در حال بارگذاری ...
ایرج راد در افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر»:

تئاتر ذهن، اندیشه و زندگی ما را اعتلا خواهد داد

افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر» عصر دیروز با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، هنرمندان و جمع کثیری از مردم در محوطه خانه هنرمندان برگزار شد. در این مراسم ایرج راد گفت: تئاتر جایگاه خلاقی است که ذهن، اندیشه و زندگی ما را اعتلا خواهد داد.

به گزارش ایران تئاتر بعدازظهر شنبه هفتم اردیبهشت 1398 محوطه خانه هنرمندان پر بود از شور و هیجان اجراهای محیطی، حضور هنرمندان، مسئولین و استقبال مردمی.
ابتدای این مراسم با دوچرخه سوارانی همراه بود که پرچم های «تئاتر ببینیم» را با خود حمل می کردند و با گروه کرال فیلارمونیک ایران آغاز شد، سپس ایرج راد پیام روز جهانی تئاتر را خواند و اصغر همت پیام روز ملی تئاتر را برای حاضران خواند، پس از آن شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و بهزاد فراهانی از اعضای هیات مدیره خانه تئاتر، تولد ایرج راد اعلام و گرامی داشتند.
سپس  جواد انصافی از سیاه بازان ایرانی گفت : سیاه بازی یکی از کامل ترین نمایش های ایرانی است، شخصیت سیاه ما سمبل توده زجر کشیده و ستم دیده مردم است، سمبل آزادی و فریاد است، فریادی را که مردم نمی توانند بکشند سیاه می کشد و همه چیزش خاص است، لباسش خاص است، زبانش خاص است، اسم خاص دارد، مبارک، یاقوت، زمرد الماس را برای نام گذاری اش استفاده کرده اند چون که سیاه ما مثل یاقوت قیمتی است، مثل الماس درخشنده است، سیاه ما پیرو خط سیاوش است، چشم پاک است، راستگوست، به ناموس کسی نگاه نمی کند و حتی اگر مجبورش هم کنند دروغ نمی گوید، سیاه می گوید «وش» ام را (صورتم را) سیاه می کنم اما دروغ نمی گویم.
در خلال این افتتاحیه ایرج راد گفت: ما هر سال هفته بزرگ‌داشت تئاتر را داشته‌ایم اما امسال با شور و حال دیگری در حال اجرای این برنامه داریم، در این مراسم دو نوع برنامه خواهیم داشت، برنامه هایی که در فضای باز برای عموم مردم خواهیم هستند،شادترند و برای ارتباط با آنها در نظر گرفته شده و برنامه های داخل فضای بسته از جمله نمایشگاه های عکس تئاتر، پوستر تئاتر و... که شکل تخصصی تری دارند و پانزده انجمن هرکدام به مناسبت هفته بزرگ‌داشت تئاتر برنامه ای خاصی را در دست اجرا خواهند داشت.
وی از مردم دعوت کرد تا در این مراسم حضور داشته باشند و توضیح داد: از همه مردم دعوت شده تا در این برنامه حضور داشته باشند. طبیعتا ما هر آنچه انجام می دهیم برای مردم است، تئاتر بدون مردم معنا و مفهوم پیدا نمی کند، بزرگ‌داشت تئاتر نیز به همین صورت است هر چه قدر مردم استقبال کنند باعث می شود شور و شوق بیشتری به وجود آید تا کارهای ارزشمندی تولید شود.
را در پایان گفت: باید تئاتر ببینیم، به‌خاطر اینکه تئاتر با زندگی، مسائل انسانی، بایدها و نبایدهای ما سر وکار دارد، تئاتر برگرفته از زندگی، انسانیت و مردم اتس و مردم باید با محتوای آنچه در زندگی‌شان در جریان است در ارتباط باشند، تئاتر تنها یک کلاس درس خشک نیست، تئاتر جایگاه خلاقی است که ذهن، اندیشه و زندگی ما را اعتلا خواهد داد.
شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر»، به دبیری محمودرضا رحیمی و با حمایت مالی بانک گردشگری از هفتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

لب کلام هنرمندان در گفت و گوهای هفته 2

نیاز به حمایت جدی از هنرمندان و برخی راهکارها
لب کلام هنرمندان در گفت و گوهای هفته 2

نیاز به حمایت جدی از هنرمندان و برخی راهکارها

ایران تئاتر- عباس عبدالعلی زاده: متن پیش رو مروری دارد بر مهمترین گفت و گوهای کوتاه و بلندی که هفته گذشته با موضوع هنرهای نمایشی روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت ها منتشر شده است. در گفت و گوهای این هفته برخی از هنرمندان راهکارهایی موثر برای برون رفت از بحران کرونا داده‌اند.

|

گزارش سخنگوی هیئت مدیره مرکزی خانه تئاتر از سومین جلسه هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر ؛

از انتخابات هیئت مدیره مرکزی تا تشکیل انجمن‌های صنفی فراگیر
گزارش سخنگوی هیئت مدیره مرکزی خانه تئاتر از سومین جلسه هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر ؛

از انتخابات هیئت مدیره مرکزی تا تشکیل انجمن‌های صنفی فراگیر

دوشنبه، نوزدهم خرداد، سومین جلسه هیات‌مدیره مرکزی خانه تئاتر در سال 99 با اکثریت اعضا تشکیل شد. در این جلسه، بسیاری از موارد مهمی که از چند ماه گذشته مطرح شده، بررسی و کارشناسی شد. اهمیت اصلی این جلسه، به‌دلیل امکان نزدیکی به انتخابات هیات‌مدیره مرکزی خانه تئاتر بود.

|

بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با ایرج راد(3)

بهترین راهکار برای این روزهای تئاتر استفاده از رسانه تلویزیون است
بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با ایرج راد(3)

بهترین راهکار برای این روزهای تئاتر استفاده از رسانه تلویزیون است

ایرج راد با تاکید بر اینکه لازمه تئاتر اجرای زنده و در حضور تماشاگر است و بدون بررسی و شناخت کافی نمی توان تئاتر را در فضای مجازی تعریف کرد، می گوید: در این بحران که امکان اجرای زنده نیست، بهترین راهکار استفاده از تلویزیون است.

|

دبیر جشنواره مجازی «تئاتر + خانه» عنوان کرد؛

جشنواره‌های مجازی مُسکن‌های خوبی برای شرایط این روزهاست
دبیر جشنواره مجازی «تئاتر + خانه» عنوان کرد؛

جشنواره‌های مجازی مُسکن‌های خوبی برای شرایط این روزهاست

محمودرضا رحیمی، دبیر جشنواره مجازی «تئاتر + خانه» گفت: اگرچه مقاومت‌هایی در برابر ظرفیت برخط صورت می‌گیرد اما آرام‌آرام واردشده و اثر خود را بر گفتمان‌های بزرگ از جمله تئاتر می‌گذارد.

|

نظرات کاربران