در حال بارگذاری ...
 • از سوی دبیرخانه

  فراخوان سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس منتشر شد

  ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی می باشد و بدیهی است که نمایشنامه‌های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت.

  به گزارش تئاتر فارس ، سی امین دوره جشنواره تئاتر استانی به عنوان مهم­ترین رخداد تئاتری، با تمرکز بر اجراهای عمومی و با هدف ارتقاء سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر نقاط استان و نیز بهره­ گیری از ظرفیت ­های موجود در تئاتر، در دو بخش با تاکید بر محورهای تخصصی برگزار خواهد شد.

  در متن این فراخوان آمده است:

  محورهای مورد تاکید :

  نگاه ویژه و هنرمندانه به شعار سال (رونق تولید)؛ آسیب های اجتماعی ( طلاق، اعتیاد، کودکان کار، زن و خانواده )؛ بهره­ گیری از مفاهیم و جلوه­ های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران، توجه به ارزش ­های معنوی، اخلاقی و انسانی از موارد یاد شده است.

  توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، توجه به فرهنگ عامه و ارزش­ های بومی نقاط مختلف استان، نگاه کاوش ­گرانه به جامعه و اندیشه ­ورزی در مسائل اجتماعی ازطریق هنر تئاتر؛ نفی خشونت، تروریسم و جنگ­ طلبی و تلاش جهت ایجاد صلح جهانی و امید و نشاط محورهای با اهمیت دیگر این حوزه است.

   

  شرایط عمومی جشنواره در بخش صحنه ای، (رقابتی) :

  جشنواره در بخش صحنه ­ای و به صورت رقابتی برگزار می ­شود و صرفاً اختصاص به آثار ایرانی دارد که البته، متون اقتباسی (آدابته ایرانی شده) می­ توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و درمورد اقتباس آثار ایرانی با اخذ مجوز تایید از نویسنده یا ناشر به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند.

   

   بخش خیابانی، (غیر رقابتی) با موضوعات طلاق، اعتیاد، کودکان کار، امید و نشاط، زن و خانواده، رعایت حقوق شهروندی و توضیح آنکه آثاری که به این بخش از جشنواره راه یابد از امتیاز حضور در کارگاه های آموزشی و همکاری و مساعدت جهت اجرای عموم در طول سال بهره مند خواهند شد و جشنواره تئاتر استانی صرفا به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد. لذا گروه­ هایی که حدفاصل زمانی پس از اتمام جشنواره در سال ٩٧ (مهرماه) و تا قبل از١٥ شهریور ٩٨،آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده ­اند، می ­توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند.

   

  برای برگزاری منظم و شایسته جشنواره مهلت ثبت­ نام و ارسال مدارک اعلام شده در فراخوان، تمدید نخواهد شد. بدیهی است گروه­­ های متقاضی حضور در جشنواره می­بایست به محض انتشار فراخوان نسبت به انجام مراحل مورد نیاز اقدام نمایند و ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی در استان جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخش ­های مستقیم تئاتر فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استانی( سایت ایران ­تئاتر) به تاریخ اجرای عمومی آن اثر می ­باشد. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی لازم است مؤلفه ­ها و مشخصات کامل آثار در پورتال­ های استانی ثبت گردد.

  تمامی آثار حاضر در بخش رقابتی (مسابقه) جشنواره می ­بایست تا ١٥ شهریور ماه ٩٨ حداقل ٥ اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند که به تائید رئیس اداره شهرستان رسیده باشد. بدیهی است دریافت تعهد اجرای عمومی از گروه­ های متقاضی، به منظور انجام این مهم بعد از مهلت تعیین شده به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود. ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ٩٨ از سوی کارگردان به دبیرخانه جشنواره الزامی است. بدیهی است که نمایشنامه ­های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت.

  گروه های نمایشی متقاضی شرکت در بخش رقابتی جشنواره استانی می­ بایست براساس گاهشمار برگزاری جشنواره، فرم حضور در جشنواره، مجوز کتبی نویسنده و نیز ٤ نسخه فیلم از نمایش را که در یک پلان تصویربرداری شده باشد، به دبیرخانه تحویل نمایند. تأکید می ­شود که گروه ­های متقاضی نسبت به ضبط صدای واضح و با کیفیت و ثبت تصویری اثر، حساسیت و دقت بالایی داشته باشند تا در مراحل انتخاب آثار استانی دچار مشکل نشوند.

   نکته مهم اینکه از هنرمندان تقاضا می شود از ارسال فیلم تولیدات جنگ شادی و کمدی های صرفاً سرگرم کننده خودداری نمایند. شایسته است که ادارات و انجمن هنرهای نمایشی شهرستان ها نظارت ویژه ای در این مورد اعمال نمایند و یادآوری می شود که هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی که قبلاً در بخش نهایی هیچ یک از جشنواره ­های سراسری یا منطقه ­ای حضور نداشته، می­ تواند در مرحله نهایی جشنواره تئاتر استانی حضور یابد. شیوه بازبینی و نحوه انتخاب آثار نمایشی از میان متقاضیان حضور در جشنواره در دو مرحله و به این صورت که مرحله اول براساس نسخه فیلم ارسالی و در مرحله دوم (پس از انتخاب آثار واجد شرایط از میان آثار مرحله اول) به صورت حضوری توسط هیئت انتخاب آثار مورد بازبینی قرار خواهند گرفت.

