در حال بارگذاری ...
شب گذشته صورت گرفت

اجرای مجلس فضل و فتاح در «شب تعزیه سنگلج»

مجلس فضل و فتاح اولین اجرای هنرمندان تعزیه در ویژه برنامه «شب تعزیه سنگلج» میزبان علاقه‌مندان به تعزیه شد.

به گزارش ایران تئاتر، شب گذشته شنبه ۴ خرداد مصادف با ۱۹ رمضان و روز ضربت خوردن حضرت علی (ع)، اولین مجلس از ویژه برنامه «شب تعزیه سنگلج» با حضور پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج در محوطه مقابل تماشاخانه سنگلج اجرا شد.

مجلس فضل و فتاح عنوان این مجلس بود که توسط گروه تعزیه حضرت سیدالشهداء (ع) به کارگردانی علاءالدین قاسمی اجرا شد روایت فتاح است که عاشق دختر عمویش اشکبوس می‌شود و موقعی که به خواستگاری او می‌رود، دختر شروطی دارد که مهم‌ترین آن کشتن علی (ع) است. 

مهدی قاسمی یکی از بازیگران این مجلس پیش از آغاز اجرا ضمن خوشآمدگویی به علاقه مندانی که آماده دیدن این نمایش می شدند، گفت: اینجا یکی از مکان های قدیمی در عرصه شبیه خوانی و تعزیه است و اساتید بزرگی در این تالار سنگلج ایفای نقش کرده و برنامه اجرا کرده اند.

وی افزود: به مدت سه شب در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. بنده افتخار دارم که در گروه تعزیه حضرت سیدالشهداء (ع) به سرپرستی استاد معظم تعزیه ، استاد والامقام دکتر علاءالدین قاسمی حضور دارم. قطعاً اغلب دوستان ایشان را می شناسند، چرا که در تلویزیون و در عرصه شبیه خوانی بسیار بسیار ید بیضایی دارند. این بزرگوار در فستیوال های خارج از کشور در آلمان، ایتالیا، انگلستان، فرانسه، آمریکا و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس به اجرای برنامه پرداخته اند.

این بازیگر در پایان سخنانش گفت: امیدوارم  بتوانیم ادای مطلب کنیم و حق مولا را ادا کنیم.

در ادامه این برنامه بازیگران این مجلس متشکل از مهدی قاسمی، حسین عقیقی، حسن عقیقی، قهرمان یوسفی، امیر حسن‌نژاد، جلال علیخانی و حسین صاحبدل بر روی سن موقتی که در خیابان بهشت و مقابل تماشاخانه سنگلج تهیه شده بود رفتند و به اجرای این روایت پرداختند.

این مجلس روایت فتاح همان قنبر غلام امام علی (ع) است که  وقتی به سن جوانی می رسد از دختر عمویش اشکبوس خواستگاری می کنند. اشکبوس با شرطی جواب مثبت می دهد. آن هم کشتن امام علی (ع) و آوردن سر او برایش بود. فتاح هم قبول می کند و راه مدینه را در پیش می گیرد.در راه به نزد علی (ع)می رسد و از او سراغ امام علی (ع) را می گیرد. امام علی (ع)در جواب به ایشان می گوید علی هم یک کسی همانند من است.با او چه کار دارید؟ در همین دیدار وقتی کرامات آن امام را می بیند از کردارش پشیمان می شود و به دین اسلام وارد می شود.

بخشی از گفت و گوهای بازیگران در این مجلس که به زبان نظم سروده شده به این شرح است:

صد شکر باد بت اعظم بزرگوار
بر اشکبوس داده چنین عزت و وقار
در زنگبار صاحب اجلال و دولتم
بگرفته است کل جهان مال و مکنتم
اندر زمانه هیچ غمی نیست در دلم
جز بغض مصطفی که بسرشته شد گلم
کی می‌شود بمن بت اعظم نظر شود
جسم علی به خاک و به خون غوطه‌ور شود

فتاح:
«داد از دست تو ای چرخ دنی
تا به کی داری به فتاح دشمنی»
عاشق دختر عموی خود شدم
از خودی رفتم ز خود بی‌خود شدم
سوزم از عشق رخ دختر عمو»
«عقل و عشقم هر دو گشته روبرو»

اشکبوس:
ای بخت واژگون شده‌ای دهر سند روس
«در خواب مرگ رفته مگر بخت اشکبوس»
چون هندوانه بغض علی در دلم بود
کی می‌شود که رفع چنین مشکلم شود
«خوابم حرام گشته و عیشم شده زبون
ای بخت همتی که علی را کشم بخون»

فتاح:
«عقل گوید با من شوریده حال
هان تو ای فتاح بگذر زین خیال
عشق گوید کی توانی بگذری
کار عشق است این نه کار سرسری»
عشق دریایی بود در هر طریق
چاره‌ای نبود به دریا جز غریق

 

 گفتنی است؛ در هنگام اجرای این مجلس از سوی تماشاخانه سنگلج که برگزارکننده این ویژه برنامه است، بسته های افطار میان حاضرین توزیع شد.

