در حال بارگذاری ...
توسط یک کارگردان اردبیلی و با حضور هنرمندان جمهوری آذربایجان:

«مجلس قربانی سنمار» در جمهوری آذربایجان به روی صحنه می رود

غریب منوچهری، هنرمند پارس آبادی تئاتر کشور، نمایش«مجلس قربانی سنمار» اثر استاد بهرام بیضایی را با بازی هنرمندان آذری در شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان به روی صحنه می برد.

به گزارش ایران تئاتر از اردبیل، غریب منوچهری، هنرمند پارس آبادی تئاتر کشور، نمایش«مجلس قربانی سنمار» اثر استاد بهرام بیضایی را با بازی هنرمندان آذری در شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان به روی صحنه می برد.

غریب منوچهری از کارگردانان برجسته استان اردبیل و عضو گروه تئاتر مغان هنر پارس آباد این نمایش را حدود یک ماه است که با استفاده از بازیگران جمهوری آذربایجان و تئاتر دولتی لنکران برای اجرا آماده می کند.

این اتفاق در پی تعامل هنرمندان جمهوری آذربایجان و  جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان اردبیل انجام می گیرد. این کارگردان اردبیلی به دعوت تئاتر دولتی لنکران در آن شهر حاضر شده و به آماده سازی نمایش پرداخته است.

بازیگران نمایش از بازیگران  و هنرمندان سرشناس جمهوری آذربایجان بوده که در فستیوال های بین المللی مختلفی حضور داشته اند. این اتفاق و تعامل هنری مشترک برای دومین بار در شهر لنکران و تئاتر دولتی این شهر انجام می گیرد. پیش از این، نمایش «سلطان مار» دیگر اثر استاد بهرام بیضایی توسط خیرالله تقیانی پور آماده و اجرا گردید.

تئاتر دولتی لنکران و زیرمجموعه آن از جمله توحید حیدراف مدیر این  تئاتر، بازیگران و عوامل آن در اکثر رویدادهای هنری بین المللی حضور داشتند این هنرمندان و مجموعه تئاتری لنکران چندین بار در جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور داشته‌اند.

هنرمندان این گروه همچنین در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان حضور داشته و چندین اجرا در شهرستان‌های مختلف از جمله مشهد، رشت، تبریز و پارس آباد مغان داشته اند. نمایش «مجلس قربانی سنمار» توسط  عباد زاده ترجمه شده و طراحی و کارگردانی آن بر عهده غریب منوچهری است. از بازیگران شاخص این نمایش می توان به قابل قلی اف، صیاد علی اف، سوج الدین میرزایف، امین فرض الله یف،اشاره کرد.

این هنرمندان در فیلم ها و نمایش های مختلفی که در جمهوری آذربایجان تولید شده‌اند، حضور موفقی داشته و از چهره‌های سرشناس جمهوری آذربایجان هستند.

غریب منوچهری در کارنامه خود علاوه بر حضور در جشنواره های استانی، منطقه‌ای و کشوری و چند دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر، در کشور جمهوری آذربایجان با نمایش های «نعره خاموش اناالحق»در سال ۲۰۰۷ و « گرگ »در سال ۲۰۱۷ حضور داشته است.

اثر جدید این کارگردان که در جمهوری آذربایجان آماده می‌شود، قرار است در شهرهای مختلف ایران و آذربایجان و همچنین کشورهای دیگر به روی صحنه برود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران