد سالن‌هایی که در اختیار داریم و بازسازی برخی از آن ها بتوانیم خدمات بهتری را به هنرمندان و مخاطبان تئاتر ارائه دهیم. به این ترتیب در تعامل با معاونت هنری برای استقلال نسبی تئاتر شهر طی یک برنامه پنج ساله برنامه هایی داریم. برای تحقق چشم انداز آینده ما که تغییر رویکرد از سالن داری و عرضه امکانات به تولید اثر باید برنامه هایی برای کسب بودجه و دعوت از هنرمندان حرفه ای طراحی کرده ایم و در دل این مجموعه دفترهای متعددی تاسیس شده اند. یکی از این دفاتر، دفتر ارزیابی هنری است که به بررسی پیشنهادات و نظارت بر تولید برخی آثار نظارت خواهد داشت.

مدیر مجموعه تئاتر شهر همچنین با اشاره به برجسته کردن اولویت فرهنگی بر اولویت تجاری در رویکرد جدید خود به فعالیت این مرکز بیان کرد: با توجه به اینکه تئاتر شهر مهمترین مرکز دولتی تئاتر است رویکرد فرهنگی را مقدم بر بحث اقتصادی می دانیم؛ هرچند تجربه نشان داده تئاترهای با کیفیت قطعا با اقبال عمومی و اقتصادی نیز روبرو خواهند شد. در این ارتباط یکی از سالن‌های کوچک ما که به پلاتو اجرا مشهور شده بود به کارکرد پیشین خود باز خواهد گشت و به کارگاه نمایش تبدیل می شود که با انتشار فراخوانی رویکرد پژوهش محور آن را مطرح خواهیم کرد. در این ارتباط در گذشته هم پروژه هایی را در این مرکز داشته ایم از جمله پروژه قشقایی با فراز و نشیب‌هایی بوده که در کارگاه نمایش ما خودمان را به همان تاریخ متصل کنیم. که بر این اساس گروه های متقاضی می توانند ارائه هایی را در همین سالن در سالن چارسو، قشقایی و سایه همان روند همیشگی پیگیری خواهد شد. پیش از این فعالیت هایی که از بیرون سفارش می شده در پلاتو اجرا اتفاق می افتاد اما در سال ۹۸ هر آنچه که مبتنی بر پژوهش است در فضاهای طرح کارگاه نمایش انجام خواهد شد.

اسدی همچنین در ارتباط با تشکیل کارگروه های جدید در این مجموعه گفت: در بهسازی درونی تئاتر شهر روابط عمومی ماموریت های جدیدی خواهد داشت و جدای از فعالیت رسانه ای به فعالیت های تبلیغی هم خواهد پرداخت و حتی امیدواریم که بیلبورد مقابل تئاتر شهر به تلویزیون شهری تبدیل شود. از سوی دیگر نام این بخش به ترکیبی از ارتباطات، فعالیت های فرهنگی و آموزشی تغییر خواهد کرد. ذیل این عنوان به معرفی ترجمه های جدید، برگزاری پنل های تخصصی و ورکشاپ های تخصصی که پیش از این در فضاهای جشنواره ای برگزار می شد؛ خواهد پرداخت. محتوای مکتوب و تصویری که از این ورکشاپ ها تولید می شود در اختیار دیگران می گذاریم. در عین حال برای دانش افزایی و توان افزایی پرسنل و مخاطبان و تماشاگران برنامه هایی داریم. در همین زمینه میز نقد در تئاتر شهر برگزار می شود. تئاتر شهر می تواند فرصت تعامل بین هنرمندان، مخاطبان و منقدان را فراهم کند. دفتر تولید و جذب منابع دولتی و غیر دولتی و ایجاد زمینه اسپانسرینگ خصوصی و جذب سرمایه های خصوصی برای رونق تولید دفتر دیگری است که به زودی تاسیس خواهد شد. در ادامه این فعالیت ها، تورهای تئاترهای تولید شده در تئاتر شهر در ایران و حتی خارج از کشور را برنامه ریزی و اجرا خواهد شد که می تواند تحولی در فضای تولید ما در زمینه فرهنگی و تنوع اثر ایجاد خواهد کرد. مدیریت انسانی و اداری جدا شده و یک معاونت اجرایی درون تئاتر شهر ایجاد خواهد شد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر افزود: علاوه بر سالنهایی که اجرا ها را داریم اجراهای محیطی درون و بیرون این مجموعه احیا خواهد شد و تئاتر شهر بر تولید آنها نظارت بیشتری خواهد داشت که بخشی از سیاست نقش آفرینی در ساماندهی محیط پیرامون تئاتر شهر است. به جای حضور بساط گستران غیر فرهنگی درصدد ایجاد محیطی فرهنگی تر هستیم. به نظر می آید این فضاها سامان دهی شده و به عرضه محصولات هنری اختصاص یابد گذر فرهنگی بهتری در اطراف مجموعه خواهیم بود. اجراهای کافه ای تئاتر شهر را هم احیا خواهیم کرد.

