در حال بارگذاری ...
 • یادداشت بر نمایش «کمیته نان»

  تئاتری از جنس مردم

  ایران تئاتر: نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج با موضوعِ زندگی کارگری با تمرکز بر معیشت کول‌بران از امروز در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. توماج دانش بهزادی به بهانه این نمایش یادداشتی را منتشر کرده است.

  به گزارش ایران تئاتر در متن یادداشت توماج دانش بهزادی آمده است: نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج با موضوعِ زندگی کارگری با تمرکز بر معیشت کول‌بران از امروز در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. این نمایش که دومین اثر عاج درباره مشکلات صنفی و معیشتی، اجتماعی و سیاسی کارگران است، در فضایی پرتنش به مسئله کول‌بَرها پرداخته و وضعیت زندگی‌های سخت طبقه کارگر را اجرا کرده است.
  نمایشنامه کمیته نان از جنس تئاتر است. تئاتری جدی و با دغدغه که از جنس مردم است. از عمق جامعه جان می‌گیرد و روح و جان جامعه را هدف قرار می‌دهد. لیلی عاج مثل همیشه مقاومت می‌کند در برابر ابتذال در برابر هیاهوی پرزرق‌وبرق تهی رسمی؛ او مؤمنانه به تئاتر و کارکرد والای تئاتر ایمان دارد. این بار هم به سراغ موضوعی کاملاً انسانی رفته و با ترس از تیغ سانسور و توقیف کارش که سال پیش اثرش را بر روح او گذاشت پا در این مسیر گذاشت و به سراغ انسان‌هایی رفت که ما با فراغ بال آن‌ها را کولبر می‌نامیم بدون اینکه به خود نهیب بزنیم چگونه به این اسم قانع کردیم خودمان را! آن‌ها نه کارگرند نه کارمند آن‌ها مجبورند به این... .
   انسان‌هایی شریف که تشنه کار هستند و اگر باشد باکم ترینش جهانی را آباد می‌کنند و اگر شک دارید به دیدن این نمایش بیایید. لیلی عاج با وسواس بدور از شعار و درشت نمایی ما را به خانه کارگرانی می‌برد که درگیر بحرانی می‌شوند که ریشه در ترس از بی‌عدالتی دارد. نمایشنامه با ضرب‌آهنگی نفس‌گیر خود را به مخاطب تحمیل می‌کند. کاراکترها به‌دقت طراحی‌شده‌اند. با لایه‌های گوناگون که رنگین‌کمانی از عواطف را درصحنه به تماشا می‌گذارند. ای‌کاش این نمایش‌ها از جانب مسؤولین امر در زمان تولید ازنظر مادی به بهترین شکل حمایت شود تا اضطراب و نگرانی از نبود منابع مالی تأثیر در اجرا نگذارد. گروه اجرایی از بازیگران خوب و ازخودگذشته تا طراحان درجه‌یک و همه عوامل با آگاهی از موانع بسیار عاشقانه در کنار کار ایستاده‌اند. منتظر دیدار شما مخاطبان واقعی تئاتر هستیم.
  مطالب مرتبط

  در توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد

«کمیته نان» روایتی انسانی از سوز فقر با شور عشق
  در توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد

  «کمیته نان» روایتی انسانی از سوز فقر با شور عشق

  شب گذشته سه شنبه 21 خردادماه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن بازدید از این مجموعه و گفتگو درباره محوطه تئاتر شهر و حواشی بوجود آمده به تماشای نمایش «کمیته نان» به کارگردانی لیلی عاج نشست. صالحی پس از تماشای نمایش توئیتی را منتشر کرد.

  |

  لیلی عاج در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

ادعایی ندارم که پرچمدار تئاتر کارگری هستم
  لیلی عاج در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

  ادعایی ندارم که پرچمدار تئاتر کارگری هستم

  ایران‌تئاتر: در کمیته نان لیلی عاج در بستری رئالیستی با نگاهی تلخ و برنده به سرنوشت تراژیک خانواده ای مهاجر و کارگر می پردازد که در چنبره جامعه مادی و سرمایه زده فعلی مجالی برای بقا پیدا نمی کنند. عاج در سال های اخیر با نمایش هایی که روی صحنه اجرا کرده نشان داده که طرح مسائل ...

  |

  طراحان نمایش «کمیته نان» معرفی شدند

  طراحان نمایش «کمیته نان» معرفی شدند

  به گزارش ایران تئاتر طراحان نمایش «کمیته نان» که قرار است از 22 اردیبهشت ماه به کارگردانی لیلی عاج در تالار قشقایی به صحنه برود، مشخص شدند.

  |

  نقدی بر نمایش نایب سرخی ها به کارگردانی لیلی عاج

انگار به محاق فراموشی رفته باشند
  نقدی بر نمایش نایب سرخی ها به کارگردانی لیلی عاج

  انگار به محاق فراموشی رفته باشند

  ایران تئاتر- رضا آشفته: لیلی عاج نویسنده و کارگردان نمایش نایب سرخی بر آن هست این بار نیز ما را متوجۀ یک نمایش اجتماعی کند که در آن ستمدیدگی یک عده بنده خدایی که به نان شب شان محتاج اند، در گیرودار تصمیم ها و اتفاقات پنهان دارندگان یک پاساژ در جنوب تهران دچار پریشانی شده اند چون ...

  |

  کارگردان حاضر در جشنواره تئاتر مهر عنوان کرد:

ادای دینی به زنان آسیب‌دیده در جنگ تحمیلی
  کارگردان حاضر در جشنواره تئاتر مهر عنوان کرد:

  ادای دینی به زنان آسیب‌دیده در جنگ تحمیلی

  لیلی عاج نویسنده و کارگردان نمایش «روزمرگی» اثر اجرایی خود در بخش مسابقه صحنه‌ای پانزدهمین جشنواره تئاتر مهر کاشان را ادای دینی به زنان آسیب‌دیده همشهری‌اش در جنگ تحمیلی دانست.

  |

  نظرات کاربران