«شب تعزیه سنگلج» دوشنبه ۶ خرداد مصادف با ۲۱ رمضان و شهادت حضرت علی (ع) و چهارشنبه ۸ خرداد مصادف با ۲۳ رمضان از ساعت ۲۱ به ترتیب با اجرای مجالس «جوانمرد قصاب» و مجلس شهادت مولای متقیان علی (ع) اجرا خواهد شد میزبان علاقه‌مندان به تماشای تعزیه می‌شود.

 
مطالب مرتبط

با حضور بهترین تعزیه خوان‌های ایران

تلویزیون شب‌های محرم تعزیه نمایش می‌دهد
با حضور بهترین تعزیه خوان‌های ایران

تلویزیون شب‌های محرم تعزیه نمایش می‌دهد

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از آغاز ضبط تعزیه های ماه محرم برای پخش در تلویزیون خبر داد و گفت: این مجالس تعزیه از شب گذشته در حوزه کلید خورده و به زودی نیز برای 10 شب محرم آماده خواهد شد.

|

در گفت و گو با عرفان پورمحمدی عنوان شد

امسال در میدان ولیعصر تعزیه اجرا نمی‌شود
در گفت و گو با عرفان پورمحمدی عنوان شد

امسال در میدان ولیعصر تعزیه اجرا نمی‌شود

عرفان پورمحمدی که پنج سال است تعزیه حضرت اباعبدالله حسین و حضرت ابوالفضل عباس(ع) را در ایام محرم در میدان ولیعصر تهران اجرا می‌کند، گفت: به دلیل شیوع کرونا و تعداد بالای تماشاگران تعزیه و عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، محرم امسال این تعزیه را برگزار نمی‌کنم.

|

خاطره بازی با تئاتر - 1

کجا، کدام صحنه، کی می‌رسم به نقش
خاطره بازی با تئاتر - 1

کجا، کدام صحنه، کی می‌رسم به نقش

ایران تئاتر- حسین سینجلی: «خاطره بازی با تئاتر‌» همانطور که از عنوانش می‌توان فهمید ترکیبی‌ست از حرف‌ها و نوشته‌هایی از هنرمندان قدیمی و جدید تئاتر که به هزار دلیل باید خواند. نقبی‌ست به لحظات و خاطراتی که روی هم رفته و به مرور زمان شده تاریخ تئاتر ایران. چند سطری‌ست بابِ ...

|

در گفت و گو با مدیر تماشاخانه سنگلج مطرح شد

اعلام آمادگی اکثر گروه‌های نمایشی برای اجرا در سنگلج
در گفت و گو با مدیر تماشاخانه سنگلج مطرح شد

اعلام آمادگی اکثر گروه‌های نمایشی برای اجرا در سنگلج

پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج گفت: ما و کارگردان‌های تئاتر و مخاطبان نمی توانیم این شرایط را به طور کامل برنامه ریزی کنیم، پس تصمیم داریم همزمان با موقعیت‌ها پیش برویم ، با این حال افقی هم از آینده در ذهنمان داریم.

|

خیز تماشاخانه سنگلج برای بازگشایی

آغاز اجرای کابوسهای مرد مشکوک  از سوم تیر ماه
خیز تماشاخانه سنگلج برای بازگشایی

آغاز اجرای کابوسهای مرد مشکوک از سوم تیر ماه

نمایش« کابوسهای مرد مشکوک» به کارگردانی ملیکا رضی که اجراهای خود را در ماه اسفند سال گذشته و پیش از شیوع ویروس کرونا در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده بود، از سوم تیرماه مجددا به روی صحنه می‌رود.

|

بررسی فعالیت تماشاخانه‌های دولتی تهران در شش ماه نخست سال 98 شماره 5

تماشاخانه سنگلج؛ میزبان 6 نمایش
بررسی فعالیت تماشاخانه‌های دولتی تهران در شش ماه نخست سال 98 شماره 5

تماشاخانه سنگلج؛ میزبان 6 نمایش

ایران‌تئاتر: طی سلسله گزارش هایی از فعالیت مجموعه های نمایشی و تماشاخانه های دولتی تهران در شش ماه نخست سال؛ قصد داریم عملکرد این مراکز را در زمینه هایی مرور کنیم. در پنجمین گزارش از این مجموعه به مرور فعالیت های تماشاخانه سنگلج می پردازیم.

|

نظرات کاربران