   تعداد آثار پذیرفته شده در مرحله نهایی برای حضور در بخش رقابتی جشنواره برمبنای تصمیم شورای سیاست گذاری جشنواره  و بر اساس کیفیت آثار تعیین خواهد شد. بنابر تشخیص هیئت داوران، حداکثر دو اثر نمایشی به عنوان منتخب جشنواره استانی به اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هئیت داوران می­ توانند گزینه­ ای برای انتخاب نداشته باشند و هنرمندان می­ توانند اخبار مربوط به جشنواره را از طریق گروه روسای انجمن نمایش استان و سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس دنبال نمایند.

  شرکت­ کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست و یک نسخه از متن نمایشی مورد نظر (به صورت فایل  pdf و word   روی لوح فشرده  جهت ایجاد بانک نمایشنامه)، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری ­های جشنواره هستند. بدیهی است که اعتراضات مختلف در مورد تعداد آثار راه یافته به جشنواره و زمان بندی  اجراها و ... به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. درج دقیق مشخصات کامل گروه، شماره تماس، آدرس و ایمیل در فرم درخواست بسیار مهم است. چرا که در مراحل بعدی جشنواره این اطلاعات مبنای تصمیم ­گیری­ ها و امور ستادی قرار خواهند گرفت و چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام متقاضیان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد.

   

   گاهشمار برگزاری جشنواره:

  تمامی گروه های نمایشی که از تاریخ اول مهرماه ٩٧ تا ١٥ شهریور ٩٨ اجرای عمومی داشته اند می تواند با ارائه و یا ارسال مدارک مورد نیاز در بندهای قبل آمادگی خود را جهت حضور در جشنواره اعلام نمایند. بی تردید پس از تاریخ ٢٠ شهریور از دریافت هر گونه تقاضا برای شرکت در جشنواره معذور خواهیم بود. بازبینی مرحله اول ١ مهر ماه ٩٨ لغایت ١٥ مهر ماه ٩٨  (فیلم تئاتر)؛ بازبینی مرحله دوم  ٢٥ مهرماه  لغایت ٨ آبان ماه ٩٨ (بازبینی زنده) و اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی ١٥ آبان ماه ٩٨ است و برگزاری مرحله نهایی جشنواره نیز٢١ لغایت ٢٤ آبان ماه ٩٨ خواهد بود.

  مدارک گروه­ های متقاضی می­بایست مطابق با تاریخ اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد. لذا تاریخ پست مرسولات ملاک نیست و در پایان ستاد جشنواره ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه گروه ­های نمایشی استان، تقاضا دارد که آثار را بر مبنای کیفیت و ارتباط مؤثر با مخاطب تولید کنند  و ادارات ارشاد و انجمن نمایش شهرستان­ها در این راه تعامل موثری با هنرمندان برقرار نمایند .
  مطالب مرتبط

  در میان استقبال پرشور مردم هنردوست

آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی تئاتر شهروند شیراز برگزار شد
  در میان استقبال پرشور مردم هنردوست

  آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی تئاتر شهروند شیراز برگزار شد

  نخستین جشنواره ملی تئاتر شهروند شیراز ۲۲مرداد۱۳۹۸ با راهیابی هنرمندان و عروسک ها در همسایگی ارگ کریمخانی از ساعت ۱۸ آغاز به کار کرد و از ساعت۲۰:۳۰ با برگزاری آئین رسمی جشنواره افتتاح شد.

  |

  سهراب سلیمی در حاشیه بازبینی آثار منتخب استان فارس مطرح کرد:

معیار انتخاب آثار بر اساس کیفیت خواهد بود نه کمیت
  سهراب سلیمی در حاشیه بازبینی آثار منتخب استان فارس مطرح کرد:

  معیار انتخاب آثار بر اساس کیفیت خواهد بود نه کمیت

  استاد سهراب سلیمی عضو هیات انتخاب جشنواره تئاتر فجر در حاشیه حضور در شیراز جهت بازبینی نمایش‌های برگزیده استان فارس ، خاطر نشان کرد بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی دبیر جشنواره، معیار اصلی و تعداد آثار انتخابی بر اساس کیفیت خواهد بود.

  |

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:

سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی با رویکرد آموزشی برگزار می‌شود
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:

  سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی با رویکرد آموزشی برگزار می‌شود

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در جلسه برنامه ریزی و هماهنگی سیزدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی که با حضور سرپرستان گروه های نمایشی استان خراسان جنوبی برگزار شد با تاکید بر این که آموزش در تئاتر استان همواره دغدغه بوده و نیاز است به صورت جدی وارد این موضوع شویم، ...

  |

  صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

جشنواره ملی تئاتر شهروند زمینه ساز اتفاقات ارزشمند فرهنگی و هنری خواهد بود
  صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

  جشنواره ملی تئاتر شهروند زمینه ساز اتفاقات ارزشمند فرهنگی و هنری خواهد بود

  صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در گفتگو به مناسب افتتاحیه نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند ، کودک گفت: پیوند بین شهرداری شیراز و فرهنگ و ارشاد استان وجود داشت و دارد و این ارتباط و تعامل شکل گرفته است

  |

  از سوی دبیرخانه دائمی

فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر استانی لرستان منتشر شد
  از سوی دبیرخانه دائمی

  فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر استانی لرستان منتشر شد

  معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی کشور و انجمن هنرهای نمایشی لرستان و به استناد شیوه نامه برگزاری جشنواره های تئاتر استانهای کشور، سی ویکمین جشنواره تئاتر استان لرستان در سال 1389 که به عنوان سال رونق تولید ...

  |

  نظرات کاربران