وی سپس به تعمیرات تئاتر شهر اشاره کرد و گفت: یکی کارهایی که در ابتدای حضورم بر روی بهسازی امکانات و نوسازی سازه این بنای ملی و تاریخی و به روز رسانی آن صورت گرفت. بخشی از تامین هزینه ها از توان ما ارشادی ها خارج است اما در دفتر طرح های عمرانی و همینطور معاونت مالی وزارت خانه بخشی از بودجه مصوب و تخصیص نیافته سال ۹۶ به سال ۹۷ منتقل و برای تعمیر ماشینری سالن اصلی، قراردادی با یک شرکت دانش بنیان بسته شد. تلاش کردیم بدون تعطیلی سالن اصلی به شکل تدریجی از پاییز سال گذشته تا امروز بخشی از این کار انجام شده اما برای ادامه کار از ۱۵ اردیبهشت تا پایان کار این شرکت سالن اصلی تعطیل خواهد بود. برخی از تجهیزات ماشینری تعمیر و برخی دیگر تعویض خواهد شد و با تضمین و نظارت با تکنولوژی روزآمدی روبرو خواهیم شد. البته قولی برای پایان این تعمیرات نمی توانیم بدهیم اما امیدواریم که تا نیمه دوم این سالن فعال شود. صندلی های این سالن هم در پروسه بهسازی تعویض خواهد شد. صندلی های سالن چارسو هم تعویض شده و بزودی یک به سازی هم در این سالن خواهیم داشت. خریدهایی برای نور و صدای این سالن انجام شده و به زودی نصب خواهد شد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر ضمن اینکه از نگرانی اش در زمینه حفظ حریم و بنای تئاتر شهر سخن گفت در خصوص تعامل با هنرمندان و پذیرش طرح های آنهاهم گفت: پیش از این هنرمندان عادت داشته اند که مستقیما با مدیر تئاتر شهر ملاقات کنند و تمام جزییات را کارشان را توضیح دهند و من در اوایل حضورم به یک میرزا بنویس تبدیل شده بودم. ما برای جلوگیری از این مسئله از هنرمندان خواستیم پروپوزال و سابقه کاری شأن را ارائه دهند. در سال گذشته و قبل تر از آن سیصد پیشنهاد داشتیم که نود تای آنها پذیرفته شدند و سایر آنها نه اینکه رد شده باشند بلکه در اولویت سال ۹۸ قرار نگرفتند. براساس قانون متون باید به تصویب شورای ارزشیابی و نظارت برسد و پس از آن ما یک تفاهم نامه داخلی با آنها امضا خواهیم کرد. در این تفاهم نامه بندی اضافه شده که اگر گروهی در کمتر از چهل و پنج روز مانده به اجرا به هر دلیلی کارش را کنسل کند برای دو سال محروم می شود. این بند برای جلوگیری از خالی ماندن سالن است چرا که ما امکان تامین تئاتر با کیفیت در زمان کم را نداریم.

وی تصریح کرد: البته سال گذشته بابت اتفاقاتی که افتاد من تا حدی دچار مشکل و تاخیر در پاسخ به هنرمندان هم شدم؛ اما در سال جدید قول می دهم که در کمتر دو هفته از پذیرش یا عدم پذیرش طرح ها خبر خواهیم داد و در صورت پذیرش متن را خواهیم خواست و همه چیز به صورت مکتوب انجام می شود تا با تغییر احتمالی افراد بی نتیجه نماند. 

 
مطالب مرتبط

با اجرای «یه گازکوچولو»

فقیه سلطانی اولین نمایش تئاتر شهر در سال 99 را به صحنه می‌برد
با اجرای «یه گازکوچولو»

فقیه سلطانی اولین نمایش تئاتر شهر در سال 99 را به صحنه می‌برد

نمایش «یه گازکوچولو» به عنوان اولین نمایش تئاتر شهر در سال 1399 از روز سه شنبه دهم تیرماه با رعایت الزامات بهداشتی مربوط به سلامت تماشاگران و هنرمندان در تالار سایه این مجموعه روی صحنه می رود.

|

از سوی مدیریت تئاتر شهر؛

شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی مجموعه تئاتر شهر منتشر شد
از سوی مدیریت تئاتر شهر؛

شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی مجموعه تئاتر شهر منتشر شد

مدیریت مجموعه تئاتر شهر شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تالار های نمایشی این مجموعه بر اساس دستور العمل اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتشار اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا را منتشر کرد.

|

مدیر تئاتر شهر مطرح کرد

احتمال تولید نمایش‌های تازه برای پخش آنلاین
مدیر تئاتر شهر مطرح کرد

احتمال تولید نمایش‌های تازه برای پخش آنلاین

سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر درباره ورود این مجموعه به فضاهای آنلاین گفت: در این زمینه و با درنظر گرفتن اتفاقاتی که رخ داده، مطالعاتی انجام داده‌ایم. باید توجه داشت هنرمندان همیشه خلاقیت‌های فردی خود را دارند ولی ما در مجموعه تئاتر شهر باید با هدفی معین، در این فضا فعالیت ...

|

با صدور اطلاعیه‌ای از سوی مجموعه تئاتر شهر

برنامه اجراهای به تعویق افتاده اسفندماه 98 اعلام شد
با صدور اطلاعیه‌ای از سوی مجموعه تئاتر شهر

برنامه اجراهای به تعویق افتاده اسفندماه 98 اعلام شد

واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر با صدور اطلاعیه‌ای درباره نحوه اعلام برنامه‌های آینده تالارهای این مجموعه در سال 99 و اجراهای به تعویق افتاده اسفندماه سال 98 توضیحاتی را ارائه داد.

|

در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر به صحنه می‌روند
در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر

هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر به صحنه می‌روند

هشت اثر نمایشی منتخب تئاتر شهر که طی ماه‌های گذشته در تالارهای مختلف این مجموعه به صحنه رفته بود، هم‌زمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرند.

|

نظرات کاربران